Rodina pálenek z Blatné se rozrůstá o nové členy. Řada Šitner zahrnuje šest druhů ovocných destilátů – slivovici, hruškovici, meruňkovici, jablkovici, višňovici a třešňovici – a také fernet. Všechny ovocné pálenky mají obsah alkoholu 45 %. „Záměrně jsme u nové řady zvolili tento obsah alkoholu, protože vycházíme z našich průzkumů v gastronomii, které ukázaly, že právě taková kompozice dá nejvíce vyniknout ovocnému charakteru destilátu a to lidem chutná,“ uvedl Václav Šitner.

659e728ff3aefobrazek.jpg

Pro pálenky značky Šitner je použito výhradně domácí ovoce od pěstitelů z jižních Čech, pouze meruňky se do Blatné vozí z Moravy. „Podhůří Šumavy je specifické, protože díky nadmořské výšce se zde tolik neprojevuje virové onemocnění šarka. Zejména švestky a hrušky z jižních Čech proto patří mezi vůbec nejkvalitnější,“ dodává Václav Šitner.

Základ kvalitní pálenky vzniká již při přípravě ovocného kvasu. Ten musí být vyroben jedině ze zralého ovoce bez hnilob či plísní. Teprve dobře vyzrálý kvas lze použít na destilaci. Pálenky Šitner se vyrábějí trojnásobnou destilací, jejímž výsledkem je velmi jemný destilát, který si však zachovává ovocný charakter v chuti i vůni.

Třešňovice získala na prestižní soutěži Pálenka roku 2023 krásnou stříbrnou medaili. Tato soutěž je významnou událostí zaštiťující ty nejlepší destiláty a pálenky. Přináší do popředí ty nejlepší nápoje a jejich úspěch zde je zárukou vysoké kvality a mimořádné chuti.   

659e725cba769obrazek.jpg
Pálenky Šitner zakoupíte na www.1er.cz za cenu 705 Kč.

V lihovaru Blatná se ovšem vyrábějí také řemeslné likéry Šnapsérie, prémiový Rosetown Gin, single malt whisky Martinʼs Barrel nebo nový poctivý 40% Fernet Šitner. V roce 2016 byla navíc po téměř čtyřicetileté pauze obnovena tradice blatenského piva a v Blatné se znovu začal vařit legendární Blatenský kohout.

Lihovar a pivovar Blatná je úzce spjat se šlechtickým rodem Hildprandtů. Lihovar v Blatné založil baron František Hildprandt už v roce 1885. Během nacistické okupace i za socialistického režimu vyvstalo mnoho obtíží, které musela rodina překonat. V 50. letech přišla o veškerý majetek a z Československa byla násilně vyhnána až do Etiopie. Hildprandtové se zpět do vlasti vrátili až po sametové revoluci a navázali na více než stoletou lihovarnickou tradici. U znovuzrození blatenského podniku stáli baron Jan Hildprandt a právě mistr destilatér Václav Šitner, který se postaral o osobitou chuť a vysokou kvalitu zde vyráběných nápojů.

659e72dd1df7cobrazek.jpg