Demi plié, relevé, battement tendu, degagé, echappe saute,… Ne opravdu jsme se nezbláznily, ani nejde o lekce cizích slov, nýbrž o výrazy používané v baletu. Na ten jsme totiž vyrazily do Centra Tance a vyzkoušely si, jaké to je, stát se na „stará kolena“ baletkami. Primabaleríny rozhodně nebudeme, ale lekce baletu pro dospělé nás moc bavila. Na to, jak nám to šlo, se můžete podívat právě teď.

Balet je nádherný, zvláště když to někdo umí, jako například lektorka Květa Hofnerová, ke které jsme na hodinu baletu pro dospělé zašly. Byly jsme plné očekávání, jak nám to asi s kolegyní Vendulou půjde. Obě jsme si myslely, že to bude brnkačka a budeme dobré, ale realita byla trošku jiná. Ale co, alespoň jsme se nasmály.

sd
Rozcvička. Ani u baletu se nesmí rozehřátí těla podcenit. Lehké protažení bylo příjemné, zvláště po celém dni sezení za počítačem. Tahle část nám zatím ještě šla.

sd
Pokud mohu mluvit sama za sebe, největší problém pro mě byla koordinace rukou a nohou. Navíc ani moc neovládám pravou a levou stranu, což dokazuje i foto. Zde můžete vidět, že každá jedeme na jinou stranu, ovšem otázka, která to dělá správně. To ovšem bylo snad jediné, s čím jsem bojovala, tedy i správné držení těla byl trošičku oříšek. Ocenila jsem, že lekce baletu nejsou extrémně náročné na kondičku, jako jiné sporty. Přeci jen člověk toho má dost v práci, a tohle je to pravé k odreagování.

as

as

sd

Při baletu neustále musíte myslet na propnuté špičky, podsazenou pánev, hrudník jakoby v korzetu a elegantní pohyby, to je zde prioritou. Balet vám pomůže zpevnit a protáhnout tělo, dodá sebevědomí, fyzickou kondici a vylepší vaši eleganci a ženám ženskost. Napomáhá správnému držení těla, posiluje svalové skupiny, které se při běžném cvičení neaktivují a zlepšuje koordinaci a rovnováhu.

Různé výskoky a přísuny byly celkem náročné, opět především kvůli koordinaci pohybů, ale pokud někdo nemá problém jako já, jistě mu to půjde mnohem lépe. Když jsem se rozhlédla po sále a po ostatních děvčatech, šlo jim to na jedničku. Možná by nebylo špatné secvičit i výraz tváře.

sd

Já osobně jsem byla zvědavá, jak mě bude následujících pár dní bolet tělo, jelikož jsem dlouho nic nedělala. Kromě nohou a zad bylo vše naprosto v pořádku, což bylo velké plus. Takže sama za sebe můžu lekce baletu pro dospělé jen doporučit. Je to úžasný a velmi hezký relax.

sa

A jak hodinu baletu vnímala kolegyně Vendula Kubalíková?

Pamatuji si svoji baletní přípravku s paní Milicí. Bylo mi šest a u tyče stála jedna holčička za druhou a marně jsme snažily napodobovat ladné pohyby bývalé baleríny. U tyče to ještě šlo, ale následovalo pochodování v kroužku za doprovodu bubínku, kde jsem byla vždycky plísněna za to, že příliš kroutím zadkem (s tímto traumatem jsem se nevyrovnala dodnes, ale „moji“ muži si na to nikdy nestěžovali).

Hodina baletu pro mě byla výzva. S Markétou jsme týdny dopředu ladily outfity a živě řešily, jak hodina asi bude vypadat. Představy vzaly za své. Tyč se nekonala a ani mladé nadějné baletky jsme v kurzu nenašly. Spíš jen prima ženské od dvaceti do čtyřiceti let.

