smoke

Kouříte-li cigarety, můžete si vybrat, zda sáhnete po krabičce s označením „light", nebo po klasických cigaretách bez dalších přívlastků. Light znamená „lehký", což navozuje, že by se mohlo jednat o cigarety s šetrnějším účinkem na naše zdraví. Skutečnost je ale poněkud jiná.

Děrovaný filtr a jiný papír

Design light cigaret ukazuje snahu odlehčit zátěž kouření pomocí několika mechanismů. Používají se filtry obsahující acetát celulózy pro lepší zachycení dehtu, cigaretový papír takových cigaret je vysoce porézní, aby mohly optimálně unikat toxické zplodiny cigaretového kouře. Špička filtru je děrovaná, což má přivádět vzduch do filtru, a ředit tak cigaretový kouř. A v neposlední řadě bývá tabák light cigarety smíchán s různými plnidly, a tím poněkud zředěn.

Zdravější přesto nejsou

Ačkoli by výše uvedená opatření mohla navozovat pocit, že light cigarety méně zatěžují organismus kuřáka a všech, kdo s ním vdechují a vstřebávají cigaretový kouř (včetně nenarozených dětí, i ty jsou pasivními kuřáky), analýza těchto cigaret na kuřáckém přístroji ukázala, že tomu tak není.

Dehtu je sice v kouři z light cigarety podle měření z přístroje méně, ale bohužel nelze odhadnout, kolik dehtu vdechuje „živý kuřák", neboť každý člověk inhaluje cigaretový kouř svou vlastní intenzitou. V případě light cigaret se navíc zjistilo, že z nich kuřáci potahují silněji a déle, aby dosáhli stejného účinku jako s neodlehčenou cigaretou. Studie porovnávající vliv kouření light cigaret a normálních cigaret na zdraví ukázaly, že kouření light cigaret nevede ke snížení rizika vzniku rakoviny a dalších komplikací kouření, jako je poškození cév.

Zdravá cigareta neexistuje

I kdyby se prokázalo, že jsou light cigarety šetrnější k našemu zdraví než normální cigarety, jsou to stále cigarety. Obsahují stejné návykové látky jako normální cigarety a stejné příměsové škodliviny, zejména dehet a různé rakovinotvorné látky. Kouření light cigaret proto kuřáky před jeho následky neochrání; naopak, jelikož tyto cigarety zpravidla obsahují méně nikotinu, je kuřák pro získání dostatečné dávky nikotinu nucen silněji inhalovat cigaretový kouř, čímž se ve větší míře vystavuje jeho vedlejším zplodinám.

Zdroj: www.odvykani-koureni.cz

Reklama