Moje první seznámení s Liparskými ostrovy proběhlo asi před dvaceti lety. Dostal se mi do rukou katalog jedné cestovní kanceláře, která se zaměřovala na poznávací zájezdy. A tam mě zaujala cesta na italské Liparské ostrovy, o kterých jsem do té doby neslyšela.
V rámci toho zájezdu byl popsaný i výstup na sopku Stromboli s přespáním na vrcholku kráteru. Popis byl víc než lákavý. Sopka každých dvacet minut „vyplivne“ do vzduchu žhavou lávu, návštěvníci bivakují ve spacácích, ohřívají si čaj a pozorují až do rána tuto pekelnou přírodní scenérii. To mne tak nadchlo, že jsem věděla, že tam jednou musím.
Letos jsem se na Lipary a na Stromboli podívala podruhé. Chci se s vámi podělit o dojmy, tipy a popis míst, která mám tak ráda.
Lipary nebo také Aiolské ostrovy najdete u severního pobřeží Sicílie. Pokud sem chcete jet, ideálně se dostaňte do přístavu Milazzo a tady si kupte lístek na trajekt, který objíždí všechny ostrovy: Vulcano, Lipary, Salinu, Stromboli, Panareu, Fillicudi nebo Allicudi.
Ostrovy dostaly jméno po řeckém bohu větru Aiolovi, který držel větry zavřené v jedné z mnoha jeskyní na ostrovech. Podle Homéra sem připlul Odysseus a bůh Aiolos mu daroval pytel s uvězněnými nepříznivými větry, aby se mohl bez problémů se svými loďmi dostat domů. Když se blížil k domovu, jeho námořníci pytel i přes zákaz otevřeli, větry rozpoutaly bouři a zahnaly loď zase zpátky. Na různých freskách, keramice, obrazech je vidět ztvárnění boha větrů i dnes. Je pravda, že zde dost fouká, což využívají milovníci plachtění.
Ostrovy jsou všechny sopečného původu a podle toho i některé vypadají. Nejvíce je stopa sopek vidět a cítit na Vulcanu, Stromboli je v podstatě samotná sopka, s výškou 900 m, její podmořská část sahá až k 3000. Stromboli se řadí mezi nejaktivnější sopky na celém světě, její erupce probíhají neustále. V poslední době jsou dost utlumené a z kráteru uchází více páry a plynu než žhavého magma, ale tento stav je nestálý. Velké erupce potrápily místní obyvatele jak v roce 2003, tak v roce 2007 a 2011. Na ostatních ostrovech jsou sopky vyhaslé a žádné erupce nehrozí.
Ostrovy nabízejí ubytování, jak v malých hotelích, tak v soukromí. Dnes již na každém ostrově najdete bankomat a klasické obchody. Nejvíce lidí je zde v sezóně, kdy je hezké počasí, což je od dubna do konce října. V zimě zde hodně fouká a prší a kvůli velkým vlnám je lodní doprava omezená.
Každý ostrov je jiný, letos na podzim jsme je skoro všechny projeli a já jsem zase mohla vylézt na mou oblíbenou Stromboli. O tom budou další články.
Zdroj fotografií: Klára Křížová
Nový komentář
Komentáře
Tichá závist . Ale vážně, opravdu je to nádherné.
Krajina kolem je nádherná
asi je tam nádherně - možná někdy....
Moc hezké
tam musí být nádherně
Tam jsem se byla potápět Nahoru jsme nelezli, ale i dole to bylo zajímavé
Dobtý nápad, tam bych se ráda podívaka
zajímavé
Nádhera...to tak vidět na vlastní oči...
Musí to být opravdu zážitek vidět tuto zemi vlastníma očima.
Byla jsem tma , na Vulkánu jsme byli ubytovaní a bylo to úžasné
Krásné cestování