Veronika

Když se mladé a nadějné osobnosti kulturního života vyhrazují proti bezpráví ve společnosti a angažují v charitativních organizacích, působí to mnohdy trochu prvoplánově. Zdvižený prst, se kterým herečka, moderátorka a také modelka Veronika Petrová říká: „Lidi, neblbněte a recyklujte!“ ale takto nepůsobí.

V zajímavém rozhovoru s Veronikou jsem narazil na spoustu podnětných otázek, které ale vedou jen k jednomu řešení...

Máte nějaké domácí zvíře?
Mám dva pejsky. Jeden je můj vlastní a druhý je přítele. Můj je labrador Max, tedy Maxwell I., a přítelův je Kokrmut, kříženec kokršpaněla a malamuta, krásné spojení :), ten se jmenuje Jerry.

Jak spolu vycházejí?
Skvěle. Kokrmut byl kdysi pokousaný, tak je trochu nedůvěřivý, ale s Maxem je v pohodě. Když Max odjede se sestrou na chatu, tak spolu po návratu blbnou jako štěňata, a to je Jerrymu už jedenáct let.

Měla jste pejsky odmalička?
Bohužel ne, babička měla na chatě všelijaká zvířata: králíky, krůty, kachny, slepice... takže zvířátka mám ráda už od dětství, ale rodiče psa do paneláku nechtěli, což jsem chápala. Teď miluju to psí přivítání a vždy se na oba moc těším.

Na co konkrétně narážíte?
Jsem vždycky smutnější z toho, když slyším, že se vybíjejí tuleni, než když je třeba válka v Iráku - za tu si mohou lidé sami, i když samozřejmě bohužel ne všichni. Vůbec nechápu, proč se to děje, proč vybíjí tuleně, velryby a další zvířata. Hlavy států by se měly dohodnout a víc se nad tím zamyslet. Stále řeší pro mě nepříliš důležité věci, jako od kolikátého kilometru dálnice D1 musí být zimní pneumatiky, co zpoplatní, místo aby se řešily tyhle důležité věci. Vždyť musí každý vidět, že se tu děje něco špatného...

Veronika Petrová

Když jste se o tom tak rozmluvila, vy jste v nějakém ekologickém hnutí?
Nejsem, ale to neznamená, že to nevidím. Je to začátek konce, příroda není bezedná. Když se támhle kácí stromy a jinde vybíjí zvířata, tak se jednou příroda naštve... Nevím, každou chvíli čteme o nějakém zemětřesení, výbuch vulkánu, viz momentálně sopka na Islandu. Vždycky se to dělo, ale myslím, že ne v takové míře a každou chvíli: Vám to nepřijde podezřelé?

No dobře, ale co s tím ale člověk jako jednotlivec může udělat? Vždyť přece těžko ovlivním to, že někde vybíjí tuleně nebo kácí stromy...
Je to běh na dlouhou trať. Mělo by se začít u jedince, protože říkat si, že nic neovlivním, je alibismus. Každý může něco ovlivnit už jen tím, jak žije.

Jak to myslíte?
Každý může třídit odpad, neházet papír, sklo, plasty dohromady. Šetřit doma elektrikou, nemít pořád zapnuté spotřebiče, které zrovna nepoužíváte, zhasínat. Nebo určitě šetřit vodou apod. Prostě chovat se tak, aby byl náš svět hezčí.

VeronikaJak se vám líbí teorie, kterou propaguje prezident Klaus, že člověk na globální oteplování nemá vliv, že jde o přírodní cykly?
Asi na tom něco je, všichni víme, že byla například doba ledová... ale že by byl člověk mraveneček, který nic neovlivní, to si nemyslím. Lidi mají velkou moc a zodpovědnost. Určitě má smysl s tím něco dělat. Navíc kvůli nám vymírají zvířata a úplně zbytečně.

Dobře, a když se vrátím k tomu, o čem jsme mluvili předtím. Nepřijde vám, že jednotlivci jsou tak trochu demoralizovaní? Že to lidem prostě jedno, když vidí, že i špičky podobné věci neřeší?
Teď jste na to kápl! Chtělo by to zlepšit zákony, udělat ty velké kroky. To je základ. Někdo prostě začít musí a jediný člověk, kterého k tomu já jako jednotlivec dokážu přinutit, jsem já sama.

Souhlasíte s Veronikou? Je váš životní styl ohleduplný k přírodě? Recyklujete?

Reklama