Pro fanoušky železnice:

Liberecko nemusíte projet jen autem, ale můžete ho procestovat také vlakem, což má své specifické prázdninové kouzlo. A protože nikdo z rodiny nemusí řídit, mohou se všichni kochat nejen krásnou krajinou, ale i několika železničními unikáty. A jaké jsou naše konkrétní železniční tipy?

ze1.jpg
Foto: Zubačka, Matyáš Gál

 • Kořenovská zubačka v Jizerských horách – unikátní kořenovská zubačka, které se říká také Polubenka je jedinou ozubnicovou železnicí u nás. Trať mezi Tanvaldem a Kořenovem překonává výškový rozdíl 235 metrů.
 • Železniční viadukt Novina v Lužických horách – toto místo přitahuje nejen turisty, ale také filmaře. Objevilo se například ve filmech 3 sezóny v pekle nebo Krev zmizelého.
 • Hraběcí čekárna na nádraží v Doksech – byla vybudována pro rod Valdštejnů jako poděkování za jejich podporu železnice přes Doksy. Veřejnosti je přístupná v otevírací době pokladny.
 • Naučná stezka železniční stanice Martinice v Krkonoších – díky této stezce o délce 1,3 kilometru se dozvíte zajímavosti o nádražní budově i o areálu železniční stanice. Každá zastávka navíc zahrnuje malou hádanku pro děti.

Pro milovníky turistiky:

Liberecký kraj nabízí svým návštěvníkům také krásnou přírodou a odpočinek od ruchu velkoměsta. Díky libereckým trasám uděláte hodně nejen pro své fyzické zdraví a kondici, ale i pro duševní pohodu.

62b57f4c06f20obrazek.jpg
Foto: Hrad Bezděz

 • Krkonošská Hřebenovka – krásný hřeben poskytne dechberoucí výhledy na klidné hory. A navíc se dá projet i na kole, popřípadě mohou na asfaltovou cestu vyrazit i maminky s kočárky. Začátek je u informačního střediska Správy KRNAP ve Špindlerově Mlýně, pokračuje se přes Dívčí lávky směrem na Boudu u Bílého Labe.
 • Ještědská Hřebenovka – zájemce o delší a náročnější výlety se značným převýšením potěší patnáctikilometrová cesta, která začíná na nádraží v Hodkovicích nad Mohelkou a končí na vrcholu Ještědu. Po červené trase nejprve dojdete na vrchol Javorníku a odtamtud budete pokračovat po modré.
 • Zlatá stezka Českého ráje – necelých 120 kilometrů asi nedáte na jeden zátah, ale trasu si můžete rozdělit do pěti úseků. Cesta je lemovaná středověkými hrady, jako je Kost, Trosky, Hrubá Skála a Frýdštejn.

Dalšími lákadly pro turisty jsou například Sellnerova stezka, Pivní stezka Lužických hor nebo Krkonošská pivní stezka.

Po stopách sklářského řemesla:

Liberecké křišťálové údolí je rodištěm českého křišťálu a sklářské řemeslo tam má 460 let dlouhou historii. Letos byste si návštěvu tohoto místa neměli nechat ujít už jen proto, že Organizace spojených národů vyhlásila rok 2022 Mezinárodním rokem skla, což znamená, že bude Křišťálové údolí dějištěm mnoha speciálních akcí.

ses.jpg

Navštívit můžete například letní festival Crystal Valley Week, který se bude konat od 23. do 28. 8. 2022.  Jeho součástí budou ukázky výroby nebo skleněné instalace na mnoha místech Liberce. Mezi nimi bude například sada skleněných individuálně navržených laviček.

Lákadla pro dětské návštěvníky:

Zatímco rodiče jsou na výletě nadšení už jen proto, že nemusí do práce, děti někdy ani tolik ne. Proto je důležité při plánovaní cesty myslet speciálně na ně a zařadit jim do programu něco, co je nadchne, rozptýlí a zabaví. A Liberecký kraj pro ně má naštěstí připravené jedno dobrodružství za druhým.

62b57f1e9b953obrazek.jpg
Foto: Pěší turistika, Jiří Stránský

 • Skalní bludiště Besedických skal – nachází se v Českém ráji a děti si mohou zahrát na průzkumníky při procházení skalního labyrintu s úzkými průchody a jeskyněmi.
 • Muzeum výroby hraček v Jiřetíně pod Bukovou – pro malé i velké návštěvníky je připravena prohlídka, během které se seznámí s procesem výroby dřevěné hračky a v kreativní dílničce si mohou výrobu sami vyzkoušet.
 • Lufťákova stezka na Benecku – dvoukilometrová procházka je plná zábavných úkolů a hádanek, po jejichž splnění si můžete vyzvednout certifikát. A stát se tak diplomovanými lufťáky. 
 • Muzeum Čtyřlístek v Doksech – kdo by neměl rád Fifinku, Bobíka, Myšpulína a Pinďu? V muzeum k nim budou mít vaše děti skutečně blízko.
 • Lesopark Horka – zábavu pro celou rodinu poskytuje také volnočasový areál v Podještědí. Najdete tam lesní hřiště, lanové centrum, naučnou stezku s kvízovými otázkami, amfiteátr a další atrakce.