Můj dům, můj hrad. Úsloví, o kterém nelze ani v nejmenším pochybovat. Jak ale náš hrad zkrášlit, abychom se v něm cítili co nejlépe? Nejen o tom jsme si popovídali s bytovou designérkou Lenkou Mašlonkovou, která nám poradila, jak se držet módních trendů, které nezruinují náš rodinný rozpočet.

ccccLenko, existuje z hlediska bytového interiéru v českých domácnostech nešvar, se kterým se často setkáváte?
Samozřejmě. Je jich několik, ale asi nejčastěji se setkávám s tím, že lidé mají ve zvyku přehlcovat interiér – ať už dekoračními předměty, nebo předměty denní potřeby. Což je přirozené, ale interiér je pak velmi přeplněný a působí zbytečně těžkopádně. Proto bych každému doporučila, aby se například s každým jarním úklidem těchto předmětů zbavil a nechal svůj byt opět nadechnout.

Teď se zaměřme na naše ložnice. Existuje pravidlo, jak by v této místnosti měla být správně situována postel?
Základním pravidlem je, že pokud nám to dispozice interiéru dovolí, neměli bychom postel směřovat bezprostředně naproti dveřím a také zády k oknu, abychom během spánku nenarušovali pocit bezpečí a soukromí. Orientujte tedy postel tak, abyste leželi hlavou u zdi.Nicméně jsou interiéry, které nám toto nedovolí, a za svými zády máme okno, je třeba pracovat s okenními dekoracemi a látkami, které tento prostor takzvaně zateplí, či zamaskovat postel například baldachýnem.

ddd

Které barvy jsou v interiérech momentálně nejvíce trendy?
Je velmi důležité si interiér z hlediska barevných trendů rozdělit do dvou skupin. A to na základní barvy a pak právě barvy trendové. Základními barvami bychom měli interiér vybavit předměty, jejichž hodnota je nákladnější. Ať už se jedná o kuchyni, sedací soupravu, podlahu apod. V tomto směru jednoznačně vede bílá, smetanová, tmavohnědá, písková, terakotová. Zkrátka zemité a decentní barvy. K takto zvolenému základu pak volíme doplňky, jež náš byt ozvláštní. Jedná se především o látky a předměty, kterými zútulníme náš byt a jejichž pořizovací hodnota může být opravdu nízkonákladová.Mezi trendy barvy jarního a letního období patří letos barva Marsala odstín rudé, s hnědými odlesky,  měděná oranžová a světle šedá.Od chladné modré a zelené, které naprosto dominovaly minulý rok, se tedy přesouváme k teplejším odstínům. Velkým hitem jsou také betonové doplňky.

cccc

V posledních letech jsou velmi moderní barevné stropy, jak tento trend vnímáte?
Barevný strop svým klientům moc nedoporučuji, jelikož barva na stopě vám jej přiblíží, a můžeme se tak v klasických bytech cítit velmi klaustrofobicky. Pokud se jedná o vysoký strop, můžeme zvolit barvu, která nám ho opticky přiblíží, ale v klasických bytech jednoznačně preferuji bílou barvu, která je neutrální, a pokud chceme barevnost, pak hlavně na stěnách.

ccc

Lenko, věnujete se také takzvanému HomeStagingu. Oč se jedná?
HomeStaging je příprava a úpravy domu či bytu pro prodej nebo pronájem na realitním trhu. Jeho cílem je, aby se byt či nemovitost jevila co nejatraktivněji pro co nejvyšší počet potenciálních zájemců o koupi. Radím tedy klientům, jak svůj byt upravit tak, aby byl odosobněný, ale také ukázal přednosti jeho jednotlivých částí. Obvykle stačí jen vhodně zvolit dekoraci - drobné předměty jako polštáře na pohovce, květiny, obrazy a další bytové doplňky toho umí opravdu mnoho.

ddd

Kuchyň před HomeStagingem

A jaké jsou vaše výsledné zkušenosti?
Jen ty nejlepší! Byty či nemovitosti, u kterých byl tento koncept použit, vypadají v nabídce realitních kanceláří velmi zachovale, udržovaně a v dobré péči, čímž přilákají širší spektrum potenciálních kupců. Proto všem, kteří by rádi prodali svůj byt či dům, radím, aby HomeStaging využili.

ccc

Kuchyň po HomeStagingu

Lenko, děkujeme za rozhovor.

Pokud byste se chtěli o práci Lenky Mašlonkové dozvědět více, navštivte její stránky: www.dl-design.cz

Čtěte také:

Reklama