Herečku Libuši Švormovou jsem ještě nikdy nezastihla ve špatné náladě, pokaždé s úsměvem na tváři. Ono také je důvod ke spokojenosti. Její zatím poslední role v nedávno premiérovaném filmu Školní výlet je rovnou hlavní a je v ní obklopena muži jako zamlada. Jako krásná Angelika.

svormova

Tu Angeliku jsem si hned v úvodu neodpustila, ale vy se na mě určitě nezlobíte. Holt pro většinu národa, zejména pak ženské populace, s ní budete už navždy spojována. Jak jste se vůbec k tomuto nesmrtelnému dabingu dostala?
Jak jsem se k tomu dostala? Jako ke každé jiné práci. V té době jsem hodně dabovala, snad každý týden nejmíň jeden film, no a pak přišla Angelika. Vůbec jsem tomu tehdy nepřikládala nějaký zvláštní význam. Taková sledovanost a úspěch ještě dnes, když se toho natočilo už tolik podobného, abych pravdu řekla, to je pro mne úplnou záhadou. Ale samozřejmě mě to těší a mám z toho radost.

angelikaLidé si vás automaticky ztotožňují s Angelikou. Nevadí vám to po tolika jiných rolích v dabingu?
To určitě ne. Angelika, to byl krásný dabing, a jak sami vidíme, dodnes i krásný film. V té době mi dokonce někteří lichometníci tvrdili (tehdy, neříkám, že dnes) že jsem jim ji i trošku připomínala, takže vůbec se nezlobím. Naopak.

Já myslím, že těch lichometníků, jak vy říkáte, se najde dost i v současnosti. Jste prostě typ úspěšné a emancipované ženy, které jste často ztvárňovala také ve svých rolích.  Za všechny bych vzpomenula například seriál ze Zlatého fondu České televize – Byl jednou jeden dům. Herecký koncert všech hlavních představitelů. Určitě jste měla radost, když se vám dostal scénář do rukou.
To víte, že měla. U tohoto seriálu došlo opravdu k vzácnému seskupení herců, byli jsme stmelená parta lidí, opravdu jeden dům, jedna herecká rodina. Hodně se nás v té době také ptali, kde že se to na tom Žižkově točilo. Ale celý střed baráku, vlastně celého toho příběhu, byl postaven v největším barrandovském ateliéru. Byla to moc krásná práce. Dodnes se ráda dívám na staré televizní hry a inscenace. Zrovna nedávno jsem si pouštěla, a zase jsem oslzela, herecký výkon pana Menšíka v Ikarově pádu. Něco takového se hned tak nevidí.

dum

s Josefem Bláhou / Byl jednou jeden dům

To máte pravdu, to byl mistrovský výkon. Ale pojďme zpátky k vám a k jinému skvělému herci, panu Stanislavu Zindulkovi, se kterým máte hlavní roli ve výše zmiňovaném filmu Školním výlet. Pan Zindulka  o vás mluví v samých superlativech, co byste řekla vy o něm?
My jsme se předtím spolu ve filmu nějak nesetkali, až teď, a byla jsem velmi mile překvapena, jak jsme se hned dobře doplňovali, myslím nejen zevnějškem, ale i vnitřně. Prostě jsme byli naladěni na stejnou vlnu. Moc dobře se mi s ním hrálo. Vlastně všichni, kdo jsme v tom filmu hráli, pokud nám to scénář jen trošku dovolil, tak jsme si to náležitě užili, poněvadž se nás tam sešla parta věkově pokročilejších herců.

