Výlet pro pro turisty k vrcholu Ještědu – veřejnou dopravou. Liberec je proslaven svou tramvají, která spojuje Jizerské hory přes centrum města s Ještědským hřebenem.

Liberec – náměstí 0 km

liberec

Historický střed města nabízí řadu památek, například novorenesanční radnici (lze navštívit i s průvodcem a odbornou přednáškou), Valdštejnské domy pocházející ze 17. století, nebo nejstarší botanickou zahradu v ČR (v r. 2014 přibyl nový pavilon leknínů). Kousek od náměstí je také místní infocentrum, kde nás pro náš výlet vybaví přehlednou mapou Liberce i okolí s desítkami zajímavých tipů.

liberec

Liberec – lanovka na Ještěd 6 km

liberec

Tramvají č. 3 přejedeme celé město a z konečné je to jen kousek k lanovce. Lanovky jsou tu ve skutečnosti dvě, ta pohodlnější je kabinková a vede až přímo na vrchol, nevýhodou je, že v případě velkého počtu zájemců, může být trošku fronta. Sedačková lanovka Skalka ovšem nemíří až úplně na vrchol, ale zhruba 150 výškových metrů a dva kilometry od něj.

liberec

Ještěd – 6 km

liberec

Stometrový televizní vysílač nabízí nejen úžasný výhled do okolí, ale i příjemnou restauraci a unikátní ubytování. Během své historie nasbíral vysílač mnoho architektonických cen, z těch nejzajímavějších připomeňme Perretovu cenu z roku 1969 a titul z roku 2000, který Ještěd hodnotí jako ,,Nejvýznamější českou stavbu 20. století‘‘. Ať tak či tak, symbióza krásné architektury a ještě krásnější přírody si ocenění zaslouží, přinejmenším ve formě vaší návštěvy.

liberec

Chata Pláně – 9 km

liberecZ Ještědu se zpustíme po cestě (z počátku asfaltové) dolů, mineme výstupní stanici lanovky Skalka a zastávku si uděláme až v chatě Pláně. Cestou do cíle potkáme hned tři zajímavé restaurace, takže s občerstvením není třeba spěchat. Důvodem k zastávce je malá, ale zajímavá expozice o práci Horské služby včetně desítek zajímavých fotografií, dobových listin i podivuhodných předmětů sloužících záchranářům.

U Šámalů – 12 km

Pokračujeme po hřebenovce náročnějším terénem. I když jsme jen pár kilometrů od stotisícového Liberce, charakter krajiny i její nálada se změnila doslova k nepoznání, po civilizaci ani památka, na svazích se pasou ovce a krávy, mezi nimi jsou rozházené horské chaloupky. Výhledy do krajiny, ať už na Lužické Hory nebo kopce v okolí Ralska jsou nepopsatelné a mezi tím vším, jako třešnička na dortu stojí hospoda U Šámalů.

Obří sud – 17 km

Pokračujeme přes Rašovku, po modré turistické značce na Javorník a dál do lesa k restauraci Obří sud. Ta tu stála původně už od roku 1899, sud měl tehdy 12 m v průměru a vešlo se do něho až tři sta lidí. Bohužel v sedmdesátých letech vyhořel a dlouho to vypadalo, že zmizel ze světa navždy. Naštěstí na Javorníku v roce 2010 vybudovali lyžařský areál a bobovou dráhu a při té příležitosti obnovili i Obří sud. Z Javorníku už je to z kopce, dole narazíte na nádrazí Jeřmanice a odtud je kousek zpět do Liberce.

ZÚČTOVÁNÍ

Délka trasy: 16 km

Čas celkem: 5 hodin

Doporučené kolo: horské, trekingové

Užitečné odkazy: