Již od úsvitu našich dějin, od dob, které jsou zmapovatelné všelijakými historickými podklady, hrály v rituální praxi celého lidstva svou významnou roli stromy. Kouzelné, mluvící, posvátné, ochranné či zakleté. Objevují se i v mnoha pohádkách a pověstech.

Podle starých druidů jsou stromy pokládány za prostředek transformace a znovuzrození v mnoha kulturách. Příkladem toho je i strom života - kvetoucí strom, kolem něhož se odehrávají slavnosti severoamerických Indiánů. Nebo strom jakožto prostředník šamanovy cesty do podsvětí (sestup začíná vizualizací vchodu pod kořeny stromu). Dále třeba kabalistický strom světa; severský yggdrasil - kosmický svět (strom), na který se pověsil Odin, aby odhalil runy; křesťanský strom kříže; a strom, pod kterým se Buddha dočkal osvícení… (Druidský herbář - kapitola posvátné háje).

lípa

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

V těchto dnech jsou stromy asi nejkrásnější, v plném květu. Mnoho lidí, a já se řadím mezi ně, stromy miluje. Jistě budu, jako již mnohokrát, pokládána za blázna a duševně chorého člověka, ale nepochybuji o tom, že stromy jsou vzácné entity. Přátelské bytosti plné síly. Když se podíváme opět do pohádek, mnohokrát někomu jen svou existencí zachránily život, v kultovním díle Pán prstenů dokonce pomohly straně dobra vyhrát válku.

Pro naši českou kotlinu je ten NEJ strom majestátní lípa. 

Lípa je stromem smíření. Již v časech dávno minulých, jakmile se dva znepřátelené rody či sousedé udobřili, zasadili na hranici svých území lípu, aby dohlížela a chránila jejich mír a pokoj. Je také stromem lásky, který má sílu a dar urovnávat mezilidské vztahy. Lípa je ovšem také skvělá léčitelka. Její květ je známým prostředkem při nachlazení, při horečkách a zahlenění dýchacích cest. Energie lípy má schopnost zjistit zdravý odpočinek, přivolává věštecké sny a především poskytuje příjemnou atmosféru ve vztahu dvou či více osob. I z tohoto důvodu se pobyt u kmene lípy doporučuje zejména těm lidem, kteří vidí všechno černě a domnívají se, že je neustále někdo pronásleduje a chce jim ublížit. To mě trochu nabádá k zamyšlení nad naší národní povahou… Pokud je lípa naším státním stromem, co to o naší mentalitě vypovídá. :-)

Podle moudrosti našich předků má zvláštní magickou sílu dvanáct lip vysazených do kruhu. V jeho středu i méně vnímavý člověk může pocítit zvláštní kouzlo, jako by se otevíral něčemu nádhernému, laskavému i tajuplnému zároveň. Síla takového společenstva dvanácti lip přetrvává i tehdy, když už jsou některé stromy z kruhu poraženy nebo odstraněny i s kořeny, ale je znatelné, že v původním počtu jich bylo dvanáct. 

Lípa je naším národním stromem, její existence je opředena odpradávna spoustou pověr, lipové lýko sloužilo ke spoutávání démonů. Figurka z lipového dřeva se nosila pro štěstí, nošení lipové kůry chránilo před otravou a listy se využívaly při tajných kozlech k získání nesmrtelnosti. Z lipového dřeva jsou také vyřezávány slavné oltáře a není jistě náhoda, že v italštině se lípa nazývá lignum sanctum, tedy svaté dřevo.

Přečtěte si také:

Reklama