Sedmadvacetiletá Linda to neměla u anglické veřejnosti jednoduché. Byla Američanka, navíc rozvedená matka malé holčičky z předchozího manželství. Pro Paula tedy nebyla žádné terno. Přesto s ním vytvořila jeden z nejšťastnějších a nejstabilnějších párů v dějinách showbusinessu.

5ce516afac578obrazek.pngPocházela ze zámožné newyorské židovské rodiny, do níž se narodila v roce 1941. Její otec byl úspěšný právník ruského původu, mezi jehož klienty patřili i různí umělci. Jeden z nich, muzikant Jack Lawrence napsal už v roce 1947 pro jeho tehdy šestiletou dceru song Linda. Díky tomu prý bylo toto jméno v té době velice oblíbené.
Lindin otec absolvoval právo na Harvardu a předpokládal, že i dcera půjde v jeho šlépějích. Ta ho ale zklamala. Také si přál, aby byla hudebně vzdělaná, a tak ji od útlého dětství nutil do klavíru, ovšem bez valného úspěchu.

Linda sice začala na univerzitě studovat, ne však právo, ale dějiny umění. Brzy školu opustila a provdala se za svého spolužáka Johna Melville See, který studoval geologii. V roce 1962 se jim narodila dcerka Heather. V témže roce Lindě zemřela při leteckém neštěstí její matka. Kvůli tomu získala Linda averzi k létání. Dědictví po matce ji ale finančně zabezpečilo a ona se rozhodla, že se bude věnovat fotografování, které začala i studovat.

Brzy nastoupila jako fotografka do prestižního amerického časopisu Town & Country. To už se rozvedla a vrátila se ke svému dívčímu příjmení.
Velmi rychle získává skvělé renomé jako fotografka hudebních celebrit. V Americe fotí například Arethu Franklin, Jimi Hendrixe, Boba Dylana, Simona & Garfunkela. Když časopis získává možnost fotit v Evropě skupinu Rolling Stones na jejich jachtě, zakázku dostane Linda. Fotografie mají velký úspěch. A brzy se seznamuje se svou oblíbenou skupinou Beatles, která je na vrcholu slávy. Právě dokončila album Sergeant Pepper‘s Lonely Hearts Club Band a Linda jako fotografka si přijela celou tu parádu kolem vydání desky nafotit. Nejdříve jeví zájem o Johna Lennona. Jenže setkání s ním ji prý velice zklamalo. Paul McCartney je mnohem vstřícnější. To se píše rok 1967.
5ce51b2a28c4cobrazek.png

Paul je už několik let šťastně zadaný. Tvoří pár s krásnou herečkou Jane Asher, dokonce zpočátku bydlí v Londýně v domě jejích rodičů. Brzy si ale s Jane pořizují své vlastní hnízdečko a o Vánocích 1967 se dokonce oficiálně zasnubují. Paul je však v té době velice přelétavý a s věrností si příliš hlavu neláme. Jednou se stane, že se Jane nečekaně vrátí domů a nalezne Paula s jednou z jeho milenek v posteli. Ne, není to ještě Linda, ta se mezitím vrátila do New Yorku…
Paul dostává po pěti letech vztahu od pokořené Jane kopačky a ta navíc k údivu všech veřejně ruší jejich zasnoubení. Ve společném domě se už neukáže, pro své věci si nechá pouze poslat.

Svatba

5ce51bbd02206obrazek.pngO dva měsíce později – na podzim 1968 - Paul zavolá Lindě a požádá ji, aby za ním přiletěla do Londýna. Zanedlouho je Linda těhotná, Paul ji požádá o ruku a na jaře 1969 dochází ke zmíněné svatbě. Ta se celá odehrává ve znamení žluté. Linda má žluté šaty a kabát stejně barvy, Paul má žlutou vázanku a podobně je s nimi sladěna i Lindina dcerka Heather jako družička. Ačkoli mnozí nedávali manželství příliš mnoho šancí, z Paula se stal úplně jiný člověk. Velmi rychle si zvykl na rodinný život a s nevěrami byl konec. Krásné manželství trvalo následujících 29 let. Manželé ho strávili spolu s výjimkou devíti dnů v roce 1980, kdy byl Paul na letišti v Tokiu obžalován z pašování marihuany a skončil v japonském vězení.

