„Než někoho začnete soudit, zkuste ujít pár mil v jeho botách,“ praví jedna moudrost. Alena se jí snaží bezezbytku řídit. Sama totiž nejlépe ví, jak rychlé soudy lidé dokáží vynést. Jako matka samoživitelka od tří dětí si už vyslechla své. Zvláště když má každé z nich jiné příjmení, a tedy i jiného otce.
5b4c81e820205obrazek.png„Pro lidi jsem automaticky coura, co jde s každým. Nezodpovědná ženská, co si naseká tolik dětí, a pak je nezvládá živit. Ano, to všechno jsem si už vyslechla od lidí, kteří mě absolutně neznají, a o mém životě vědí houby. Ať už to byly učitelky ve školce, úřednice na pracáku, nebo třeba sousedi. Jsem na tyhle řeči doslova alergická! Já si to tak přeci taky nepředstavovala! I já si vysnila manžela, se kterým prožiju celý život,“ říká Alena a pouští se do vyprávění, kterým už nemá sílu obhajovat se před svým okolím.

První láska, první miminko

První dítě se jí narodilo ve dvaceti letech. „S Ondřejem jsme spolu chodili od základky a plánovali, že se vezmeme a budeme mít děti. Miminko ale přišlo dřív, než svatba. A to i přes to, že jsem užívala antikoncepci. To se prostě občas stane a zrovna vy máte to štěstí, oznámil mi s úsměvem gynekolog. I Ondra byl rád. Jenže když se Lukášek narodil, zřejmě novopečený tatínek nečekal, že to bude tak náročné. Najednou jsme nemohli pařit s přáteli a jezdit s nimi po výletech. On to nevydýchal, a tak jsem mu řekla, ať s nimi zkrátka občas jede bez nás. Ani ve snu mě nenapadlo, jakou chybu dělám. Že tam potká jinou, prý lásku svého života. Odešel od nás, když byl malému rok,“ vypráví Alena, která ale nechtěla zůstat na výchovu syna sama. A tak se nebránila novému vztahu.

Konečně mohla být šťastná

„Rok od rozchodu jsme se dala dohromady s moc fajn chlápkem. Zděněk to měl v hlavě srovnané a také si zažil pěkně drsný podraz od bývalé. Vzali jsme se, narodila se nám Laurinka a Lukášek mu začal říkat tati. Že bych mohla být konečně šťastná? Kdepak! Manžela mi vzala autonehoda, kterou nezavinil. Bylo to hodně těžké období, na které nerada vzpomínám,“ svěřuje se Alena, která se rozhodla na lásku zanevřít a žít jen pro své děti. Jenže po čtyřech letech se objevil Michal.

„Neustále mi nadbíhal a uháněl mě, až jsem nakonec svolila, že to spolu tedy zkusíme. Byl rozvedený, měl taky dvě děti a já si říkala, že by to mohlo fungovat. Nebyl to žádný děvkař, který odešel od rodiny. Žena si našla jiného a odkopla ho. O své děti se staral vzorně a brzy si našel cestu i k těm mým. To všechno hrálo v jeho prospěch a já si řekla, proč ne. Přece nemůžu ve třiceti na život v páru úplně zanevřít. Požádal mě o ruku a já souhlasila,“ popisuje svůj třetí vztah Alena.

Šel za svou rodinou

Měli celkem čtyři děti, takže další už rozhodně neplánovali. Přesto přišlo. „Opět jsem otěhotněla přes antikoncepci! Doktor si ze mě utahoval, že jsem asi nadmíru plodná, ale mně do smíchu nebylo. Nakonec jsme se ale rozhodli, že si to páté, první společné, dítě necháme. Že je to prostě osud. Jenže ještě než se Kačenka narodila, byla naše láska minulostí. Michalova bývalá si totiž uvědomila, že udělala obrovskou chybu, když ho opustila. Prý ho miluje a potřebuje. A jemu došlo, že vlastně cítí to samé, a nechce brát dětem možnost vyrůstat s maminkou a tatínkem. Že bude v neúplné rodině žít naše dítě, to už neřešil,“ zlobí se dodnes Alena, která si řekla dost. Žádného dalšího tatínka už pro své tři děti hledat nebude.

Tři roky od rozchodu s Michalem se sice zase s někým vídá, ale rozhodně prý z toho nebude nic vážného. „Pro děti je to jen strejda, kamarád. Ono by z toho nic víc ani být nemohlo. Jeho rodiče by to nevydýchali. I oni se na mě, jako na matku tří dětí, z nichž každé má jiného tatínka, dívají skrz prsty. Myslí si své a já jim to nevyvracím. Zařadila jsem si je mezi hlupáky s předsudky. A takových lidí je bohužel většina,“ dodává Alena.

Čtěte také:

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama