Přibližně před 15 tisíci lety si člověk ochočil psa a začal s ním žít k jejich oboustrannému prospěchu. Za pravidelný přísun potravy byli psi ochotni člověka chránit, hlídat jeho stáda, lovit zvěř a nosit břemena. Před 8 tisíci lety se člověk naučil těšit ze společnosti kočky, ideálního lovce hlodavců.
Avšak ani tisícileté soužití člověka s nimi nesmazalo zásadně odlišné potřeby, zejména ve stravování. Z biologického hlediska mají společné jen to, že jsou savci. Jinými slovy to, co je správné pro člověka, nemusí být správné pro zvíře.
Lidské jídlo může kočkám a psům škodit
Lidé si mohou k jídlu koupit prakticky cokoliv, podle svých potřeb, zdravotních dispozic nebo prostě podle chuti. Zvířata tuhle možnost ale nemají. „Zvíře nemůže přijít do supermarketu a vybrat si jídlo tak jako lidé. Je odkázané na to, co mu dá jeho pán. Pokud mu dává věci, které nejsou pro zvíře zdravé, velmi mu tímto ubližuje a zvíře se nemá jak bránit. Není nic horšího než krmit psy zbytky člověčího jídla a házet mu je od stolu,“ poznamenal veterinář, milovník psů a zakladatel chovu leonbergerů na Moravě Petr Vrbecký.
Psi mají přibližně pětkrát méně chuťových buněk než lidé, svou stravu vnímají více čichem než chuťovými pohárky. Pro psí zažívaní není nic horšího než časté střídání typů jídla. Trávicí ústrojí psa má svá specifika – umí se tzv. nastavit na určitý druh potravy. Dostává-li pes po delší dobu stejné krmivo, přizpůsobí se mu střevní mikroflóra a trávicí trakt pracuje mnohem efektivněji.
Časté změny ve výživě představují pro organizmus zátěž – zažívací ústrojí zpočátku neumí řádně využít všechny obsažené živiny, musí si znovu a znovu přivykat nové skladbě potravy, nezřídka se vyskytnou i průjmy nebo zvracení. Člověk by měl uznat tyto rozdíly, a jakmile se rozhodne pro určité krmení, neměl by je bezdůvodně měnit, střídat ani nekombinovat s jinou složkou.
Košer jsou i kompletní krmiva. Ovšem...
Kvalitní značky hotových krmiv jsou takzvaně kompletní, to znamená, že obsahují ve správných poměrech všechny živiny potřebné ke zdravému vývinu organizmu. Takovými výrobky pak mohou být domácí zvířata krmena celý život, protože přispívají k jejich zdravému růstu, kvalitě chrupu i srsti. Není krmivo jako krmivo – vždy je třeba rozlišovat. Je velký rozdíl, zda se bílkoviny obsažené v krmivu získávají z masa, vajec nebo z masokostní moučky!
Ke znalosti zvířecí výživy přispívá výzkum
Většina zvěrolékařů doporučuje chovatelům, aby se spolehli na renomované značky krmiv. Složení některých krmiv opravdu respektují přirozené požadavky na výživu psů a koček, opírá se totiž o studie výzkumných výživových center. Jedním z nich je např. anglické výzkumné veterinární centrum Waltham, které se výzkumem výživy psů a koček zabývá již řadu let. Doktor Leoš Železný, který v tomto centru působí, shrnuje nejnovější poznatky: „Výsledkem dlouholetého výzkumu jsou nutričně vyvážená krmiva zlepšující zdravotní stav psů a koček. Výzkumné středisko provádí laboratorní kontrolu vstupních surovin a hlídá dodržování hygieny při výrobě krmiv. Na českém trhu jsou k dostání tato vyvážená kompletní krmiva pro psy a kočky pod známými značkami (např. Kitekat, Pedigree, Profilum apod...)."
Správná a vyvážená strava pro domácí miláčky
Správná a vyvážená strava pro pejska musí obsahovat sacharidy, bílkoviny, minerály, vitaminy, tuk a vlákninu. Doma připravená strava se skládá většinou z odhadnutého množství svaloviny, vnitřností, zeleniny, těstovin či rýže. K tomu musí majitelé ještě přidávat doplňkový vitamino-minerálový preparát.
Vyjmenované složky přesto nepokrývají potřebné dávky a hlavně vyvážený poměr živin. Svalovina je bohatá na bílkoviny, ale chudá na vápník. Libové maso neobsahuje dostatek tuku. Vnitřnosti jsou zdrojem cenných minerálních látek a vitaminů, ale jejich složení je poměrně jednostranné a je potřeba vzájemně kombinovat více druhů. Vařená zelenina nemá téměř žádnou výživnou hodnotu a funguje pouze jako zdroj vlákniny. Rýže a těstoviny jsou bohatým zdrojem sacharidů, ale samostatně nepokrývají nároky na vyváženou stravu.
