shutterstock-1488016475.jpg
Foto: Shutterstock

Každý to má s koupáním jinak. Někdo se koupe opravdu často, možná i víc, než je zdravé pro naše tělo a hlavně kůži – několikrát denně. Většina lidí se koupe každý den či ob den, ale jsou i tací, kteří koupeli dají třeba jeden den v týdnu nebo se koupou ještě méně. Samozřejmě záleží i na tom, jak moc se každý potí, kolik vykonává fyzické zátěže a jaké má genetické predispozice.

Do debaty o koupání se pustili v pořadu Shop Today s moderátory Al Rokerem, Sheinelle Jones a Dylanem Dreyerem, kde se k nim přidala ještě Adrianna Barrionuevo Brach, ředitelka redakce Shop Today. V pořadu je část nazvaná Jak často byste měli?, během které Brach předložila otázku: „Jak často si myslíte, že byste se podle dermatologů měli sprchovat týdně?"

Na výběr pak byly tyto možnosti: Každý den, dvakrát až třikrát týdně, pětkrát týdně nebo jednou týdně. Poté, co se všichni mezi sebou dohadovali a tipovali správné odpovědi, Brach jim sdělila, že by se podle dermatologů měli lidé sprchovat dvakrát až třikrát týdně. „Ale záleží na člověku, na jejím životním stylu, stavu pokožky, věku, aktivitě…“ dodala. Dále uvedla, že by podle dermatologů mohlo přílišné sprchování vést ke kožním problémům, jako je suchá kůže či ekzém.

Ředitelka Dermatologické fakulty Westside Mount Sinai Dr. Angela Lamb v článku pro Today uvádí, že příliš časté sprchování může také kromě vysušování narušit kožní bariéru. „Můžete se zvýšit náchylností k infekci, pokud se budete příliš mýt, protože pokožka je chráněna některými dobrými přírodními bakteriemi, které je dobré zachovat,“ říká.

shutterstock-1547418260.jpg
Foto: Shutterstock

Poté, co redakce Shop Today zveřejnila klip na Instagramu, strhla se pod ním lavina komentářů. Někteří uživatelé sociální sítě byli znechuceni tím, že by se měli sprchovat méně než jednou denně. Spousta z nich dokonce uvedla, že se sprchují dvakrát denně. Jedna žena pak také napsala: „Nikdy bych nemohla jít spát bez sprchy a nikdy bych nemohla vyjít z domu bez sprchy. V žádném případě. Sprchuji se dvakrát denně sedm dní v týdnu a pokud mám menstruaci, budu se sprchovat klidně třikrát nebo čtyřikrát denně.“

Podle webu Metrolina Dermatology se většina dermatologů shoduje s tím, že každodenní sprchování nebo koupání není pro většinu lidí ani nutné, ani ideální. Myšlenka nutnosti sprchování každých 24 hodin sice skvělá pro výrobce mýdel a sprchových gelů, ale většině lidí stačí sprchovat se jen párkrát do týdne v závislosti na jejich aktivitách a prostředí. Například kuchaři, natěrači a další lidé, kteří pracují v prostředí s mnoha pachy, se budou muset sprchovat denně. Pokud cvičíte každý den v posilovně nebo běháte, také se pravděpodobně osprchujete každý den. Roční období a klima jsou dalším faktorem, který ovlivňuje naši potřebu se sprchovat. Během horkého a vlhkého léta se možná budeme muset sprchovat každý den, ale stejnému člověku to v zimě bude stačit pouze jednou za pár dní.

Stejný názor sdílí i Dr. Mary Stevenson, odborná asistentka dermatologie na NYU Langone Health Metrolina Dermatology. „Měli byste se sprchovat či koupat každé dva až tři dny. Pokud však cvičíte nebo se věnujete činnosti, při které se hodně potíte, možná se budete muset sprchovat častěji,“ řekla pro magazín Today.

64be4066e5b41blobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Zdroje: Pořad Shop Today, Instagram Shop Today, TodayMetrolina Dermatology
 

Reklama