Školní výlet (2012)

Ve výsledku je většinou ta souhra či nesouhra znát. Řekněte mi ještě, hraje se vám lépe se staršími, zkušenými hereckými kolegy, nebo s těmi mladšími, ještě takříkajíc múzou nepolíbenými?
Mně se hraje dobře se všemi herci, kteří alespoň trošku vědí, o čem ten příběh je, kteří jsou vybaveni profesionálně na to, aby byli ve stavu ho ztvárnit. Měla jsem mnoho možností setkání s mladými herci, z těch současných například s talentovanou Sandrou Novákovou v inscenaci Tchyně, později jsme si spolu zahrály i ve Školním výletu, nebo například také s Jitkou Čvančarovou, to jsou mladé herečky, se kterými se mi hrálo moc dobře. 

mladahereckaVraťme se i k vám, coby mladé, začínající herečce. Po absolutoriu na DAMU jste krátce působila v divadle v Pardubicích, a pak už nepřetržitě, téměř třicet let, v Městských divadlech pražských. Vy jste rodačka z Prahy?
Ano, narodila jsem se v Praze, pak jsme se s rodiči odstěhovali na sever Moravy do Šumperka, kde jsme bydleli až do mých studií, vlastně do dospělosti. V divadle v Pardubicích jsem strávila tři krásné sezony, kde jsem se tak nějak pěkně, jak se říká – odrazila, a pak jsem také měla to štěstí, že v té době ještě jezdili ředitelé po oblastních divadlech a vybírali si herce. Což už se dnes moc neděje a myslím, že je to škoda. Mě si tehdy vybral ředitel MDP Ota Ornest.

V Městských divadlech pražských jste pak byla jednou z hlavních hereckých hvězd souboru. Pamatujete si ještě na své první představení?
No jakpak bych nepamatovala! Napřed jsem ale hrála ještě tzv. na hostovačku ve velmi populární hře Příliš štědrý večer, kde jsem měla roli jedné z mladých žen, první krásná, velká role pak přišla až ve hře Bertolta Brechta Dobrý člověk ze Sečuanu v režii pana Sokolovského. To už mě Ota Ornest angažoval nastálo. Na tu dobu to byla poměrně velmi diskutovaná hra, díky které jsem se dostala do oboru takzvaných mladodramatických rolí.

Třicet let na jedné scéně, to je pěkně dlouhá doba.
To je. A možná to bylo i déle, poněvadž mně se pak zdálo, že už jsem tam snad odjakživa a navždy, a že na těch prknech i umřu. Ne že by se mi tam nelíbilo, ale dřív si herec mohl zřídka kde zahostovat tak jako dnes. Pak vám najednou přijde takové období, kdy se člověk už přehrává, ani ty role nejsou to, co bývaly, a já jsem se tam začala cítit jakoby neúplně. Pomaličku se z toho začínal stávat jakýsi krunýř, a tak jsem raději dobrovolně odešla do důchodu. I když důchod – to pro mě bylo vždycky něco nepředstavitelného! Teď jsem ale ráda, že jsem to před těmi už více než deseti lety udělala. Nelituji toho, poněvadž jsem se tím dostala do úplně jiné sféry.

Do jaké?
Teprve díky svému odchodu z MDP jsem se začala naplno věnovat zájezdové činnosti, protože předtím, když je člověk v angažmá, tak na to není čas a vlastně ani možnosti.  Ve stálém angažmá jste příliš svázaná. Nejdříve jsme začali jezdit s takovou úzkou skupinou lidí kolem režiséra Pavla Háši, manžela Květy Fialové, který bohužel už není mezi námi, ale se kterým jsme udělali několik krásných představení, např. Štika k obědu, Vstupte, Víš přece, že neslyším, když teče voda a další. Potom se to rozrostlo, že dnes mám na repertoáru asi pět nebo šest her, se kterými jezdím po celé republice, řekněme už patnáct let. A musím zaklepat na dřevo, že stále ty předlouhé cesty, například  do Ostravy, do Českého Těšína, do Krnova, to vše na otočku, vydržím. Záda mi ještě dovolí, že to zvládám. (smích)

kolegyne

s hereckými kolegyněmi Květou Fialovou a Naďou Konvalinkovou

stika

a ještě s kolegou Václavem Postráneckým / Štika k obědu

To je dobře. Ale vy jenom necestujete, vím o vás, že se tady v Praze také hodně věnujete poezii, například v Salmovské literární kavárně.
Poezie. To je žánr, ke kterému jsem vždycky velmi lnula a měla jsem ho moc ráda, ale měla jsem na něj bohužel i dost smůlu. Léta letoucí dělám poezii v pořadu Šanson – Věc veřejná, kde občas recituji nějaké své oblíbené básně, nebo i prózu, povídky a eseje, a pak jsem dělala také v Lyře Pragensis, která bohužel zanikla. Stejně tak tato činnost skončila i v Salmovské literární kavárně. Jsou tam sice nějaké pokusy o znovuobnovení, ale není to jednoduché. Myslím, že je to dáno také tím, že poezii je v současnosti nakloněn opravdu jen velmi úzký okruh lidí.

