Pokud vám někdo na otázku „Kde bydlíš?“, odpoví, že v Brlohu, mohlo by to na vaší tváři vyloudit úsměv.  Pro ty, kteří ale bydlí od malička třeba v Šukačce, je to naprosto normální. Kde se vlastně vzaly takové kuriózní názvy obcí?

Každý večer chodíme zpravidla do hajan. Ovšem kdybychom tam měli jít každý večer doopravdy, tak bychom se asi prošli. Tedy pokud v nich přímo nebydlíme. Hajany jsou totiž kousek od Brna. Chcete vědět, odkud pocházejí všechny tchýně? Pravděpodobně přišly z Jedovar, které se nacházejí nedaleko Českých Budějovic.

Ve vší slušnosti?
A kdyby vás někdo ve snaze udělat dojem, oslovil stylem "Rád bych vás madam pozval na Šukačku. Zajisté ve vší slušnosti," co by vás napadlo?

Představte si, že Šukačka je šumavská osada mezi Klatovy a Železnou Rudou a původ jména je patrně třeba hledat jinde, než se nabízí :-).
Název je odvozen od srbského "šuka", což znamená koza. Dřív žili v Šukačce hlavně Němci, kteří jí říkali po svém Schukatschen. Po válce museli odejít a na začátku padesátých let vyrostly v osadě pro změnu ovčíny, a dokonce ovčácká škola. Ta se ale později přesunula na Vysočinu, osada se vylidnila a dnes tu kromě dvou stavení zbyla jen  lovecká chata a podnikový rekreační objekt.

Z Bosonoh do Kozohlod
Názvy českých obcí vznikaly mnohdy  tak, že naši dávní předkové se rádi usazovali při horách, při řekách a v úrodných krajinách. Tady zakládali osady, kterým dávali jednoduchá  jména třeba podle  zakladatele, zaměstnání, nebo podle vlastnosti a povahy obyvatelstva, či půdy. Měli to hodně jednoduché a moc nad tím nepřemýšleli.


Takže třeba takové Bosonohy si odvodíme zcela jednoduše. Zřejmě se v této lokalitě nedaleko Brna chodilo zdravě bosky. To takové Kozohlody už jsou větší oříšek. Že by tam ve starověku někdo někomu ohryzal domácí zvířectvo? S pomocí telefonního operátora jsem našla člověka, právě z tohoto místa kousek od Golčova Jeníkova.

Jak vznikl název obce sice pan Spurný nevěděl, a to byl dokonce tak ochotný, že povolal na pomoc otce i kamaráda, ale zato jsem se dozvěděla, že je zde naleziště minerálu rutilu, kterému se v magii připisují přímo skvělé vlastnosti . Výtečně pomáhá odstranit strach, deprese a ve spánku ochraňuje sny a utišuje neklid. Rutil podporuje zdravý růst buněk, posiluje svalstvo a kosti. Aktivuje imunitní systém, srdeční činnost a léčí plicní a ledvinové záněty. Kozohlodští tedy spinkají jako miminka a musí to být slušní pohodáři.

Tak to vypadá v hrobě.Právě jsem se vrátil z Hrobu...
A co když nás někdo pošle, abychom se vrátili do hrobu? Proč ne? Někteří z něho třeba celý týden ani nevyjdou, pokud nejedou na výlet z domova a při tom jsou čiperní jako rybičky. Hrob leží kousek od Teplic. Původ názvu města není přesně znám, nejpravděpodobněji to byl příkop nebo jáma, jimiž horníci pronikali ke stříbrné rudě. Hrob se od roku 1282 postupně jmenoval Grap, Grab, Hrob, Clostergrob, Klostergrab, Hroby, a nyní Hrob. Kousek od šumavské Sušice zase leží Onen Svět.

Libůstky pro cizincův jazýček
Chtěla bych vidět třeba takového Němce, jak se lopotí, když se kolemjdoucího musí zeptat, kudy se jede třeba do Žíželic u Žatce, Třibřichu, Skřečoně, nebo do Břví. To by musel být vážně koncert a tázanému by dobře posloužil deštník...

Víš o tom, Ježíšku?!
A aby si někde náhodou někdo netahal triko, máme u Příbrami i vlastní Jeruzalém. To kdyby přijel Ježíšek, tak aby tu byl jako doma. Jestlipak se byl v této nevelké vesničce už také podívat?

Většinou nosí obyvatelé těchto zajímavých obcí název svého bydliště s humorem a často i s hrdostí a to je dobře. Jsou ale i tací, kteří to prostě jak se říká nevykousli a název byl časem změněn.

A tak už se dnes v občance nikomu neobjeví jako místo trvalého pobytu například takové perly jako:


 

Mrdákov : Obec u Domažlic, která byla na konci 19. století přejmenována na mírnější Mrákov (Sloveso mrdat znamenalo ve staročeštině hýbat,nebo kývat).

Píčov : Obec u Boskovic. Dnes se jmenuje Suchý.

Hovnov: Ve 14.století se tak jmenovala vesnice u Přimdy a vznikl zkrácením názvu Hovnův dvůr.

Pičulín: Středověká vesnice, nyní pouze les mezi Novým Městem na Moravě a Bystřicí nad Pernštejnem.

Sračkov: Samota u Havlíčkova Brodu. Dnes se jmenuje Malá Lípa.

Bydlíte v nějakém podobném rozkošném koutě naší vlasti? Byli jste už na Onom světě? A co v Bahně?

Reklama