Lípa je k nepřehlédnutí celoročně, ale když koncem jara nebo z kraje léta vykvete, nelze ji minout bez povšimnutí. Nosu zalahodí nádherně sladká vůně a uším zase libí bzukot včel, které si její nektar nemohou nechat ujít. Ani vy byste neměli. Lipové květy jsou skvělým prostředkem proti nejrůznějším zdravotním obtížím. A při dlouhodobějším užívání působí i jako jejich prevence.
Zdroj foto: Shutterstock
Lípa a její účinky
- Poradí si s nachlazením a chřipkou. Dokáže snižovat horečku, podporuje pocení, pomáhá při kašli s odhleněním. Užívá se proto i při onemocnění průdušek.
- Díky schopnosti zřeďovat krev je vhodnou prevencí proti mrtvici, infarktu, angině pectoris nebo proti zánětu žil.
- Pomáhá zmírňovat psychické napětí a neklid, působí proti úzkosti.
- Snižuje žaludeční a střevní potíže, takže je skvělá i při nadýmání, zácpě, žaludeční nevolnosti nebo křečích.
- Prospívá při onemocnění ledvin a močového měchýře, protože je močopudná.
- Při oplachu vlasů působí proti lupům.
- Hojí při kloktání záněty ústní dutiny.
„Jak pomalu a dlouho lípa žije, tak působí i čaj z lipového květu. Můžeme ho pít jako univerzální, preventivní čaj, ale musíme ho pít trvale. Až po delší době se ukáže léčebná hodnota lípy v celé šíři. To ovšem nic nemění na osvědčeném použití krátkodobém nebo jednorázovém,“ říká MUDr. Zbyněk Mlčoch. Lípa nemá nežádoucí účinky, takže ji mohou užívat i děti.
Čaj připravíte jednoduše – zalijete lžíci sušených květů 2 decilitry vroucí vody a necháte 15 minut louhovat - ideálně pod pokličkou. Poté scedíte a dopřejete si šálek chutného nápoje třikrát denně. Pro zvýšení účinku při nachlazení můžete přidat med, jakmile nápoj trochu zchladne. |
Kdy lipové květy sbírat?
Ke sběru je vhodná lípa srdčitá (Tilia cordata) i lípa velkolistá (Tilia platyphyllos). Bylinkáři doporučují vydat se ke stromu s košíkem za suchého, slunného počasí (za poledne) už ve chvíli, kdy nejsou všechny květy zcela otevřené – tedy před úplným rozkvětem. Květenství trhejte spolu s blanitým jazykovitým listem – rozhodně nelámejte celé větvičky!
Úlovek pak nesušte na přímém slunci, ale ve stínu, ideálně v průvanu. Případně pak v sušičce při teplotě do 35 °C. Bylinka by si měla zachovat barvu i po usušení.
- Z lipového květu můžete kromě čaje připravit i celou řadu dalších dobrot, například sirupy, likéry nebo bonbony.
Zdroj informací: MUDr. Zbyněk Mlčoch – Bylinky pro všechny, Kouzelné bylinky, Bylinky pro děti a maminky – Magdaléna Dobromila Staňková
Čtěte také:
- Krásné, chutné i zdravé. Květiny, které vás letos na zahradě potěší trojnásob
- Ochrání úrodu na záhonu a poslouží v kuchyni i v lékárničce. Bylinky, které působí proti škůdcům a chorobám zeleniny
Nový komentář
Komentáře
Skvělý článek o blahodárných účincích lípy, ale já mám ráda všechny bylinky. Nedávno jsem si oblíbila mate yerba, který má povzbuzující účinky a já nejsem po něm tolik unavená. Po jednom šálku se cítím hned svěží a plná energie, takže dokážu udělat více práce než dříve. Konečně jsem našla něco místo kávy, které jsem dříve vypila denně opravdu hodně.