Ideální postavu chce mít každý. A nejlépe ihned. Obzvlášť teď po Vánocích nás trápí nějaká ta kila navíc, která jsme přibrali, ani nevíme jak. Ale ta práce je zase shodit! Liposukce odstraní přebytečný tuk jednou provždy. Cílené vpichy spolehlivě likvidují problémové tělesné proporce. Je však takové řešení opravdu ideální?

Už před sto lety se chirurgové snažili klasickými operačními postupy upravit nepříznivě tvarované části těla. Ve 2. polovině 70. let 20. století pak byl vypracován postup, jak z těla odsát nadbytečný tuk (liposukce). V Česku se první operace tohoto druhu uskutečnily v roce 1988. V současnosti se provádějí tři typy liposukcí: Konvenční, ultrazvuková a vibrační.

V čem se liší
Princip konvenční liposukce spočívá v zavedení kanyly do podkoží řezem do 1 cm. Rozhmožděná tuková tkáň se potom odsaje vývěvou s regulací podtlaku. Při ultrazvukové asistované liposukci je tuk destruován vysokoenergetickou ultrazvukovou vlnou. Odsává se v polotekutém stavu. Nejmodernější a velmi bezpečnou technikou odsátí podkožního tukového polštáře představuje vibrační liposukce, vyvinutá před časem v USA.

Kolik zhubneme?
Konvenční technikou obvykle maximálně 3–4 litry, při vibracemi asistované liposukci lze odsát i 8 litrů. Tato metoda dovoluje použít velmi tenkou kanylu, výsledné ranky na kůži nepřesahují 3 mm, operace je kratší, provází ji menší otok i hematom, a tedy i mírnější pooperační bolest. Hojení je rychlejší.

Na kosmetických klinikách se v rámci rekonstrukce celého obličeje odsávají i krajiny pod bradou a přední partie krku, je možné upravit i oblast tváří.

Všechny tři popsané metody liposukce se v ČR provádějí v řadě kosmetických center, o vhodnosti postupu rozhoduje lékař. Liposukce v žádném případě neřeší problém nadváhy nebo obezity. Je vhodná pro pacienty s lokálně nahromaděným tukem (steatotypie). Tuk totiž nemizí ani po dietách a fyzických aktivitách (kalanetika, strečink, spinning), jimiž lze formovat postavu. U žen se nejčastěji provádí v krajině zevních hýždí, vnitřních stran stehen, kolenou, břicha a boků. Mezi méně často operované lokality patří tváře, podbradek, části zad, zadní strany paží a lýtka.

U mužů, kteří tvoří 10 % z celkového počtu uchazečů o liposukci, se koriguje břicho, boky a bederní oblast. Předpokladem dobrého výsledku operace je dostatečně pružná kůže nad odsávaným tukovým polštářem, neboť přirozené napětí pokožky musí vyrovnat úbytek objemu.

Při rozhodování, zda lze pacienta podrobit liposukci a jakou metodou, rozhoduje řada hledisek: věk, hmotnost, pružnost kůže, anatomické umístění tukového polštáře, výška vrstvy podkoží ostatních částí těla i celkový zdravotní stav. Zanedbat nelze ani psychickou stránku operace, zejména odpověď na otázku, co všechno si pacient od zákroku slibuje.

Průběh zákroku
Při odsávání tuku konvenční metodou jde o regulérní operaci prováděnou na operačním sále při dodržování všech zásad asepse, antisepse a sterility. Operovaná část těla se nejprve napustí speciálním roztokem, který vlastní operační postup usnadní. Podkožní tuková tkáň se pak mikrovibracemi velmi tenké kanyly (trubice se speciální koncovkou) jemně emulzifikuje a následně odsaje.

Součástí léčby je nošení speciálních kompresivních návleků nejméně čtyři týdny po zákroku. Operace prováděná v celkové anestezii vyžaduje 24hodinovou hospitalizaci a týden domácího léčení. Teprve měsíc po zákroku je pacientka schopna plné zátěže, v té době ještě s elastickými návleky. Odstranění tukových buněk je trvalé, celkový efekt ovšem závisí na životosprávě a kázni. Přibere-li později operovaný nad deset kilogramů, výsledek liposukce nebude znát.

Novinka
Dosud neprověřenou novinkou údajně aplikovanou v místě svého objevu – v Brazílii, představují lecitinové injekce, které přebytečný tuk údajně samovolně rozpouštějí. Z neověřených zdrojů vyplývá, že se lék s obsahem lecitinu opakovaně během krátké doby vpichuje nejmenšími jehlami do tukové tkáně. Prostředek rozrušuje podkožní tuk prakticky okamžitě. Místa vpichu jsou asi 20 minut lehce bolestivá, přechodně mohou následovat otoky nebo zarudnutí.

Rozložený tuk ale zůstává v těle a špatně se odbourává. Nedokáže-li tělo odpad dostatečně odvést, mohl by zákrok vyústit v tvorbu zánětů a cyst. Metoda nezaručuje rovnoměrné odbourávání tuku, nelze stanovit přesné dávkování a k dispozici dosud ani nejsou spolehlivé klinické studie. V České republice se proto tento způsob dosud neaplikuje.

Jste spokojená se svou postavou? Prosazujete přirozený vzhled? Pokud by byla cenově přístupná, podstoupila byste liposukci? Šla byste i do neověřené metody s aplikací lecitinu?

Reklama