mazlicky.jpg

Foto: Profimedia

Mnoho majitelů domácích mazlíčků se nehodlá svých chlupatých kamarádů vzdát ani přes to, že jim samotným hrozí nebezpečí. Jedním z nich byl indický student třetího ročníku softwarového inženýrství na Kharkiv National University of Radio Electronics Rishabh Kaushik, který se odmítl vrátit do Indie bez svého mazlíčka Maliboo.

Rishabh uvízl v Kyjevě, protože nebyl schopen získat certifikát NOC (Certifikát bez námitek, pozn. redakce) od indické vlády, aby mohl do země přivézt svého psa. „Měl jsem už dlouho předtím obstarané vízum do Dubaje. Jediný důvod, proč jsem nemohl jet, byl ten, že indická vláda vůbec nespolupracovala. I ve válečné situaci žádají dokumenty, abych mohl Maliboo přivézt s sebou do Indie. Dodal jsem jim všechny dokumenty, které jsem měl, ale stále požadovali další. Jediný důvod, proč jsem uvízl na Ukrajině je ten, že Indie mi nedala NOC včas. Kdybych měl dokumenty včas, byl bych v Indii 20. února,“ řekl pro Indian Express.

Rishabh, který nedávno se svým psem překročil ukrajinsko-maďarskou hranici, odkud poletí do Indie, pobýval v Kyjevě s indickou rodinou a spolu s 10 dalšími indickými studenty. „Situace je tady opravdu špatná. Je nedostatek vody a jídla a dlouhé fronty lidí hledajících základní potřeby,“ řekl nedávno ve videu na svém Facebooku.

Lidé, kteří nemohou utéct ze země, hledají úkryt v protileteckých krytech nebo například v metru. Mnozí své mazlíčky neopustili ani v kritické situaci. Na internetu koluje velké množství fotek lidí, kteří se skrývají před bombovými útoky s chlupáči v náručí. Zatímco někteří odmítali své čtyřnohé společníky opustit, mnozí byli nuceni je nechat v útulcích nebo na ulici.

O svůj příběh se na Twitteru podělila i devatenáctiletá Arina, která musela opustit svou zemi a zanechala za sebou rodinu, věci a zvířecí kamarády. Pro Indian Express vysvětlila, že zvíře musí mít pas s povinným očkováním. „Moje zvířata ho ale, vzhledem k situaci na Ukrajině, nemají jak získat. Proto jsem je nemohla vzít s sebou.“

Dále vyzvala k uvolnění pravidel cestování pro domácí mazlíčky v současné situaci, kdy jich zůstává spousta opuštěných na ulici. „Je mnoho rodin, které nemají možnost je nechat někde v bezpečí. Prostě je opustí na ulicích nebo je nechají na hranici,“ řekla.

Například ETA Germany se dle BBC snaží bezpečně vyvážet zvířata za hranice. Stejně jako například IFAW (International Fund for Animal Welfare) spolupracuje s partnerskými organizacemi v sousedním Rumunsku, kterým se podařilo dostat na Ukrajinu, aby zachránily opuštěná zvířata nebo zajistily očkování psů a koček.

Útulky pro zvířata na Ukrajině jsou aktuálně přeplněné a s omezenými zásobami potravin. V důsledku toho několik organizací na ochranu zvířat nepřetržitě pracuje na tom, aby jim poskytly potravu a přístřeší. „Je to strašná tragédie pro zvířata, zejména pro kočky a psy, protože lidé museli velmi nečekaně uprchnout. Většině nebylo dovoleno vzít si s sebou svá zvířata. Nezbylo jim tedy nic jiného než opustit tato ubohá stvoření na ulici. Zvířata, která nejsou zvyklá se starat sama o sebe, se nyní ocitají na ulici jako oběti bomb či kulek. Jsou úplně bezradná a bezmocná. Mají velmi malou šanci na přežití, pokud jim nebudeme věnovat pozornost,“ řekl pro Indian Express David Barritt, ředitel Network for Animals, mezinárodní organizace pro dobré životní podmínky zvířat.

„Je zde několik organizací na ochranu zvířat, které se snaží pomoci, ale je to velmi obtížné. Jeden z psích útulků, který podporujeme, má již 300 psů a už pro ně nemají místo,“ dodal s tím, že k největším problémům patří získat v zemi, kde kolabuje infrastruktura, psí žrádlo.

„Mnoho továren se zavřelo, protože muži odešli do války nebo uprchli ze země. Podařilo se nám nějakým způsobem najít zásoby krmení pro psy na relativně bezpečnější straně země. Můj tým se snaží dostat krmivo pro psy na Ukrajinu přes polské hranice. Problémem je dostat náš tým zase zpět z Ukrajiny, protože tam jsou fronty uprchlíků a zoufalých lidí, které se táhnou se na míle daleko,“ vysvětlil dále Indian Express David Barritt.

„Největším problémem je nedostatek krmiva pro více než 450 psů v našem útulku. Naše zásoby dojdou po 10 dnech a od ukrajinských úřadů se nám nedostává žádné podpory. Neustálé bombardování směrem k naší oblasti je dalším problémem, který ohrožuje naše životy i životy zvířat,“ vyjádřil se pro indický server zase Maxim Skripnik, manažer útulku Gostomel na Ukrajině.

profimedia-0666788181.jpg

Foto: Profimedia

Z některých ukrajinských útulků se podařilo zvířata převézt do okolních zemí včetně Česka. Záchranáři už přes hranice dopravili několik psů, koček a také koně. Veterináři ale varují: „Je třeba si uvědomit, že zvířata neznámého původu mohou být nositeli původců nebezpečných nákaz. Apelujeme na obezřetnost všech, kdo zvažují ujmout se takového zvířete. S velkou pravděpodobností půjde o zvířata neočkovaná proti vzteklině,“ varoval Petr Vorlíček, mluvčí Blesku tlapek.

S tím, jak sílily požadavky na zmírnění pravidel vstupu pro domácí mazlíčky, několik sousedních zemí umožnilo lidem překračujícím hranice vstoupit se svými mazlíčky bez přísných předpisů a požadavků.

profimedia-0666993094.jpg

Foto: Profimedia

Zdroje: BBC, Facebook Rishabhr KaushikaTwitter @arinaaashh, Twitter Network For AnimalsIndian Express, Blesk

Reklama