Liběna Rochová, uznávaná česká oděvní designérka a vysokoškolská pedagožka navrhuje své oceňované kolekce výhradně sama. Stejně jako sám tvoří výtvarník Musa. Oba se ale rozhodli udělat výjimku. Liběna společně s Musou, který do projektu Nadotek vložil své originální černobílé perokresby, vytvořili kolekci šatů, topů, kalhot, overallů, triček a tenisek, jež se poprvé veřejnosti představí na mezinárodní přehlídce Designblok. Veškerý výtěžek z prodeje kolekce Nadotek půjde na pomoc lidem s nemocí motýlích křídel.

5bd1c8869ee52obrazek.png

„Setkání s Lukášem pro mě bylo zlomové – díky jeho přístupu k životu, k tvorbě. O společném projektu jsem přemýšlela dlouho, ale nenacházela jsem ten pravý záměr. Až ve chvíli, kdy mě napadlo vytvořit limitovanou oděvní kolekci pro Debru a lidi s emocí motýlích křídel, které jsme oba už dlouho před tím podporovali, věděla jsem, že to je ten okamžik,“ říká Liběna Rochová a dodává: „To, že pomáháme něčemu, co má smysl, mi dává štěstí a radost. Toužím po tom, aby naše kolekce přispěla k posílení veřejného povědomí o tom, co nemoc motýlích křídel je. Aby lidé, které postihla, už nemuseli čelit nepříjemným pohledům okolí. Kromě dennodenní péče a ošetřování totiž potřebují i naši pozornost a empatii.“

5bd1c84c5be7eobrazek.png

5bd1c84447ad0obrazek.png

„Liběnino nadšení do projektu a poctivost, s jakou k němu přistupuje, je důvodem, proč jsem se i já cítil při práci na kolekci ve svém živlu. Nejdůležitější je účel, proč to celé vzniká. Jsem moc rád, že moje tvorba může přímo pomoci lidem s nemocí motýlích křídel. Člověk není najednou jen sám za sebe, ale stojí i za těmi, pro které to dělá. Pokud naše práce má někdy smysl, je to jednoznačně právě v tomto případě,“ říká Musa.

5bd1c8576a66bobrazek.png

5bd1c86a3462dobrazek.png

Kolekce Nadotek se skládá z limitované série overallů, kalhot, šatů a topů. Od každého návrhu bude dostupných pouze třicet kusů. Vedle toho ale vznikla i série osmdesáti párů tenisek a tisícovky triček ve dvou designech Musy, jejichž koupí přes e-shop organizace DEBRA ČR může každý podpořit péči o lidi s nemocí motýlích křídel. Materiály použité pro kolekci Nadotek jsou pouze bio bavlna, batist a krep a švy oděvů jsou šité ven, čímž projekt odkazuje na citlivou a zranitelnou kůži lidí s nemocí motýlích křídel.

5bd1c83a29cd8obrazek.png
 
„Nemoc motýlích křídel postihuje zejména kůži a sliznice. Jsou tak křehké, že stačí i mírný tlak nebo dotek švů oblečení, aby se na nich tvořily otevřené rány a puchýře, které se potom dlouho a obtížně hojí. Je to vrozená, velmi bolestivá nemoc, která vyžaduje pečlivé ošetřování, jež zabere rodičům postižených dětí několik hodin každý den. Právě na nákup šetrných krycích materiálů, hojivých krémů nebo speciální výživy, kterou mohou lidé s nemocí motýlích křídel polknout, aniž by si potrhali jícen, bude použit výtěžek z prodeje kolekce Nadotek,“ vysvětluje Jitka Čvančarová, která už devět let jako patronka organizace DEBRA ČR zásadně mení život pacientů tím, že mimo jiné šíří osvětu a informovanost o nemoci motýlích křídel.
 
Černobílou prodejní kolekci Nadotek doplní i výtvarné modely určené pro přehlídková mola. V nich už Liběna Rochová a Musa neomezují svou fantazii nositelností oděvů. Kresba na přehlídkových modelech bude navíc vznikat na jeden pokus. Vlastní kresby přitom Musa doplňuje i úryvky básní, které psala Olga Joklová, pacientka, která se významně podílela na osvětě nemoci motýlích křídel a jíž je kolekce věnována. Olga zemřela před třemi lety. 

Vznik kolekce Nadotek podpořily mimo jiné společnosti Adler, která věnovala tisíc triček, společnost Kříž, která je zdarma potiskla, a společnost Baťa, která do projektu věnovala tenisky.

5bd1c878dc63aobrazek.png
 
Kolekci lze zakoupit nyní na Designbloku a také na eshopu na www.debra-cz.org

Reklama