Městem pod Ještědem míníme samozřejmě Liberec. Kdo toto město ještě nezná, anebo ho už dlouho nenavštívil, bude překvapen, jakou převratnou změnou Liberec prošel.

Dominantou a pomyslným strážcem stotisícového Liberce je 1 012 m vysoký Ještěd, na jehož vrcholu se nachází unikátní stavba v podobě rotačního hyperboloidu, která byla v roce 1969 oceněna prestižní mezinárodní Perretovou cenou.

jested

strážce města - Ještěd

Střed města

Střed historického jádra města tvoří novorenesanční radnice postavena v letech 1888-1893. Zajímavostí je 65 metrů vysoká hlavní věž zakončená plastikou rytíře. Za zmínku stojí i Neptunova kašna, která byla v roce 1964  prohlášena kulturní památkou.

radnice

pohled směrem k radnici

kasna

Neptunova kašna

Cenné stavby

Nejcennější barokní stavbou Liberce je kostel Sv. Kříže, název získal zřejmě díky svému půdorysu, který se dříve skutečně podobal kříži. K významným památkám města patří tzv. Valdštejnské domky ve Větrné uličce. Pocházejí z let 1678–1681 a jsou v Liberci jedinou památkou na tento klasický typ měšťanských domů.

domky

Valdštejnské domky

Liberec je doslova protkán nádhernými stavbami z počátku dvacátého století, k nimž k nejvýznamnějším patří i neorenesanční budova Městských lázní. Dnes bohužel nefunkční, ale uvažuje se o jejím využití.

lazne

laznedva

neorenesanční budova Městských lázní

Genius loci

Liberec má svého genia loci. Odjakživa vzrušuje a inspiruje umělce a architekty. Není náhodou, že zde sídlí také Fakulta umění a architektury. Přívlastek „kulturní město“ získal již v dobách historických. Pro milovníky divadla, hudby i výtvarného umění je zde pestrá nabídka kulturních programů rozličných žánrů v řadě institucí. K nejvýznamnějším patří třísouborové Divadlo F. X. Šaldy, Malé divadlo, Naivní divadlo, Oblastní galerie, Galerie U Rytíře, Severočeské muzeum a Krajská vědecká knihovna, známá též pod názvem „Stavba smíření“, která byla vybudována v místě nacisty vypálené synagogy.

divadlo

Divadlo F. X. Šaldy

Rodinný výlet

Rodiny s dětmi mohou celoročně navštívit Libereckou zoologickou zahradu, nejstarší zahradu na historickém území Československa. (1919). Jen v ZOO Liberec je možné vidět bílou formu tygra indického (jediný chov v Česku) a takiny čínské (jediný chov v Evropě).

tygr

bílá forma indického tygra k vidění jen v ZOO Liberec

Dalším klenotem města je Botanická zahrada, sloužící návštěvníkům od roku 1895. Jde o nejstarší botanickou zahrada České republiky.

sklenik

nový, moderní skleník

A k aktivnímu odpočinku můžeme přiřadit samozřejmě i návštěvu libereckého Centra Babylon. V původně průmyslovém objektu se nachází známý AQUAPARK s vodními atrakcemi a LUNAPARK ve stylu pouti, v iQparku pak naleznete největší stacionární zrcadlové bludiště v Evropě.

Babylon

zábavné Centrum Babylon

Do Liberce za každého počasí

Na své si v Liberci přijdou samozřejmě milovníci sjezdového lyžování, ale také běžkaři, pro něž je každoročně upravováno několik desítek kilometrů tratí v novém sportovním areálu Vesec.

Díky své poloze na úbočí hor nabízí Liberec celoročně ideální podmínky pro mnoho druhů sportu v přírodě i v areálech. Na Ještědský hřeben nebo do Jizerských hor v létě míří vedle pěších turistů také příznivci cykloturistiky, v zimě pak otužilí lyžaři.  

vrchol

Ještědský hřeben

Přijeďte se podívat také. Možná při svých toulkách natrefíte na místa, kde žil a chodil do školy slavný liberecký rodák Vlasta Burian, a nebo potkáte samotného Krakonoše, který bydlí kousek pod Ještědem. :)

krakonos

čestný občan města Liberec, Krakonoš :)

poskytnuté materiály: paní Naďa Burianová, magistrát města Liberec

mapa

Čtěte také:

Reklama