Linka bezpečí. Nikdy nevíte, kdy ji budete vy nebo vaše děti potřebovat. Je to velmi důležitá linka, jejíž číslo je 116 111. Je bezplatná, anonymní a dovoláte se na ní nonstop z pevných linek i mobilů v celé republice. A je u nás jediná tohoto druhu.

pomnPrávě v těchto dnech až do 1. června probíhá sbírka Pomněnkový den, jejíž výtěžek jde na provoz Linky bezpečí, více jsme psali TADY (klikni).

U příležitosti sbírky provedli pracovníci Linky bezpečí sociální experiment: do ulic Prahy poslali samotnou pětiletou holčičku, která lidem tvrdila, že se ztratila. „Výsledek nás ohromil, devět z deseti lidí opravdu chtělo pomoci. A lidé se na nás ani nezlobili, když zjistili, že to není skutečné, spíš byli rádi, že holčička není ztracená,“ řekl ředitel sdružení Linka bezpečí Richard Schinko.

Na video se můžete podívat TADY:

Upozorňovat na problém ztracených a pohřešovaných dětí je velmi důležité. „Naši konzultanti na Lince bezpečí přijmou denně 700 hovorů, z toho se kolem 450 hovorů týká dítěte na útěku, pohřešovaného dítěte nebo toho, který o útěku uvažuje. Je dobré to veřejnosti pořád připomínat,“ dodal Schinko. Na Lince bezpečí pracuje 100 odborně vyškolených konzultantů. U nich je nejdůležitější lidský přístup, nemusí mít vysokou školu v oboru psychologie. Jedinými kritérii přijetí je ukončené středoškolské vzdělání a věk 20 let.

Nejčastěji (v 80 % případů) volají na Linku bezpečí děti ve věku 14 až 17 let. A více než polovina všech volajících má problémy v rodině (rodinné vztahy, strach z rodičů, přísnost, rozvody, domácí násilí...), časté důvody jsou také týrání, zneužívání nebo zanedbávání. Na Lince bezpečí se každému dítěti dostane pomoci. „Zavolat na naši linku je nejsnazší cesta pro jakékoliv dítě,“ říká Mgr. Peter Porubský z Linky bezpečí. Ta však slouží i rodičům - rodičovská linka má číslo 840 111 234 nebo 606 021 021.

Činnost Linky bezpečí oceňuje také policie. „Díky její dobré práci se k nám do statistik nedostanou všechny děti, protože jim na lince pomohou,“ říká tisková mluvčí Policejního prezidia ČR plk. Mgr. Pavla Kopecká. Podle ní se ročně pátrá po zhruba 6000 pohřešovaných dětech. Potěšitelné je, že 98 procent dětí se vypátrá. „Jen výjimečně se dítě vůbec nepodaří najít. Nyní nemáme v evidenci žádné dlouhodobě pohřešované dítě,“ dodává Kopecká.

link

Veškeré informace najdete na www.linkabezpeci.cz a www.pomnenkovyden.cz.

Psali jsme v našem magazínu:

Reklama