pribeh

Příběh Coco Chanel / s Michaelou Dolinovou

Široký okruh lidí je však nakloněn filmografii. Vzpomeňme ještě na film Pamětnice, kde došlo k vašemu prvnímu pracovnímu spojení s Tomášem Magnuskem. On vás přímo oslovil, nebo na tu roli probíhal klasický konkurz?
Tomáš mě přímo oslovil. Řekla bych, že Pamětnice byla takový trošku jakoby prstoklad ke Školnímu výletu. Byl to Tomášův úplně první film, jak po stránce produkční, tak i finanční, anebo také herecké, protože on tam hrál mého vnuka. To byl film, který kdyby byl samozřejmě dotažen víc profesionálně, tak mohl dopadnout lépe, ale Magnusek je nadaný, mladý člověk a brzy přišel na to, že u filmařiny se musí ty funkce přece jenom trochu víc rozdělit a že kolem filmu musí být také ještě víc profesionálů než jenom několik nadšenců. Což on byl.

Pojďme od Tomáše k jinému muži, k vašemu manželovi. Málokdo ví, že vaše druhé příjmení je Paterová. Jednou jste mi řekla, že svůj život dělíte na dvě období, a to – než jste se poznala se svým mužem a na to – od té doby.  Stále je pro vás manžel člověkem, který v životě mnoha lidem chybí?
Stále. Já jsem se vdávala poměrně pozdě, ale poštěstilo se mi potkat partnera, který je naprosto spolehlivý, dává mi důvěru i lásku a vytváří rodinné zázemí. Je mi s ním moc dobře. Také spolu rádi chodíme do přírody, můžeme to nazvat až turistikou, neboť můj manžel vždycky naplánuje nějakou trasu, ujistí mě, že je to 5–6 km, a ono je to 12–13 km (smích). Milujeme toulky přírodou, je to takový náš velký společný koníček.

smanzelem

s manželem Janem Paterou

Teď je na toulky ten pravý čas, neboť začalo jaro.
Ano, právě z tohoto důvodu se vždy na jaro moc těším. Z důvodu mého, vlastně jediného sportovního vyžití, protože procházky, to je činnost, kterou může dělat člověk pořád, v každém věku. Stačí si vzít pořádné boty a jít někam krajinou, najít si místo, kde je mu dobře.

Kde je vám dobře?
Naší přímo srdeční záležitostí jsou Jeseníky, bohužel je to trochu daleko, takže se tam tak často nedostaneme. Doufám, že teď na jaro ano, chystáme se do Karlova, do Karlovy Studánky, tam je krásně. Nebo také na Valašsko, k Bečvě, je spousta krásných míst. Milujeme i Šumavu, další srdeční záležitost, neboť tam jsme se s mým manželem potkali. Pancíř u Železné Rudy, to je místo našeho setkání před více než třiceti lety. Ale rádi zavítáme i do míst, kde jsme nikdy nebyli. Objevujeme nová místa v České republice, která by měl člověk znát a měl by je vidět. 

cesta

cestadva

na cestách

Jezdíte a „chodíte“ i v zahraničí?
Často jezdíme i do Rakouska, ale ani ne tak kvůli horám, protože vysokohorská turistika se nás už tolik netýká, ale spíš kvůli dokonalému servisu, příjemným lidem, obdivujeme čisté, skvostné zahrádky, květinové výzdoby v oknech, prostě to, čím Rakousko okouzluje. Jezdíme si tam na pár dnů takříkajíc opláchnout duši, když už tady je to až nesnesitelné, například díky současným politickým poměrům. (smích)

