Snad pro každou ženu, která trpí opakovaným výskytem oparu rtu, znamená toto onemocnění kromě větší či menší bolesti také určitý handicap společenský. Opar rtu zpravidla znemožňuje mluvení, natož úsměv či polibek. Opar představuje něco, čeho se člověk hrozí, co se projevilo navenek proti naší vůli, neschopnost bránit si svou kůži. Mnoho žen s oparem by nejraději nevycházelo vůbec z bytu mezi lidi, což bohužel nejde. Jak si tedy počínat, abychom tento dočasný handicap skryly a zároveň nezhoršily náš zdravotní stav nebo nenakazily někoho jiného?

 

Jak a čím opar léčit, aby byl co nejméně vidět?

V první řadě je nutné léčit samotné onemocnění, a to včasnou aplikací antivirového krému. Okamžitá aplikace krému může zastavit další rozvoj oparu. Pro zachování nalíčeného obličeje je vhodné vybrat si takový typ krému, který zajišťuje dostatečnou účinnost i při menší frekvenci aplikací. Velmi dobré zkušenosti jak osobní, tak u mých pacientek mám s antivirovým krémem Zovirax. Zovirax je možné nanášet pouze každé 4 hodiny, což lze považovat za únosné, nutnost častější aplikace by nám možnost úspěšného nalíčení prakticky znemožňovala. Zovirax krém je výhodný v tom, že se díky obsaženým pomocným látkám rychle vstřebává, a je navíc transparentní, takže nezanechává na rtu nevzhledné bílé skvrny. Zovirax je nyní v lékárnách k dostání také v plastové pumpičce, kterou lze nosit v kabelce bez obav znečištění jejího obsahu. 

 

Kdy je možné líčit rty?

Je zapotřebí si uvědomit, že v době, kdy má opar formu mokvající ranky, je tato ranka zdrojem infekce a ta se může přenést na osoby okolo nás. Naštěstí je tato fáze poměrně krátká a netrvá většinou déle než 2-4 dny. V této době je nutné vyvarovat se bezprostředního kontaktu s postiženým místem a odložit například i návštěvu zubního lékaře. Na retní červeň a zejména na místo oparu samotného by v této fázi neměl být nanášen žádný make-up nebo dokonce rtěnka. Účinnost antivirového krému by mohla být snížena, navíc by mohlo dojít ke kontaminaci kosmetických pomůcek infekcí. Je nutné se vyhnout kontaktu pomůcek či prstů s mokvající rankou. V období, kdy povrch ranky zaschne a  pokryje se stroupkem, lze na ret opatrně použít tenkou vrstvu make-upu, případně lesku na rty. Se rtěnkou raději počkáme až do úplného zhojení.

 

Hygiena při líčení obličeje

Při líčení obličeje je nutné zachovat zvýšená pravidla hygieny. Žádné pomůcky a kosmetiku by neměly používat jiné osoby. Kosmetické pomůcky by neměly přijít do styku s oparem a nejsou-li určeny pro jednorázové použití, je vhodné je desinfikovat. Pokud to materiál umožňuje, vyvařením nebo pomocí desinfekčního spreje. Pomůcka, která byla - byť pouze jednou - použita na obličeji v blízkosti oparu, by již neměla znovu přijít do styku s kosmetickým přípravkem. Samozřejmostí je pečlivé umytí rukou po každém líčení. Jen tak se zabrání kontaminaci přípravku virem a opětovnému vzniku infekce vlastní, či dokonce druhé osoby.

 

 

 

MUDr.Klára Seifertová

kožní lékařka

Reklama