Základem zdravé stravy pro člověka je dostatek zeleniny a ovoce. Lidský organizmus si nedokáže sám vyrobit vitamin C, proto jej potřebuje pravidelně přijímat z přírodních nebo umělých zdrojů. Pes nepotřebuje jíst ovoce ani zeleninu, protože dokáže vitamin C sám syntetizovat.
Domácí stravou nekrmit. Proč?
„Ačkoliv se chovatelé snaží doma vyrobit něco nejvhodnějšího pro svého psa, tak výsledek není vždy nejlepší. Pro namíchání stravy odpovídající posledním požadavkům na výživu psů by člověk potřeboval mít doma poměrně rozsáhlou laboratoř. Ta by musela udělat rozbor jednotlivých živin ve vstupních surovinách a chybějící látky pak doplnit. Je jasné, že v domácích podmínkách se jedná o nereálný požadavek,“ vysvětluje Železný.
Takové jídlo však něco stojí
Další nevýhodou doma vařené stravy je vysoká finanční a časová náročnost. U psího krmiva překvapivě neplatí, že domácí kuchyně je lepší a levnější. Kvalitní krmení nelze připravit bez kvalitních surovin. A ty něco stojí!
K nákladům za suroviny je třeba připočítat cenu energie spotřebované při vaření a skladování jídla. Doma připravovaná strava je dražší než ta kupovaná, navíc je časově mnohem náročnější. Při krmení průmyslově vyráběnými krmivy lze dobu strávenou v kuchyni vyměnit za hru s pejskem či společnou vycházku.
Některé pochoutky z lidského jídelníčku mohou zvířata ohrozit na životě. Čokoláda s větším podílem kakaa je pro člověka zdravá, ale menšímu pejskovi již po zkonzumování sto gramů čokolády hrozí smrt! Obsahuje některé alkaloidy, z nichž theobromin vyvolá u koček i psů prudkou otravu, projevující se do 6 až 12 hodin zvracením, průjmy, srdeční arytmií, třesem a křečemi.
Psi ale mají čokoládu velice rádi, proto byly vyvinuty speciální pamlsky, které jsou pro ně zdravé a vhodné. Např. Pedigree Rodeo Choc je pochoutka speciálně vytvořená pro psy s příchutí čokolády, ovšem bez theobrominu.
U většiny lidí přetrvává mylný názor, že kočky pijí mléko a dělá jim dobře. To je opravdu nevhodná pochoutka. Mnoho koček miluje mléko, ale kravské mléko obsahuje laktózu, která je pro kočku těžce stravitelná a může způsobovat dietetický průjem. Existuje ovšem speciálně připravené mléko pro kočky, které je bezpečné a lahodné díky sníženému obsahu laktózy (Whiskas mléko). Je dobré pamatovat na to, že ani štěňatům nevyhovuje kravské ani kozí mléko pro vysoký obsah laktózy.
Vycházky jsou dobré pro oba. Ne však vždycky
Pravidelný pohyb, společné procházky v přírodě a hry prospívají lidem stejně jako mazlíčkům. Nedostatek tělesné aktivity a přemíra jídla způsobují lidem, pejskům i kočičkám zdravotní problémy a obezitu. Pravidelné procházky s domácími mazlíčky snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění i hladinu špatného cholesterolu v krevní plazmě. Dalším z blahodárných účinků miláčka na zdraví majitele je normalizace krevního tlaku. Ne všechna plemena – zejména koček potřebují venčit, ale hrát si můžeme i doma nebo na zahradě. Když si svého mazlíka pořizujete, zjistěte si raději, jestli i on do této skupiny nepatří.
Dbáte na správnou výživu svého pejska či kočičky?
Nový komentář
Komentáře
Já kupuji jedině kvalitní granule pro psy. Je to nejlepší způsob, jak svého miláčka krmit.
Meander:
Monicicinka: Můžeš mi prosím vysvětlit, co se svým příspěvkem pokoušíš sdělit?
Meander: Jsi dobrá
fakt jsi dobrá
asi hodně koukáš na televizi, že používáš tyhle fráze ne?
smekám....
Kassy: přírodními plemeny můžeme nazvat prakticky všechna plemena ovčáckých nebo pasteveckých psů a také jejich křížence plus molosy, jak už uvedla kareta.
