Setkání s Liběnou Rochovou je pro mne vždycky obohacujícím zážitkem. Ač její tvorbu sleduji a velmi obdivuji, nikdy bych si netroufla říct, že ji znám. Vždycky mě totiž překvapí něčím novým. A stejně tomu bylo i na představení limitované kolekce v jejím překrásném ateliéru na Malé Straně.

Liběna Rochová se brání pojmenování „módní návrhářka“. Považuje se spíš za kreativního tvůrce s úzkým propojením na výtvarné umění. Její modely jsou uměleckými objekty, které nás okouzlují svou architekturou, bohatou strukturou a monumentalitou. Fascinuje ji materiál. Oděvní, ale i ten netradiční, který dokáže uchopit s takovou invencí a fantazií, že žasnete.

Tentokrát jsem měla možnost poznat Liběnu Rochovou poněkud komorněji. Tak, jak ji poznávají její stálé zákaznice. Liběnu Rochovou jako tvůrkyni modelů pro denní nošení, které představila v limitované kolekci pro sezonu podzim/zima 2014.

n

Naplňuje mě komorní výtvarná tvorba a solitérní kreace pro zákaznice. Ty zahrnují kompletní outfity včetně obuvi, vyrobené na míru z materiálů objednaných pouze pro danou klientku,“ říká Liběna Rochová.

I když stále vnímáte autorčin nezaměnitelný rukopis - dokonalou čistotu tvaru, precizní zpracování a důraz na materiál, máte co dočinění s módou, která se sympaticky přibližuje nám, „obyčejným“ smrtelnicím. Je nositelná, přesto kreativní. Je „prostá“, a přitom luxusní. Prostá bez dekorativnosti a líbivé zdobnosti, luxusní v materiálech a nárocích na krejčovské zpracování. Liběna Rochová je perfekcionistka a dbá na každý, sebemenší detail.

n

Její oděv můžete obrátit naruby a bude stejně krásný a dokonalý jako jeho líc. Liběna Rochová chce, aby její klientky dostaly to nejlepší.

Mít model od Liběny Rochové patří k vysoké společenské prestiži. Nejsou to šaty, které na sebe vezmete jednou a už se v nich nemůžete objevit. Jsou natolik nadčasové, že se stanou klenotem, s nímž budete zářit i za dvacet let. Jsou to šaty, které ctí vaši osobnost. Šité nejen na míru vašeho těla, ale i duše. Jsou to šaty, ve kterých druhou ženu nepotkáte. Jsou to šaty, které jsou jedinečné stejně jako vaše individualita.

Jsou originálem, který nepodléhá módním trendům, přesto je stále moderní. „Musíte držet prst na tepu doby, ale dát do toho kus sebe,“ říká Liběna Rochová svým studentům a této zásady se i sama drží.

Možná v tom tkví kouzlo jejích modelů.

Podívejte se na tuto krásnou kolekci do fotogalerie

Liběna Rochová

Curriculum Vitae tvůrčí činnosti Liběny Rochové je velmi obsáhlé. Na české scéně, kterou velmi často zastupuje v zahraničí /výstavy a přehlídky ve Vídni, Paříži, Lyonu, New Yorku, Dusseldorfu, Los Angeles/ působí řadu let. Její odborné předpoklady a schopnosti ji dovolily navrhovat divadelní, filmové a scénické kostýmy, umělecké objekty na tělo, toalety pro vystoupení zpěvaček i běžné civilní zakázky, kolekce pret-a-porter a konečně oblast nejprestižnější pro každého módního tvůrce, kolekce unikátních modelů. Zaměřuje se na volnou a individuální tvorbu, která je více otevřená výtvarné než ryze oděvní formě. V roce 1999 založila Studio LR pro konzultační činnost a ateliér na realizaci oděvů na zakázku. V letech 2005 až 2010 provozovala Studio LR-galerie, které se cíleně věnovalo podpoře mladých designérů. Od roku 2008 vede Ateliér designu oděvu a obuvi na UMPRUM. Každoročně představuje svou tvorbu prostřednictvím autorské módní přehlídky. Zabývá se také navrhováním skleněných šperků.

Pozn. autorky článku: Kloboučky navrhla Sofya Samareva a vznikly nezávisle na této kolekci

Čtěte také:

Reklama