Dnes máme svátek svatého Valentýna, patrona zamilovaných. Padnou tisíce polibků na ústa, na tváře…
Ať už jste příznivkyněmi tohoto svátku nebo nejste, líbala se určitě každá z vás. A tak by vás mohl zajímat i názor neurologa MUDr. Martina Jana Stránského, že pro ženy je polibek důležitější než pro muže. 

Podle slov neurologa MUDr. Martina Jana Stránského nejen že je polibek pro ženy důležitější než pro muže, ale může dokonce rozhodnout o bytí a nebytí celého vztahu.

Láska je pocit, při němž nám buší srdce, slábnou nohy a rozum se ztrácí jako dým.
Můžeme ji ale popsat i jinak. Například z pohledu neurologa jde o úžasnou kombinaci reflexů a emocí, jejichž úroveň je přímo závislá na stupni vývoje mozku.

Jakou roli při tom hraje polibek?

Ten je jakousi sondou, zda ta láska, která v nás zahořela, má vůbec nějaký smysl. Uvolňuje totiž řadu neurochemických reakcí.

m„Předpokladem lásky je schopnost cítit touhu založenou na základních pudech. Díky frontálnímu laloku činíme závěry, které putují do dalších částí mozku, kde se spojují a podněcují vznik nových, ještě složitějších, a vzájemně propojených emocí a reflexí,“ tvrdí MUDr. Martin Jan Stránský, neurolog a ředitel Polikliniky na Národní v Praze, a pokračuje: „Polibek přitom hraje důležitou roli. Oblast rtů a jazyka je totiž bohatá na nervová zakončení, a tudíž je velmi citlivou erotogenní zónou. To je důležité zejména pro ženy. Polovina z těch, které usoudí, že jejich nový muž špatně líbá, vztah ukončí. A to i přesto, že se jim možná partner líbí.

U mužů je to jinak.

„Ti, kteří nejsou spokojeni s polibkem, ale žena se jim líbí, s láskou pokračují,“ podotkl MUDr. Martin Jan Stránský. Navíc při líbání nezapojujeme jen hmat, ale i čich a chuť. A souhra všech tří smyslů probudí v mozku děje, jejichž výsledkem je informace, zda toho druhého chceme nebo ne. Do někoho, jehož dotek rtů nám nic neříká, kdo nám „nechutná“ a nevoní, se prostě zamilujeme jen těžko.“

Ať už vám polibek od toho vašeho chutná či nechutná, líbejte se, je to zdravé.

A názor redakce?

Když muž neumí líbat, tak ho to naučím, ne?

Téma dnešního dne je propojeno Valentýnem i polibky.
Pojmeme ho trochu netradičně.

  • Uznáváte svátek svatého Valentýna, nebo jste příznivkyní 1. máje?
  • A co samotný polibek?
  • Vzpomenete si na ten úplně první? (tedy ten „opravdový“)
  • Kdo vás ho učil?
  • A učila jste někoho i vy sama?

Nestyďte se a napište, vždyť láska není nic, za co bychom se měly stydět.

Téma dnešního dne: (ne)Valentýnské polibky

pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z vás odměním sladkým dárkem: bonboniérou Milka s pralinkami a k tomu ještě přidáme kafíčko: Jacobs Krönung.

milkaa

 

 

Reklama