Snažily jsme se s Markétou, co to šlo. Ladné pohyby jsme ze sebe dolovaly s velkou urputností. Doteď lituji Květu i pana fotografa. Pokud se budete pídit po největším úskalí naší hodiny, tak to rozhodně bude neznalost pravé a levé strany, ehm. Ano, sice jsem úspěšně dokončila dvě vysoké školy, leč taje stran mi zůstaly zapovězeny. Podsadit zadek zřejmě neumím.

PS 1: Tímto se omlouvám našim spolubaletkám, že občasné výbuchy smíchu. Byly jste parádní a my si to moc užily!

sd

Nyní ještě pár otázek na velmi šikovnou a trpělivou lektorku Květu Hofnerovou.

Květi, s baletem se většinou začíná již od raného dětství, když ale začnu později, již jako dospělá holčička, dá se balet ještě naučit na profesionální úrovni? Jak často bych musela chodit, abych balet ovládala?
Znám případy, kdy dospělé holčičky začaly s baletem a dosáhly velmi dobré úrovně. Je třeba si ale uvědomit, že holčičky, které nastupují po páté třídě základní školy na taneční konzervatoř, a následně dosahují profesionální úrovně, tvrdě trénují každý den, a to po dobu osmi let, a získají-li angažmá v některém baletním souboru, trénují opět každý den. Přece jen tato děvčata mají v baletu náskok před těmi, které s baletem začínají v dospělém věku. Hned bych tedy nepomýšlela na profesionální úroveň. Jako se vším, i v baletu je třeba začít postupně, od základů. Balet je jednou z nejtěžších podob tanečního umění. Záleží také na fyzických dispozicích, píli jedince, motivaci. Nelze tedy říci, za jak dlouho budete balet ovládat. Pokud se rozhodnete pro balet a chcete se mu věnovat, doporučuji dvě lekce týdně. Důležité je ale v tréninku vydržet, i třeba přes počáteční nezdary.

Co je důležitě vědět, než vyrazím na hodinu baletu? A případně v jakém oblečení mám přijít?
Měli byste mít představu o tom, co balet je. A pak vědět to, že právě jemu se chcete věnovat. A když si třeba nejste jisti, jestli by vás to bavilo, vyzkoušejte jednu, dvě lekce, a pak se rozhodněte.

Ideální je přiléhavé oblečení – tričko, legíny. Není nutné si hned pořizovat baletní oblečení. Jako obutí doporučuji baletní piškoty. Pokud si ale jdete z počátku lekci jen vyzkoušet a nevíte, jestli se budete baletu nadále věnovat, stačí i ponožky.

Je nějaké omezení s kterým na hodinu baletu nemůžu?
Na mých lekcích jsou vítáni všichni. Pokud ale víte, že některé pohyby nemůžete např. ze zdravotních důvodů dělat, trénujete podle svých možností.

On je balet takový velmi pomalý a někomu se může zdát nenáročný, jaké partie tím posiluji?
Balet může být pomalý i rychlý, může působit jemně, ale zrovna tak temperamentně, dynamicky. Má mnoho podob. A náročný je. Zapojujete a tím posilujete celé tělo. Nejvíce ale dolní končetiny. Pokud budete balet dělat správně, svaly se vám také protáhnou a budete vypadat štíhleji.

Květi, ještě nám prozraď, jak ses k baletu dostala ty a jak dlouho jej provozuješ?
Úplně první setkání s baletem bylo na Základní umělecké škole v Litvínově, kde jsem navštěvovala taneční obor, a kde jsme v rámci tréninků měli úplné základy baletu. To mohlo být někdy v roce 1997 nebo 1998. Ano, i já jsem chtěla být tou holčičkou, která umí tancovat.

O několik let později jsem se s baletem setkala při svém studiu tance na konzervatoři. Ke konci studia jsem se potkala se sólistkou Baletu Národního divadlo Adélou Pollertovou, od které jsem se toho mnoho naučila a myslím si, že i díky ní jsme u baletu zůstala a stále se mu věnuji, neboť je pořád co zlepšovat.

Čtěte také:

Reklama