Osm dnů po svatbě Paula a Lindy se oženil i John Lennon s Yoko Ono, která byla obviňována z rozpadu kapely Beatles v roce 1970. Je sice pravdou, že Yoko silně Johna ovlivnila, ale jedinou a už vůbec hlavní příčinou rozpadu kapely nebyla. Bylo to daleko složitější (ostatně i Linda byla obviňována, že zavinila konec Beatles). Jak se vyjádřil Paul McCartney o čtvrt století později, neshody v kapele panovaly již od roku 1967, kdy byl nalezen mrtev jejich manažer Brian Epstein (předávkoval se, ale hovořilo se i o sebevraždě), který celou skupinu do té doby stmeloval.

Je zajímavé, že ani Paul, ani John nepozval na svou svatbu nikoho ze svých spoluhráčů. Beatles se už rozpadali, už to nebyla kapela týmových hráčů, ale skupina individualit. Po jejím definitivním rozpadu se všichni vydali na sólovou dráhu. Nejúspěšnější byl právě Paul. Založil skupinu Wings, naučil Lindu hrát na klávesy a ve skupině ji angažoval jako doprovodnou vokalistku. Nahráli spolu několik úspěšných alb, za něž získali i ceny Grammy, přestože byla Linda často za svůj zpěv kritizována.
Linda původně nechtěla být členkou kapely, chtěla kapelu Wings jen fotografovat. Hlavním důvodem jejího angažmá bylo Paulovo přání, aby byli stále spolu, on už nechtěl koncertovat sám jako kdysi v dobách Beatles.

5ce51be331252obrazek.pngA Linda pochopila, že Paul touží po rodinném zázemí, a tak mu ho nezištně vytvářela. Vlastně to byla Linda, která Paula dostala z depresí po zániku Beatles a přesvědčila ho, aby se věnoval hudební kariéře i nadále.
Dcerku Heather z Lindina prvního manželství si Paul zamiloval od první chvíle a hned po svatbě ji adoptoval. Věnoval jí hodně času, hrál si s ní, četl jí příběhy a před spaním jí zpíval. Ještě v roce 1969 se manželům narodila dcera Mary a o dva roky později dcera Stella, dnes slavná britská módní návrhářka. V roce 1977 pak přišel na svět syn James, který se stal podobně jako otec hudebníkem. Navzdory bohatství a slávě vedli Linda s Paulem relativně normální rodinný život a nevychovávali své děti jako celebrity.
Na počátku sedmdesátých let se přestěhovali na venkov a stali se z nich nejen vegetariáni, ale též aktivisté za práva zvířat. Linda to zdůvodňovala tím, že nejí nic, co „má tvář“. Vegetariánskou stravu propagovala prostřednictvím svých kuchařek a na počátku devadesátých let vytvořila vlastní značku vegetariánských jídel pod jménem Linda McCartney Foods. Mimochodem tato značka existuje dodnes a vybrané produkty se dají koupit i u nás. Jak je vidět, byla to velice činorodá žena, vlastně na svém bohatém manželovi finančně zcela nezávislá.

Téměř idylický život manželů McCartneyových vzal za své v roce 1995. Tehdy si Linda nahmatala v podpaží malou bulku. Lékaři vyřkli nemilosrdnou diagnózu – rakovina prsu. Na stejnou nemoc zemřela i Paulova matka, když mu bylo čtrnáct let. I když Linda zahájila okamžitou chemoterapii, lékaři hned zpočátku Paula soukromě upozornili, že na záchranu je příliš pozdě. Dávali jí osmnáct měsíců života.

Paul se o Lindu dojemně stará, snaží se smrt co nejvíce oddálit. Linda umírá obklopena všemi svými dětmi i milovaným Paulem ve věku 56 let v dubnu 1998. Bohužel třicáté výročí svatby už spolu neoslavili…
5ce51bfc3abaaobrazek.png
Bronzová socha Lindy McCartney umístěna v parku v CAMPBELTOWN, Scotland


Foto: Wikipedie, youtube.com
 
Na našem webu jste si mohli také přečíst:

Reklama