oc-seznam-i-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Podle společnosti M2C, která má v České republice na starost ostrahu ve většině velkých obchodních center, řeší její pracovníci v létě výrazně více případů, kdy se lidem udělá nevolno. „Běžně se v provozu setkáváme v důsledku letních teplot s kolapsy převážně starších osob, pády osob z eskalátorů, úrazy spojené s konzumací alkoholu, ale také například s úrazy při osvěžení, kdy návštěvníci i přes zákaz vstupují do prostor fontán či jiných obdobných zařízení spojených s možností osvěžení,“ říká Tomáš Exler, ředitel divize obchodních center M2C. „Obecně platí, že v letních měsících poskytujeme první pomoc zákazníkům v obchodních centrech častěji. Nárůst oproti ostatním měsícům je až o padesát procent,“ dodává.

Náhlé situace řeší na místě jako první přivolaná ostraha objektu. Zaměstnanci ostrahy jsou pravidelně školeni v podávání první pomoci. Součástí jsou i praktická cvičení se speciálními figurínami. V rámci vybavení centra je dnes běžným standardem například automatizovaný externí defibrilátor, na jehož použití je rovněž třeba mít školení.

V posledních letech ostraha pro zjišťování nejrůznějších incidentů, ale i třeba zdravotních indispozic návštěvníků v obchodních centrech stále častěji využívá analytický software napojený na vzdálené dohledové centrum. To pomáhá monitorovat také parkoviště před obchodními centry a upozorní na incidenty ostrahu, která případně zavolá policii nebo sanitku. „Na parkoviště u OC vyjíždíme v případě drobných nehod, sražených chodců například při couvání nebo ke kolapsům z horka,“ říká mluvčí záchranné služby Jihomoravského kraje Michaela Bothová.

Přechod z horka do chladného (klimatizovaného) prostředí obchodního centra samozřejmě může někomu způsobit např. respirační infekci, ale ta se projeví až s odstupem času a k takovému zdravotnímu problému se obvykle záchranná služba nevolá. Zdravotníci ale také varují před tím, aby lidé ve svých autech nechávali čekat své děti nebo domácí mazlíčky. Ojediněle vyjíždí i k takovým případům.

V létě obecně platí, aby v extrémně horkých dnech nevycházeli, pokud nemusí. To se týká hlavně starých a chronicky nemocných lidí. Dále je důležité, aby lidé dostatečně dodržovali pitný režim a naopak se vyhýbali alkoholu.

Zdroj: Mluvčí Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy - Martin Kavka, Tomáš Exler, ředitel divize obchodních center M2C, mluvčí záchranné služby Jihomoravského kraje Michaela Bothová

Reklama