Když před několika lety získal Cenu Thálie za celoživotní herecké mistrovství, pochutnal si Lubomír Lipský (85) při rautu na pěkně vypečené kachně s červeným zelím a knedlíky. Letos už si dal dietní rybu.

Nedá se nic dělat, ve svém věku musím na sebe dbát," krčí rameny herec. Dříve jsem snědl na každé Thálii na posezení ne jednu, ale hned několik porcí kachny, ale teď už se opatruji. Musím se krotit v jídle, protože vůbec necvičím, abych se fyzicky nenamohl, jen svými rolemi procvičuju paměť. Ta mi zatím, zaplaťpánbůh, slouží," svěřuje se herec, který 19. dubna oslaví neuvěřitelných šedesát let na prknech pražského Divadla ABC.

Lipský toto pondělí oslavil pětaosmdesátiny. Divadlo k jeho poctě připravilo na 18., 19. a 20. dubna benefici, ve které vystoupí jeho kolegové a přátelé v koláži ukázek, připomínajících nejslavnější scénky a okamžiky z jeho bohatého divadelního a filmového života.

Byl už málem nad hrobem, ale vzchopil se.
V jednaosmdesáti letech ho kouslo klíště a onemocněl boreliózou. Kvůli nemoci se ani nemohl postavit na nohy.

Ale měl jsem pevnou vůli, ukázněnost a dobré doktory, tak jsem se z toho dostal," říká. A pak – pořád jsem chtěl hrát. Divadlo je pro mne elixírem života. Vystupoval jsem na jevišti i na vozíku, ale postupně jsem se z toho dostal. To, že hraji, mě dnes doslova drží na nohou. Ze současných divadelních rolí mám jako vždycky nejraději tu zatím poslední - doktora Gruntoráda z Hrabalových Postřižin, kterého hrál ve filmu Rudolf Hrušínský. Tu si teď užívám."

Ženy ho stále fixírují.
Psalo se o něm, že je sám a opuštěný.

Copak mohu být opuštěný, když mám pořád plné divadlo?" vrtí Lubomír Lipský hlavou. A když jedu, jak mám ve zvyku, do lázní Třeboň, tak se ke mně všichni hlásí. Musím chodit přímo v předklonu, jak odpovídám na pozdravy. A ženy mě pořád fixírují."

S Waldemarem Matuškou a Milanem Chladilem...

 Jaká je vaše nejoblíbenější postava, kterou ztvárnil Lubomír Lipský?

Reklama