.provence westwing

Propadli jste také kouzlu francouzského venkova, který je poslední dobou tak módní? Říká se mu Styl Provence a charakterizuje ho bílá barva nábytku, nejlépe s patinou, proutěné koše, kytičkované doplňky a všudypřítomná vůně levandule. Ale než začnete natírat nábytek a shánět ty správné doplňky, zamyslete se. Hodí se tento styl do vašeho bytu?

Obchůdky v provensálském stylu se vyrojily jako houby po dešti. Rádi do nich chodíme a nasáváme tu krásně romantickou náladu, která z nich na nás dýchá. Svádí nás k tomu, abychom si takhle zařídili byt.

koupelna westwing

Stačí přece „docela“ málo. Vsadit na bílou barvu, kombinovat ji se dřevem, režnými materiály a spoustou půvabných doplňků. Nejlépe takových, které vypadají, jako byste je koupili na „blešáku“. Přiměřený zub času je pro tento trend typický, žádoucí a stylový.

A je to ten nejjednodušší způsob, jak si přenést do bytu romantické kouzlo jižní Francie… Ale jako každý módní trend, má i svá ALE.

Zkuste se zamyslet, jestli se hodí do vašeho interiéru.

  • V panelovém bytě bude vypadat dost nepatřičně. Leda že byste ho celý přestavěla a podřídila mu i ostatní vybavení, což by stálo dost peněz a námahy.
  • Ani městský byt s vysokými stropy v secesním činžáku nebude pro tento styl dobrým útočištěm. Sem by se hodila spíš inspirace Paříží.
  • A co nová vilka postavená v satelitu? To by možná šlo, ale museli byste s tím počítat už třeba při zařizování kuchyně. Moderní minimalismus by si s Provence moc „nerozuměl“.

Ani jedno není váš případ? Pak se můžete do stylu Provence klidně pustit. Jak na to?

  • Můžete se „jen“ inspirovat. Třeba barvami, které vám do stávajícího bytu vnesou ducha Provence postupně a nenásilně. Vymalovat, vytapetovat, natřít starý nábytek. Kromě bílé vsaďte na levandulovou, světle šedou, vanilkově žlutou, světle modrou, mátově zelenou, starorůžovou…prostě na barvy, které působí mile a sympaticky.

  • Materiály a povrchy. Typická je „omšelá“ patina, ale ta by se musela prolínat celým bytem, aby nepůsobila cize. Ale může vypadat dobře i jako solitérní kousek. Třeba stůl v kuchyni, komoda v obýváku nebo zrcadlo v předsíni.
  • Styl Provence je typický i používáním režných materiálů, jako je lněné plátno, nebo bavlna s různými strukturami a květinovými potisky.

westwing

  • Zařiďte si v tomto duchu třeba jen jednu místnost. Ideálně ložnici. Je to místo, které se dá proměnit poměrně snadno: Změnou čela postele, nočních stolků, komody, ale i povlečením, závěsy, stínidly na lampy.
  • Zkuste to jenom s doplňky. Krásnou pohodovou dovolenou v Provence vám může připomínat třeba prostřený stůl s romantickými hrnečky, podnosy, vůní svíček a květinami

westwing

Zdroj foto ve fotogalerii Dulux

Foto použité v článku: Westwing

Čtěte také:

Reklama