Ťapina: a tak, já se nedivím, že se česká strava nedoporučuje psům- já ji nevařím moc ani doma pro nás- lidi
Bylo by zajímavé vzít něčí denní jídelníček a sepsat ho tím stylem, jak jsou na granulích ty výživové znaky. To by se přítomné dámy asi podivily, čím se živí
kareta: Já vím, že ty chováš tohle plemeno, ale zkušenosti s nima fakt nemůžeš praktikovat obecně v debatách o výživě psů jako takových. To je jako bys se zkušenostma s kavkazáky přišla na cvičák přednášet o výcviku. Když se řekne pes, myslí se všechno to ostatní, než je SAO, KAO či tibetská doga.
Kassy: molosy- kavkazák a středoasiat, popř. tibetská doga. To jsou asi nejstarší plemena psů, díky odlehlosti oblastí, kde vznikly. A uznány jako plemena byly teprve nedávno jako jedny z posledních. Nebyly šlechtěni lidma cíleně na krásu, nýbrž na práci a samostatnost, na medvědy, vlky, hlídání stád. Dnes se používají na strážní službu.
Monicicinka: Jo, dost vědomostí o tom, kterak krmit zvíře chované v domácnosti. Ty máš akorát tak dost písmen na klávesnici, abys napsala tři slova a tři tečky.
O paní Sehnerové a jejích zásadách krmení zvířat si myslím svoje. Jestli někdo dostane hysterák, jestliže nandáte kočce jídlo z konzervy hliníkovou lžičkou, zaslouží si skotské střiky, nikoliv velebení.
aja22:
Sirikit: Co si mám představit pod pojmem "přírodní plemeno psů, které žije v Evropě pouze dvě tři generace"?
Sirikit: Mám skoro všechny knížky od Ireny Sehnerové a stejné názory na krmení jsem měla už dřív. Ještě můžu doporučit novější knížečku "BARF zdravá výživa pro psa", vydala 2008 CRADA.
Sirikit: nečetla, ale souhlasím s ní
Některá z vás si možná přečetla knihu od Ireny Sehnerové "Jak krmit psy aneb vraž do toho osm kostí". Vřele doporučuji.
Tady je malá ukázka:
U přírodních plemen preferujte domáckou, tj. snáze stravitelnou stravu (rýže s masem a zeleninou, kolínka s masem a zeleninou, kozí mléko, sýry, žloutky, máslem, sádlem či sýrem namazaný starší chléb, syrové hovězí nebo koňské maso... před stravou průmyslově vyrobenou (konzervy, granule). Zejména granule coby koncentrát jsou pro civilizací doposud neposkvrněné psí plemeno obtížně stravitelné a u odmalička pouze granulemi živených psů se záhy dostaví nejrůznější zdravotní potíže – nekvalitní osrstění, zhoršená funkce slinivky břišní, avitaminóza, nejrůznější nádorová onemocnění vnitřních orgánů a kůže...
Kvalitní granule a konzervy lze podávat pouze jako doplněk jídelníčku, například ke snídani, jestliže krmíme dvakrát denně.
Nikdy neservírujte granule spolu s domácí stravou – například nevmíchejte granule do masa s rýží apod. Průmyslově vyrobená potrava se v žaludku psa tráví mnohem složitěji než potrava přirozená, a tak námi vyrobený mišung činí psovi jen a jen zažívací potíže!
Není málo zvířat, která mají nejrůznější zdravotní potíže po krmení pouze granulovanou, tj. vysoce koncentrovanou potravou, a to nemocnou slinivkou počínaje a kožními alergiemi konče.Velmi obtížně se s vysokým obsahem bílkovin v granulích vypořádává trávicí soustava zejména přírodních plemen psů, která žijí v Evropě pouze dvě tři generace.
Ptáte se proč? Ve své domovině žijí tito psi většinou polohladoví, a když už dostanou něco do misky, tak je to mírně osolená (přesolená potrava, tj. cca 3,5 g soli na 1 kg živé váhy, pro psa představuje smrtelné nebezpečí!) obilninová kaše se zeleninou, chléb a mléko, což je oproti masu lehce stravitelná strava.
