Léčíte se s lupénkou a trápí vás např. časté močení, nadměrná žízeň, nevysvětlitelná ztráta hmotnosti, extrémní hlad, velká únava a podrážděnost, časté infekce, rozmazané vidění či pomalu se hojící rány a modřiny? Pak je možné, že trpíte diabetem 2. typu neboli cukrovkou 2. typu a měli byste co nejdříve navštívit svého lékaře.

5b34e07993ff6obrazek.jpgI přesto, že se u pacienta s tímto kožním onemocněním žádný z příznaků cukrovky neobjeví, měl by se snažit redukovat riziko jejího vzniku a zaměřit se na zdravou stravu a pravidelný pohyb. Ošetřující lékař by pak měl u pacienta kontrolovat hladinu cukru v krvi, cholesterol a krevní tlak.

Nedostatek pohybu, obezita a nevhodné dietní návyky patří mezi jedny z hlavních příčin cukrovky. Vzrůstající rozšíření cukrovky má charakter celosvětové epidemie a je dáváno do souvislosti s přejímáním tzv. „konzumního“ životního stylu.

5b34e0d2157d8obrazek.jpgStudie z University of Pennsylvania publikovaná v září 2012 v odborném časopisu JAMA Dermatology porovnávala více než 108 000 pacientů s lupénkou s 430 000 lidmi, kteří jí netrpí. Vědci zjistili, že lidé s těžkou formou lupénky měli o 46 procent vyšší pravděpodobnost výskytu cukrovky 2. typu než lidé bez ní. Ti s lehkou formou lupénky, měli vyšší riziko výskytu o 11 procent.

Cukrovka je souhrnný název pro několik různých onemocnění, které se projevují zvýšenou hladinou cukru v krvi. S některou z jejích forem se potýká až na osm procent obyvatel České republiky. Počet nemocných stále stoupá, bez ohledu na věk či pohlaví. Meziročně se počet nových případů navyšuje přibližně o 3 000 pacientů. Cukrovka 1. typu vzniká, když tělo produkuje nedostatečné množství inzulinu. U cukrovky 2. typu tělo na účinek inzulinu dostatečně nereaguje a je potřeba ho uměle dodávat větší množství.

spiridon.jpg

Komentář odborníka:
V posledních letech velké epidemiologické studie potvrdily, že pacienti s lupénkou a zejména s rozsáhlou formou trpí častěji cukrovku druhého typu. Toto onemocnění může mít dost závažné komplikace, pokud zůstává dlouho neléčené, a proto je potřeba jej odhalit co nejčasněji. Klíčovým lékařem, který na riziko cukrovky upozorní, může být ošetřující kožní lékař, který má pacienta s psoriázou v dlouhodobé péči. Pacienti by zároveň měli chodit na pravidelné preventivní prohlídky u svého praktického lékaře a taky se snažit upravit svůj životni styl. Těžká, nedostatečně léčená psoriáza v kombinaci s cukrovkou může zkrátit život pacienta díky vyššímu riziku infarktu nebo cévní mozkové příhody.

Prim. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, Dermatovenerologická klinika FNKV Praha