Přijde se vám mentalita Rakušanů odlišná od té naší? Vždyť jsme kdysi byli obě země součástí Rakouska-Uherska.
Ne, nejsme tak příliš odlišní. Ale víte, jestliže se ti lidé umí chovat navenek lépe a jsou ochotnější, zdvořilejší, úsměvnější, tak mně nevadí, jestli to mají nějak nazkoušené, natrénované, že takoví musí být. Mně je to jedno, já je tak vnímám, ale myslím, že u nás je těch lidí s koutky dolů a zamračenými tvářemi od rána do večera nějak víc. Mnohem víc než Rakousku.

No jo, ale to jsme zase u politiky, oni mají důvod k úsměvu, my moc ne (smích). Víte co, od politiky radši pryč… Paní Švormová, je něco, co byste ve svém životě změnila nebo udělala jinak?
Tak to jste mě uvedla trošku do rozpaků. Nad tím jsem nikdy nepřemýšlela. Život mně něco podal a já jsem to s radostí přijala. Nevybírám si. Pro mě je nejdůležitější setkání s mým mužem, což byla naprostá náhoda, protože jsem měla za sebou velmi vážné období, úmrtí mého partnera, a tak už jsem ani nikoho nehledala. Prostě mě to najednou potkalo. Člověk může dojít ke štěstí jakkoliv. Možná, když to čeká nejmíň. Takže nic bych neměnila. A také nic neplánuju.

A tak třeba ještě nějaké ty pracovní plány, to vzhledem k vaší vitalitě stále můžete.
Ať se vám i nadále daří a máte stále úsměv na tváři
.

Děkuji vám, buďte hodně šťastná, vy i vaše čtenářky.

mydve

Vizitka.

 • Libuše Švormová se narodila 23.8.1935
 • Vystudovala UMPRUM, poté nastoupila na DAMU.
 • Její herecká kariéra začala v divadle v Pardubicích,
 • Od roku 1961 byla více než třicet let členkou hereckého souboru Městských divadel pražských
 • V roce 1959 se objevila prvně ve filmu, a to hned ve čtyřech rolích (DŮM NA OŘECHOVCE, PĚT Z MILIONU, PROBUZENÍ, ŽIVOT PRO JANA KAŠPARA),
 • Z dalších rolí: JARNÍ POVĚTŘÍ (1961), AFÉRY MÉ ŽENY (1972) nebo MILENCI V ROCE JEDNA (1973).
 • Velké příležitosti ji nabídla televize (KINOAUTOMAT, 1967; ROMEO A JULIE NA KONCI LISTOPADU, 1971), (BYL JEDNOU JEDEN DŮM, 1975; TŘICET PŘÍPADŮ MAJORA ZEMANA, 1975),
 • Z jiných rolí: LÉTO S KOVBOJEM (1976) , MAREČKU, PODEJTE MI PERO! (1976), JAK SE BUDÍ PRINCEZNY (1977)
 • V devadesátých letech filmování a práci pro televizi výrazně omezila, ale mohli jsme ji vidět ve velkých seriálových projektech televize Nova, POJIŠŤOVNA ŠTĚSTÍ (2004) nebo ULICE (2005).
 • Scénárista Tomáš Magnusek ji obsadil do hlavních rolí ve filmu PAMĚTNICE (2009) a ŠKOLNÍ VÝLET (2012)
 • Libuše Švormová účinkovala také v rozhlase, neméně významné je její působení v dabingu.  
 • Legendární je dabing ANGELIKY, jíž svým hlasem dodala neopakovatelný půvab.
 • V roce 2005 získala Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.
 • Dlouholetým životním partnerem Libuše Švormové byl spisovatel Jan Otčenášek (1924-1979),
 • V roce 1982 se pak provdala za Jana Pateru.

poskytnuté fotografie: Libuše Švormová, Antonín Růžička

Čtěte také:

 

 

 

 

 

 

Reklama