Lípa je k nepřehlédnutí celoročně, ale když koncem jara nebo z kraje léta vykvete, nelze ji minout bez povšimnutí. Nosu zalahodí nádherně sladká vůně a uším zase libí bzukot včel, které si její nektar nemohou nechat ujít. Ani vy byste neměli. Lipové květy jsou skvělým prostředkem proti nejrůznějším zdravotním obtížím. A při dlouhodobějším užívání působí i jako jejich prevence.

lipa.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Lípa a její účinky

  • Poradí si s nachlazením a chřipkou. Dokáže snižovat horečku, podporuje pocení, pomáhá při kašli s odhleněním. Užívá se proto i při onemocnění průdušek.
  • Díky schopnosti zřeďovat krev je vhodnou prevencí proti mrtvici, infarktu, angině pectoris nebo proti zánětu žil.
  • Pomáhá zmírňovat psychické napětí a neklid, působí proti úzkosti.
  • Snižuje žaludeční a střevní potíže, takže je skvělá i při nadýmání, zácpě, žaludeční nevolnosti nebo křečích.
  • Prospívá při onemocnění ledvin a močového měchýře, protože je močopudná.
  • Při oplachu vlasů působí proti lupům.
  • Hojí při kloktání záněty ústní dutiny.

„Jak pomalu a dlouho lípa žije, tak působí i čaj z lipového květu. Můžeme ho pít jako univerzální, preventivní čaj, ale musíme ho pít trvale. Až po delší době se ukáže léčebná hodnota lípy v celé šíři. To ovšem nic nemění na osvědčeném použití krátkodobém nebo jednorázovém,“ říká MUDr. Zbyněk Mlčoch. Lípa nemá nežádoucí účinky, takže ji mohou užívat i děti.

Čaj připravíte jednoduše – zalijete lžíci sušených květů 2 decilitry vroucí vody a necháte 15 minut louhovat - ideálně pod pokličkou. Poté scedíte a dopřejete si šálek chutného nápoje třikrát denně. Pro zvýšení účinku při nachlazení můžete přidat med, jakmile nápoj trochu zchladne.

Kdy lipové květy sbírat?

Ke sběru je vhodná lípa srdčitá (Tilia cordata) i lípa velkolistá (Tilia platyphyllos). Bylinkáři doporučují vydat se ke stromu s košíkem za suchého, slunného počasí (za poledne) už ve chvíli, kdy nejsou všechny květy zcela otevřené – tedy před úplným rozkvětem. Květenství trhejte spolu s blanitým jazykovitým listem – rozhodně nelámejte celé větvičky!

Úlovek pak nesušte na přímém slunci, ale ve stínu, ideálně v průvanu. Případně pak v sušičce při teplotě do 35 °C. Bylinka by si měla zachovat barvu i po usušení.

  • Z lipového květu můžete kromě čaje připravit i celou řadu dalších dobrot, například sirupy, likéry nebo bonbony.

Zdroj informací: MUDr. Zbyněk Mlčoch – Bylinky pro všechny, Kouzelné bylinky, Bylinky pro děti a maminky – Magdaléna Dobromila Staňková

Čtěte také:

Reklama