Maso si většinou pes uloví sám –drobné hlodavce, ptáky, hady... a nikdy ho není tolik, že by se ho přejedl! Cenné na čerstvém úlovku je, že pes svou kořist sežere i s obsahem natráveného žaludku, což jsou zejména u hlodavců nejrůznější semínka, obilná zrnka, traviny, kořínky, hmyz... suma sumárum je tento fujtajbl velmi výživný.
tyrkys: takže v zásadě pokud by mí psi měli mít všechno, tak stačí s nimi vyrazit za vesnici, aby si narvali brusinky a oskeruše a pak je vzít 1x až 2x za rok k moři, aby si nalovili ty lososy a mořské rostliny...a popel můžou z kamen
a koneckonců kuřata a takové ty běžné zahradní šmejdy typu maliníku, vojtěšky a kopřiv mají na zahradě...a poměr by měli trefit sami
Sirikit: Monicicinka: tak pro debily kopíruji příspěvek veterináře. Snad vám konečně zavře huby.
10.3.2009 13:52:19 - Ťapina (Odpovědět) (Poslat vzkaz)
marenkao: Složení granulí vypadá třeba takhle:
Suroviny: dehydratované kuřecí maso (40%), oves, čerstvé kuřecí maso, hrách, čerstvý losos, kuřecí tuk, kuřecí játra, čerstvá celá vejce, vojtěška setá, lososí olej, tykev, kuřecí chrupavky, jablka, mrkev, mladé listy tuřínu, brusinky, bobule oskeruše, ekologicky pěstované mořské rostliny (chaluha, řasa měchýřnatá, mořská řasa Dulse), kořen lopuchu, kořen ibišku, bobule jalovce obecného, pískavice mořské seno, fenykl sladký, kořen anděliky lékařské, rakytník úzkolistý, kořen čekanky, kopřiva dvoudomá, listy maliníku obecného, ostropestřec mariánský, lístky máty peprné, květy měsíčku lékařského, květy heřmánku lékařského, Lactobacillus acidophilus, Enterococcus faecium, vitamíny a minerály
Záv. dekl. znaky: vlhkost 10%, Nl 290g, tuk 160g, vláknina 30g, popel 70g/kg
Další: vápník 12g, fosfor 10g, Omega 3: 0,3%, Omega 6: 2,5%, glukosamin 700mg/kg, chondroitin 500mg/kg, kořen lopuchu 600mg/kg, kořen ibišku 600mg/kg, bobule jalovce obecného 500mg/kg, kořen anděliky 400mg/kg, kopřiva dvoudomá 400mg/kg, rakytník úzkolistý 400mg
Suroviny, to jsou věci, které se vezmou, přihodí na výrobní linku a vyrobí se z toho granule. Jsou suroviny základní, bez kterých by to nemělo výživnou hodnotu, a vedlejší, ty jsou uvedené na konci.
Zákl. dekl. znaky jsou vlastnosti, které krmivo má. Má 10% vlhkost, pod tím si asi taky nepředstavíš, že vezmou odměrku na 10% vody a nalijou ji do směsi. Popel jsou minerální látky, souhrnně. Označují se takhle proto, že minerálie jsou nespalitelné, takže laboratorní metoda, jak zjistit jejich souhrnné množství, je snadná. Vezmeš zvážený vzorek krmiva, spálíš ho v laboratorní peci při velmi vysoké teplotě a zvážíš popel. Získala jsi hmotnost veškerých minerálií, které krmivo obsahovalo.
Meander: ty máš dost...
Sirikit: Beru zpět, jsi chytrá. Aspoň natolik, abys uměla opsat složení krmiva, když už ho nezvládneš pochopit. Na to jsi přece jenom moc blbá
Meander: nápodobně. Nicméně - mám před sebou 800 g balení Eukanuby a složení je následující: bílkoviny - 23 %, dusíkaté látky - 23 %, tuk - 10 %, popel - 9 %, vláknina - 1,9 %, voda - 8 %, vápník - 1 %, fosfor - 0,8 %, síran měďňatý - 20 mg, chlorid draselný - 20 mg, dále obsahuje kostní moučku, sušené pivní kvasnice, hexametalfosfát sodný, DL Methionin, proteinový hydrolyzát z kuřecí kostní moučky, aroma kuřecího masa a antioxidanty povolené v EU.
No, máš-li chuť, klidně si zobni, určitě to nebude tak špatné, že?
Všichni mí bytoví psi dostávali ty úžasné vyvážené granule, což jim ovšem vůbec nebránilo v tom, aby sežrali ještě kde co dalšího, co našli, ulovili či vyžebrali. Bylo jim naprosto jedno, že je to lidské jídlo, a že se v příručkách píše, že tohle psi žrát nemají a že by jim po tom mohlo být nedobře. Taky jim nedobře bylo jen v takových výjimečných případech, kdy se povedlo ukrást a sežrat celé dosud zmrzlé kuře včetně igelitu, nebo celou kostku másla i s obalem. To ale měli smůlu, zavinili si to sami a soucit to ve mně nebudilo.