Ráda jsem se seznámila s Libkou Safr, jelikož jsem žena, která si libuje v kloboucích a jiných (vlasových) doplňcích a Libčina tvorba se mi moc líbí. Neváhala jsem a požádala Libku o rozhovor, protože návrhářek klobouků je málo, a je to velká škoda. Vždyť co více může potrhnout ženský půvab než elegantní klobouk či čelenka?

Klobouky se pomalu, ale jistě dostávají do popředí a ženy se už tolik nebojí je nosit. Vždyť i světoví návrháři s oblibou zahrnují tyto doplňky do svých kolekcí. Stejně jako Libka Safr, které je návrhářkou již zmíněných klobouků a jiných doplňků. Pokud jste o Libce ještě neslyšeli, pojďte si přečíst rozhovor s touto dámou, jež má velké ambice a její originální tvorba si získává čím dál více žen.  

sa

Libko, klobouky jsou ve tvé tvorbě stěžejní, řekni mi, proč ses rozhodla zrovna pro ně?
Možná tě to překvapí, ale rozhodla to Coco Chanel. Četla jsem její životopis před lety, a tam jsem se dozvěděla, že začínala jako modistka. No a mě napadlo – když ona, tak já taky. :) Už jsem nechtěla dělat oblečení a něco jsem navrhovat musela nebo spíš chtěla, takže klobouky byl vlastně takový plán B, z kterého se stal můj život.

Jak dlouho to děláš? Jaké byly začátky?
Dělám je asi 6 let. Moc dlouho ne, ale někdy mám pocit, že odjakživa, jak to letí. Začátky byly krušné, protože člověk musel bojovat nejen s lidskou hloupostí a závistí, ale hlavně jsem vůbec nic o výrobě klobouků nevěděla. Musela jsem shánět formy, učit se to, hledat materiály a hlavně ženy, co by je nosily. :) Ale byla to výzva, a to mám ráda. Hned od první kolekce jsem věděla, že to bude koníček na dlouho. Tenkrát mě zachránila paní Veselá, modistka, která mi první várku vyrobila. Je úžasná a patří jí mé velké díky.

Ty si řekla, že začátky byly krušné. Co bylo asi nejhorší?
Nejhorší byly řeči okolí. Nikdo nechápal, proč dělám zrovna klobouky, když je nikdo nenosí. Já je ale dělala pro radost. Přišlo mi to kreativní, připadám si jako sochař, když je dělám, a to mě fascinuje. Každopádně nikdy nikoho o ničem nepřesvědčuju, takže jsem si dělala, co jsem chtěla, a na okolí se vykašlala. Postupně mě začali někteří respektovat a zjistili, že to není jen úlet a že to beru velmi vážně.

Pro jaké příležitosti nejčastěji navrhuješ klobouky?
No asi na běžné nošení, ale hodně klientek ze zahraničí je nosí na dostihy, pólo nebo na svatby, a čelenky na plesy.

S jakými materiály nejčastěji pracuješ?
Já mám nejraději králičí plsť, je to ten nejlepší materiál na klobouky vůbec a zaručuje nejvyšší možnou kvalitu. A navíc se úžasně tvaruje, což je to nejdůležitější.

Patří mezi tvé klientky nějaké známé tváře?
Ano, určitě. Třeba Olga Menzelová nebo Veronika Machová. Ale nejvíc mě těší, když můj klobouk oblékne žena, která třeba není slavná, ale je milovnice klobouků. Umí jej totiž pak nosit a klobouk na ní takříkajíc ožije.

sd
Lucie Vondráčková

sa
Olga Menzelová

Kdyby sis mohla vybrat kohokoliv na světě, pro koho bys chtěla udělat klobouk? :-)
To je jasná volba, anglická královna. :)

Chtěla bys působit hlavně v ČR, nebo by ses chtěla podívat se svými klobouky i do světa?
Pro mne je hlavní destinací Londýn. Tam se teď zaměřuju. Mám tam zastoupení a spousty klientek. Taky jsem v Dubaji a nově v Americe, ale Londýn je č. 1. Byl to vždycky můj sen, a ty se mi zaplať pánbůh plní, takže tam teď směřuju svou energii a kolekce. Věnuji se klientům i tady, ale pro módu je dobré myslet globálně, aby se jí člověk uživil a mohl se rozvíjet.

Tvé klobouky jsou vyráběné pouze na zakázku?
Klobouky jsou vždy spíše zakázková výroba, hlavně kvůli velikosti. Tím, že je to 100% ruční výroba, tak se to nedá ošidit nebo zjednodušit nebo dělat ve velkém. Takže dělám sice malé kolekce na představení trendů a stylu, ale nakonec si ženy objednají speciálně ten svůj model na zakázku, a já to tak mám ráda. Ten čas s klientkou si užívám. Je to jako každý týden zplodit další dítě. Každý klobouk projde mýma rukama a pak ho svěřím do péče nové majitelce.

Jak bys ty osobně zhodnotila ženy v ČR jako nositelky klobouků?
Tady v Čechách je spousta zajímavých žen, co nosí klobouky, jen nejsou vidět. Jako všude na světě jsou prostě ženy, které je nosí, a také ty, které je nenosí. Musím říct, že jsou bohužel tady klientky velmi konzervativní, takže ty nejkreativnější kousky putují spíše do ciziny, což je podle mě velká škoda.

Některé ženy tvrdí, že jim klobouky nesluší, myslíš, že je to pravda, nebo že opravdu sluší všem, stačí jen vybrat ten správný?
Tohle je oblíbené téma rozhovoru se ženami, co mne osloví. Mnoho žen si myslí, že jim klobouk nesluší, ale je to tak, že klobouk vzniká pro danou ženu k danému typu hlavy, obličeje a stylu, a ne naopak, že se žena pasuje do nějakého klobouku, a ten jí nesluší a ona řekne: nejsem kloboukový typ. To je omyl! Pro každou ženu existuje klobouk, když chce.

Ještě nám na závěr prozraď, jaké jsou teď nejaktuálnější trendy v kloboucích pro nadcházející sezonu?
Nedá se úplně mluvit o trendech, klobouky jsou dost konzervativní ve tvarech a materiálech, ale hodně se teď objevují široké krempy, opravdu hodně široké a taky rovné hlavy ve stylu pánských slaměných klobouků.

as
Libka na fotce s priceznou Tessy de Luxemburg, která si její tvorbu oblíbila
Více na www.libkasafr.cz

Ve fotogalerii se můžete podívat na krásnou ukázku tvorby Libky

Safr

Čtěte také

Reklama