První pokojové květiny si s ústupem mrazů začali lidé pořizovat do bytů. Každoročně stoupá nabídka různě jedovatých a nebezpečných rostlin jako žhavých novinek. A noví majitelé by si toho měli být vědomi.

„Rostlinný sortiment do bytů letos obsahuje nejméně čtyři desítky druhů různě nebezpečných rostlin. Některé jsou celé jedovaté, jiné jen zčásti a některé obsahují psychotropní látky,“ upřesnil šéfzahradník Botanické zahrady Liberec Zdeněk Eichler. Dodal, že ke zjištěným pokojovým novinkám, zejména ze zásilkových obchodů, patří mimo jiné omamný tabák viržinský a prudce jedovatý durman. Opatrnost u citlivých osob a rodin s dětmi je podle něho nutná při výběru i některých jarních cibulovin, popřípadě begónií a celé řady venku pěstovaných rostlin.

Kolekci nejčastěji pěstovaných jedovatých rostlin v bytech tvoří známé druhy difenbachie, voskovka, okrasná paprika, klívie, pryšec Kristova koruna, kala, oleandr, monstera, anturium, asparágus, okrasný lilek a další druhy.

Kompletnější sbírku nebezpečných rostlin mohou lidé spatřit zatím jen v botanické zahradě. Vedle kokainovníku nebo omamných kaktusů roste v liberecké botanické zahradě stromovitá kopřiva, která patří k nejžahavějším na světě.

 „Pochází z Austrálie a máme ji v australském skleníku v bezpečné vzdálenosti od prohlídkové cesty. Některé druhy dorůstají v přírodě výšky až 35 metrů. Popálení druhem Dendrocnide moroides, známém dříve jako Laportea moroides, je velmi bolestivé a vyžaduje několikadenní pobyt v nemocnici. Účinným jedem je histamin s acetylcholinem, který dokáže podrážděná rostlina doslova vystřelit v podobě aerosolu,“ upřesnil šéfzahradník. Dodal, že navzdory extrémní nebezpečnosti jsou červené plody této žahavé rostliny jedlé a velmi chutné.

Patří i mezi vaši oblíbenou některá ze jmenovaných květin?

Reklama