Jednoduchým dotekem rtů můžete leckdy vyjádřit více než dlouhým řečnickým monologem. Ať už jde o zdvořilostní polibek na tvář, letmý polibek na přivítanou nebo vroucí polibek partnerovi na rozloučenou. Těžko si lze představit větší projev náklonnosti než polibek a mnozí jej dokonce považují za intimnější záležitost než milování.

Jak to všechno začalo, se přesně neví. Některé teorie tvrdí, že polibek vznikl z očichávání tělesných pachů tak, jak to dělají zvířata. Někdy se také uvádí, že s líbáním na rty začali staří Římané. Manžel navrátivší se domů z práce líbal ženu na rty, aby zjistil, jestli přes den nepila.

Proč je to tak vzrušující?
Míra vzrušení záleží na tom, s kým a jak se líbáte. Když se vše zadaří tak, jak má, srdce se vám divoce rozbuší a kolena se podlamují. Pro tyto pocity existuje čistě vědecké vysvětlení. Z biologického hlediska aktivizuje tvorbu pohlavních hormonů a endorfinu, který v nás probouzí pocit štěstí. Ústa a jazyk bývají jednou z nejsilnějších erotogenních zón, protože se na nich nachází bezpočet citlivých nervových zakončení. Polibek v našem organismu zkrátka vyvolá celou řadu reakcí. Více si o nich povíme níže.

Polibek má svoje pro i proti
Z etického hlediska může vřelý polibek na veřejnosti u někoho vyvolat nelibé reakce. Někde je polibek na veřejnosti ještě stále považován za tabu. V některých civilizacích je dokonce považován za nechutnost. Z hlediska zdravotního se polibek může stát příčinou nákazy nepříjemnou nemocí. Za všechny jmenujme alespoň nemoc z líbání – mononukleózu nebo hepatitidu C. Nepříjemné opary snad ani nemusíme zmiňovat.


Mnohem více jsou vyzdvihována pozitiva líbání. Polibek účinně pomáhá snižovat stres, zabraňuje tvorbě látek způsobující některé negativní jevy v organismu, jako jsou vysoký krevní tlak, zvyšování obsahu cholesterolu či odumírání mozkových buněk. Polibek působí jako analgetikum i na silné bolesti. Bude-li se nemocný dlouho, často a rád líbat, uzdraví se mnohem rychleji. Z jistých důvodů však není rozumná líbací ozdravná kúra, pokud trpíte některou z chorob z předchozího odstavce.

Líbání posiluje imunitu. Při polibku si vyměníte velké množství bakterií, z nichž 80 procent je společných všem lidem a 20 procent individuálních. To okamžitě aktivuje imunitní systém, který začne produkovat protilátky. Prospívá i zubům. Podporuje totiž tvorbu slin a to pomáhá vyrovnávat PH v ústech. Sliny navíc příznivě ovlivňují stav zubní skloviny, zabraňují vzniku zubního kazu a obsahují látky urychlující hojení ran.

 

Výčet reakcí organismu na polibek ještě zdaleka nekončí. Slinivka břišní začne produkovat větší množství inzulínu, vyplavuje se adrenalin a neuropeptidy, které ničí původce stresu - kortizol.  Stoupá srdeční puls až na 110 úderů za minutu, to je příznivé pro krevní oběh. Zrychluje se dechová frekvence a ta společně s rychlejším tepem zlepšuje prokrvení. Časté líbání slouží jako prevence problémů s krevním oběhem, žlučníkem, žaludkem a kornatěním cév. Obličejové svaly pracují na plné obrátky, to příznivě ovlivňuje elasticitu pleti.

Líbání ve světě
Jak již bylo zmíněno, některé národy považují výměnu slin za nehoráznost. Mezi nimi jsou například Eskymáci, kteří si raději třou nosy. Polynésané si jemně okusují obočí. A takoví ostrované z Trobriandu si okusují raději řasy. Číňané se zase často vzájemně třou tvářemi.

Mluvíme-li o polibku na pozdrav, v tom jsou notoricky známí Rusové. Nejčastěji se lidé líbají dvakrát – jednou zprava, jednou zleva. Málokdo už ví, že ve Švýcarsku se líbají třikrát, Francouzi a Italové se klidně políbí i čtyřikrát. V muslimských zemích je líbání na pozdrav výhradou mužů.

Víte, že…

  • Při vášnivém polibku spálíte cca 30 kalorií za minutu?
  • Při líbání se uvede do pohybu 34 obličejových svalů?
  • Nejčastěji se líbají Francouzi?
  • Před pěti lety na svatého Valentýna padl v Manile nový světový rekord, kdy se na jednom místě líbalo rovných deset sekund 5 122 párů?
  • Držitelé rekordu za nejdelší polibek jsou Neli van der Hoevena a Wanderley Coasta de Silva, kteří se na jednom místě vydrželi líbat 34 hodin a 11 minut?
  • Nejdelší filmový polibek se odehrává ve filmu „You're in the Army now“ a trvá 185 sekund?
  • Při líbání otočí dvě třetiny lidí hlavu doprava.
  • Jeden polibek se skládá z 61 miligramů vody, 0,7 miligramů bílkovin, 0,16 miligramů žlázové tekutiny, 0,45 miligramů soli a 0,76 miligramů tuku?
  • Oči při líbání zavírá jen 52% mužů a 92% žen?

Jak vnímáte polibek vy? Vzpomínáte si na ten první? Preferujete při uvítání hostů polibek nebo jen podání ruky?

Reklama