Lidí, kteří citlivě reagují na změny počasí, v Česku neustále přibývá. Nyní tvoří až jednu třetinu obyvatel. Nejvíce se změny počasí dotýkají lidí z měst. Na vesnicích je lidí citlivých na počasí třikrát méně.

 

Nejvíce vnímavé jsou prý ženy a senioři. U nemocných pacientů se v některých případech viditelně zhoršuje zdravotní stav. Možná právě počasí také stojí za rostoucím počtem sebevražd a vyšší nehodovostí.

 

Mechanismus, jakým lidský organismus reaguje na změny počasí, je však pro lékaře stále zakryt rouškou tajemství. Zatím je známo, že příchody teplé fronty nebo hluboké tlakové níže mají na svědomí častější výskyt infarktů. Infrazvuky vznikající třením vrstev vzduchu o různé teplotě mají na náš organismus taktéž nepříznivý vliv.

 

Svůj vliv na zdravotní stav lidí mívají i erupce na slunci. Mohou zvyšovat revmatické bolesti, záchvaty dny a také krevní srážlivost může být během erupcí vyšší. Příchod bouřky lidem oznámí bolesti hlavy a kloubů. Ionizovaný vzduch, tedy vzduch s elektrickým nábojem, který je pro bouřky typický, může vyvolat i poruchy spánku, dýchací potíže, depresi, nervozitu a nesoustředěnost.

 

Vnímáte změny počasí? Jak se u vás projevují?

Reklama