Daniele vždycky hodně záleželo na tom, jak vypadá a tak bylo jen otázkou času, kdy se rozhodne pro liposukci. Bohužel, nezdědila od přírody dokonalou postavu podle svých představ a neměla ani dost času na to, aby se mučila v posilovnách. No, popravdě řečeno, k tomu jí chyběla i vůle. Když se jí přiblížila čtyřicítka, posmutněle si musela přiznat, že v pase a na bocích má zkrátka větší objem, než je jí libo. Ačkoli jí na klinice plastické chrirurgie čekli, že není typickou adeptkou vhodnou pro liposukci, přesvědčila je, že chce tento zákrok podstoupit i s vědomím všech rizik, která s sebou nese. Aby bylo jasno, šlo o rizika spíše kosmetická, nikoli zdravotní - lékař zkrátka Daniela řekl, že ani díky liposukci dost možná dokonalou postavu nezíská a že to, jak si postavu po zákroku udrží a vylepší bude jen a jen na ní. Daniela se rozhodla brát lisposukci jako začátek nového života, v němž bude kromě superzdravého jídelníčku součástí denního režimu i spousta pohybu.

Hruška versus jablko

Nyní krátká vsuvka, jak vlastně vypadá ideální adeptka liposukce? Je to žena, které se ukládá tuk zejména na stehnech a hýždích a která se ho nedokáže zbavit, aniž když cvičí a zdravě jí - Díky tomu totiž zhubne jen od pasu, který mívá štíhlý, nahoru a ramena už má uzoučká. Zkrátka, typická postava tvaru hrušky - útěchou pro ní může být fakt, že tahle typicky ženská oplácanost s sebou nese menší zdravotní rizika než mužský typ obezity tvaru jablka, kdy se tuk ukládá zejména na břiše a co hůře, v břiše, mezi jednotlivými orgány.

Daniele se od lékaře dostalo vysvětlení, že sice nemá zcela vyhraněný typ postavy, ale když už, je spíše jablko. Nicméně, tak trochu v duchu hesla náš zákazník, náš pán, Daniele tuk z problémových partií za pár desítek tisíc korun odsáli. Když si protrpěla první dny bolestí a týdny omezení stahovacím oblečením, byla nadšená. Jak by ne, skutečně byla hubenější a o to jí šlo především.

Pozor na tuk za krkem!

Bohužel, nadšení jí dlouho nevydrželo, protože efekt liposukce začal brzy brát za své. A jak žena sebekriticky přiznává, byla to zejména její vina. Pomiňme fakt, že s jejím typem postavy prostě liposukce nemohla udělat zázraky. "Ale já jsem necvičila, vlastně  jsem se hýbala ještě daleko méně než předtím, protože jsem potřebovala dohnat všechny pracovní resty způsobené právě rekonvalescencí po liposukci. A jídlo? Nevím jak vy, ale já při velkém pracovním zatížení jím dost hrozně..," je sama k sobě upřímná Daniela.

Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Zásoby tuku se vrátily, ale jelikož se přece jen nemohly usazovat tam, odkus lékař odsál tukové buňky, zkusily to jinde - Daniela tak má nové faldy třeba na zádech a nebo za krkem. Mimochodem, tohle místo je dost rizikové  a žen, kterým po liposukci vyrostl nahoře na zádech tukový hrbol, není zrovna málo. Daniela začíná být upřímně nešťastná, protože její postava dneska vypadá ještě více mužsky, setřel se třeba rozdíl mezi obvodem prsou a pasem, zatícmo nohy jí zůstávají relativně štíhle. 

A ještě jednu věc je třeba říct, liposukci není možné vnímat jako zákrok, který by snad pomohl i zdraví. Možná tomu psychickému, ale na rizika spojené s obezitou vliv nemá. "Při lispoukci se de facto odsává povrchový tuk, kdežto ten rizikový je uvnitř břicha a toho se zákrok nijak nedotkne," vysvětlil odborník na výživu Pavel Suchánek. Právě břišní tuk je ten, který zhoršuje hospodaření těla s inzulínem a odtud už je přímá cesta k rozvoji diabetu, ucpávání cév, infarktu a podobně.  

Reklama