Moje první seznámení s Liparskými ostrovy proběhlo asi před dvaceti lety. Dostal se mi do rukou katalog jedné cestovní kanceláře, která se zaměřovala na poznávací zájezdy. A tam mě zaujala cesta na italské Liparské ostrovy, o kterých jsem do té doby neslyšela.

Lipary

V rámci toho zájezdu byl popsaný i výstup na sopku Stromboli s přespáním na vrcholku kráteru. Popis byl víc než lákavý. Sopka každých dvacet minut „vyplivne“ do vzduchu žhavou lávu, návštěvníci bivakují ve spacácích, ohřívají si čaj a pozorují až do rána tuto pekelnou přírodní scenérii. To mne tak nadchlo, že jsem věděla, že tam jednou musím.

Lipary

Letos jsem se na Lipary a na Stromboli podívala podruhé. Chci se s vámi podělit o dojmy, tipy a popis míst, která mám tak ráda.

Lipary

Lipary nebo také Aiolské ostrovy najdete u severního pobřeží Sicílie. Pokud sem chcete jet, ideálně se dostaňte do přístavu Milazzo a tady si kupte lístek na trajekt, který objíždí všechny ostrovy: Vulcano, Lipary, Salinu, Stromboli, Panareu, Fillicudi nebo Allicudi.

Lipary

Ostrovy dostaly jméno po řeckém bohu větru Aiolovi, který držel větry zavřené v jedné z mnoha jeskyní na ostrovech. Podle Homéra sem připlul Odysseus a bůh Aiolos mu daroval pytel s uvězněnými nepříznivými větry, aby se mohl bez problémů se svými loďmi dostat domů. Když se blížil k domovu, jeho námořníci pytel i přes zákaz otevřeli, větry rozpoutaly bouři a zahnaly loď zase zpátky. Na různých freskách, keramice, obrazech je vidět ztvárnění boha větrů i dnes. Je pravda, že zde dost fouká, což využívají milovníci plachtění.

Lipary

 Ostrovy jsou všechny sopečného původu a podle toho i některé vypadají. Nejvíce je stopa sopek vidět a cítit na Vulcanu, Stromboli je v podstatě samotná sopka, s výškou 900 m, její podmořská část sahá až k 3000. Stromboli se řadí mezi nejaktivnější sopky na celém světě, její erupce probíhají neustále. V poslední době jsou dost utlumené a z kráteru uchází více páry a plynu než žhavého magma, ale tento stav je nestálý. Velké erupce potrápily místní obyvatele jak v roce 2003, tak v roce 2007 a 2011. Na ostatních ostrovech jsou sopky vyhaslé a žádné erupce nehrozí.

Lipary

Ostrovy nabízejí ubytování, jak v malých hotelích, tak v soukromí. Dnes již na každém ostrově najdete bankomat a klasické obchody. Nejvíce lidí je zde v sezóně, kdy je hezké počasí, což je od dubna do konce října. V zimě zde hodně fouká a prší a kvůli velkým vlnám je lodní doprava omezená.

Lipary

Každý ostrov je jiný, letos na podzim jsme je skoro všechny projeli a já jsem zase mohla vylézt na mou oblíbenou Stromboli. O tom budou další články. 

Lipary

Zdroj fotografií: Klára Křížová

Reklama