Pod střechou, ve škvírách, pod okapy, na půdě, v dutinách (například stromů) nebo třeba v zemi. Všude tam se mohou zabydlet vosy nebo sršni, kteří nám pak znepříjemňují nebo zcela znemožňují pobyt na zahradě. Nejen že si hnízdo chrání žihadly, ale ještě nás ve zvýšené míře obtěžují při jídle. Nebo ničí úrodu. Máte tento problém? Pak už jistě spřádáte plány, jak se hnízd co nejdříve zbavit. Můžete, zákon nic takového nezakazuje.

Jenže pozor! Přestože jde o drobný hmyz, je likvidace hnízda velmi nebezpečná. O život nemusí jít jen lidem s alergií na hmyzí bodnutí, ale i zcela zdravému člověku. Stačí schytat až příliš mnoho žihadel, zvláště do oblasti, kde může otok zamezit dýchání. K vážným zraněním však dochází i při úprku při rozběsněnými ochránkyněmi hnízda, pokud se zrovna nacházíte na žebříku nebo na střeše. Proto je někdy lépe přenechat likvidaci na odbornících.

vosy.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Hasiči vyjedou jen k některým případům

Nejspíš vás na první dobrou napadne kontaktovat s žádostí o pomoc hasiče. Nejste sami, v sezóně mají nespočet takových telefonátů. Ne ke všem případům ale nakonec vyjedou. „Hasičský záchranný sbor provádí odchyt a likvidaci obtížného hmyzu zejména na veřejném prostranství, v budovách škol, školek, úřadů, nemocnic, domovů důchodců a podobně. V případech, kdy nehrozí bezprostřední nebezpečí, hasiči odchyt a likvidaci obtížného hmyzu na soukromých pozemcích, v rodinných domech, chatách, chalupách a podobně neprovádějí,“ vysvětluje por. Bc. Růžena Dudková z Hasičského záchranného sboru v Ústeckém kraji.

Míru ohrožení života posuzuje při převzetí zprávy od ohlašovatele operační důstojník, případně na místě události velitel zásahu. „V případech výskytu včelích rojů dávají hasiči přednost odborníkům – včelařům. U vos a sršňů pak soukromým firmám, které se na likvidaci obtížného hmyzu zaměřují,“ doplňuje Růžena Dudková. Odborné firmy zabývající se hubením obtížného hmyzu můžete kontaktovat i vy sami. Jen budete muset za jejich výjezd a zákrok zaplatit.

Jak zlikvidovat hnízdo svépomocí?

Zásada číslo jedna zní udělat to mezi pozdním večerem a svítáním, ideálně za chladné noci. To jsou vosy v útlumu a neriskujete, že s vámi budou okamžitě bojovat. Získáte tak o něco více času. Navíc se vosy na noc vrací do hnízda, takže máte jistotu, že zlikvidujete všechny jedince. To samé bohužel neplatí pro sršně, kteří nespí ani v noci. Navíc vidí lépe než my lidé a jed dokáží dokonce i vystřikovat, a to až na vzdálenost 40 centimetrů.

Než se do likvidace hnízd pustíte, pořádně se na to oblečte (pevné boty, kalhoty, bunda, rukavice, ochranné brýle a kukla) a naplánujte co nejrychlejší únikovou cestu do bezpečí.

V obchodech je k dostání nespočet nejrůznějších insekticidů - sprejů (i s dalekým dostřikem) a poprašů, které vosy i sršně zahubí. Existují i speciální pěny, které vstupy do hnízda zalepí a působí zároveň jako kontaktní jed.

Problematičtější to může být v případě, že se hnízdo nachází například v zemi. Můžete se pokusit ucpat ho například drny, pískem nebo vlhkým jílem, ale to ne vždy funguje na sto procent. Stejně jako doporučované zalití hnízda vařící vodou. „Alternativní možností je zakoupit sirné knoty a hnízdo vypálit. Knoty jsou k dostání v drogerii či na internetu. Použít můžete také nejrůznější insekticidní postřiky nebo prášky. Vzhledem k chemickému složení některých přípravků to však nemusí být vyhovující varianta, pokud se v blízkosti hnízda v zemi nachází zdroj vody,“ upozorňují odborníci z Deratizace4you.

Obtížného hmyzu je možné zbavit se i postupně, například koupenými lapači nebo doma vyrobenými pastmi, třeba se sladkou šťávou, pivem a podobně. Stačí je zavěsit v blízkosti hnízda a obrnit se trpělivostí.

Jak odstranit hnízdo a vosám neublížit?

Pokud je vosí hnízdo volně zavěšené, existuje možnost přenést ho dostatečně daleko. Ale opět jen v noci, kdy nejsou jeho ochránkyně tolik aktivní. „Hnízdo za tmy špachtlí odloupneme do krabice, například od bot, do které uděláme díru velikosti asi 1 x 1 cm. Celou krabici pak přemístíme na nějaké suché místo,“ doporučuje Mojmír Vlašín z Ekologického institutu Veronica.

U sršňů je ale takový postup prakticky nemožný, protože jsou aktivní i v noci a za tmy se dobře orientují. „Je třeba vyčkat až do podzimu, prázdné hnízdo odstranit a zabezpečit prostor (např. silným muším pletivem) tak, aby se tam příští rok nemohli znovu ubytovat,“ popisuje ekolog.

Jako dobrá prevence před usídlením dalších vos může sloužit atrapa hnízda. Nabydou dojmu, že je místo obsazené, a poletí se zabydlet jinam.

Zdroj informací: Mojmír Vlašín - Ekologický institut Veronica, Deratizace4you, por. Bc. Růžena Dudková - Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje, Agron, Pasti

Čtěte také:

Reklama