Filip je milý člověk. Vážně. Ale je to Francouz. Z Paříže. A v tom je ta potíž. Zatímco našinec je zvyklý si na uvítanou podat ruku, nanejvýš se a tu a tam s někým obejmout (o objímání více ZDE), Francouzi se líbají. Ti z Paříže čtyřikrát.
Hlavně nenarazit!
Kdo to nezažil, ten neví, jaké takové zdvořilostní líbání může způsobit trable. Tak předně – na kterou stranu vyrazit nejdřív? Aby nedošlo ke srážce čelmo? Nikdy se mi nepovedlo odhalit, zda na to existuje nějaký předpis, a tak obvykle opatrně vyčkávám, kterým směrem se pohne sparing partner. A je to kus od kusu, někdo startuje doleva, někdo doprava. Ačkoliv, levá strana malounko převažuje.
Do třetice všeho dobrého?
Další zákeřnou otázkou je kolikrát. Když to nevíte, může se vám snadno stát, že se zarazíte příliš brzy a váš protivník zůstane podivně vytrčený v očekávání ještě jednoho polibku, když to přeženete, může dojít ke srážce či budete vypadat vlezle. Obecné pravidlo, na které však nelze spoléhat, praví: Pařížané čtyřikrát, Rusové, Britové, Holanďané, Egypťané a Švýcaři třikrát, Španělé, Rakušané, Maďaři, Řekové a někteří Francouzi dvakrát, Belgičané jednou, a Němci a Italové také jednou, ale jen s blízkými přáteli. No a s Japonci se raději líbat nezkoušejte.
Mlaskat a slintat?
Další problém, na který při zdvořilostních polibcích narazíte, je jejich intenzita. Máte se jen dotknout tvářemi? Nebo políbit vzduch? Či dokonce přiložit rty na tvář? Nebo snad na rty? Obecně by se dalo říci, že čím je vám líbající vzdálenější, tím letmější je kontakt, i tak však narazíte na jedince, kteří vás s vervou oslintají, div že vám ucho neukousnou. V žádném případě ovšem při zdvořilostním políbení nemlaskejte, podle expertů na řeč těla je to znamením neupřímnosti! Políbení na rty je vyhrazeno hodně blízkým lidem, políbení na čelo zase vyjadřuje vztah nadřízenosti a podřízenosti.
Jednoduchá pravidla
Podle Judi Jamesové, která se problematikou zdvořilostních polibků zabývá, jde o životně důležitou záležitost, protože pozdrav vysílá signál o postavení a hodně prozrazuje o osobnosti. Lidé si ovšem nejsou jistí, koho mají líbat a koho ne, a tak Jamesová navrhuje jednoduchá pravidla: podání ruky komukoli, letmý polibek po třech setkáních, dva polibky na obličej počínaje pravou tváří, společná vycházka na golf nebo na kafe a pak objetí. A měli bychom se přitom vyhýbat dotyku v pánevní oblasti, čímž se odstraňuje sexuální rozměr kontaktu.
A teď ještě aby ta pravidla všichni dodržovali.
O nejen zdvořilostních polibcích na Ženě-in ZDE.
Zdroj: BBC News
Jaké jsou Vaše zkušenosti se zdvořilostními polibky? Zažila jste je? Jak jste reagovala? A jak byste reagovala, kdyby Vás tak pozdravil třeba obchodní partner? Vadí Vám zdvořilostní polibky? Nebo by Vám pravidla podle Jamesové vyhovovala?
Nový komentář
Komentáře
Hahahaháááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááá
Na pozdrav se líbám pouze s partnerem, dáváme si krátkou pusu na přivítanou a na rozloučenou. S rodinou (kromě otce) se objímám. Se sestrou občas z hecu praktikujeme zmíněného trojitého Brežněva. Nejlépe na veřejnosti
S přáteli se buď objímám, nebo podávám ruku nebo zdravím pouze slovně, podle toho s kterými, v každé skupině je to zvykem jinak. Líbat cizí lidi mi přijde divné. Možná kdybych roky žila někde, kde je to normální, zvykla bych si, ale cizinci u nás by se měli přizpůsobit našim zvyklostem, nikoli naopak.
líbám se s přáteli na přivítanou na tvář
Taky mám kamaráda Francouze, naštěstí ne přímo s Paříže, takže jemu stačí 2x
Nicméně respektuje "jiný kraj, jiný mrav", ale musí to být pro něj peklo, jelikož je velice přítulný, hlavně co se opačného pohlaví týče
Se neolizuje, boha jeho... si to představujete jako grupáč.
A Italové se líbají dvakrát a to tak, že se přitiskne líce na líce a mlaskavý zvuk se udělá hubou. Teda.... Florenťani, možná zbytek Itálie ne:P
S cechy se bujare zdravim, se svymi se klidne obejmu a polibim
samozrejme jinak s bratrem a jinak s
Zatím jsem s tím neměla problém. Každému podám ruku a pokud se vrhá ku polibku, tak minimálně tvář
Rozhodně jsem nezažila žádné trauma.
kareta: s rodinou si ruce nepodávám. S rodinou se bujaře zdravím. Totéž s kolegy z práce. Přijde-li nový kolega nebo návštěva (i z ciziny), zdravíme se mírným úklonem hlavy a stiskem ruky. Na tváře polibek naznačuji pouze osobám z přímé rodiny a to pouze tehdy, mají-li svátek nebo narozeniny.
Jedinou osobu, kterou líbám na tváře a ústa, a to více než ráda, je pouze můj manžel.
Líbání, byť jen letmé, od cizích lidí mi přijde více než nesympatické, brrr. Tak to cítím a nic s tím nezměním
Jo, zapomněla jsem. S bratrem si ruce podávám a taktéž se i objímáme, a to pouze proto, že se vídáme 1x za 5 let a naše vztahy jsou velmi dobré.
Ty jo.Já ani nevěděla,že jsou nějaké pravidla.Myslela jsem 2x a dost.No kdybych někam šla a někdo se na mě sápal 4x,tak bych utekla.To radši přežiju to podávání rukou.To je ale taky parádně zastaralé a nehygienicé,co?????No co když se třeba někdo předtím škrabal na ....:))))Bléééé.Radši řeknu AHOJ.
Je to milé a normální
A nepremyslela jsem o tom, i kdyz ve spolecnosti belgicanu z frankofonni casti..
Líbání je děsně nehygienický.
Tohlé letmé líbání na tvář mají dle mých zkušeností v oblibě i Slováci...Nijak zvlášť to nemusím, nicméně párkrát do roka to přežiju
Každopádně nikdy nevím, kterou tvář nastavit jako první...
átéčko: Bohužel. Taková byla doba.
Modré z nebe: Viděla jsem dokument o Sibiři a je tam hezky
. Bylo tam více inteligentních lidí, než v Kremlu.
átéčko:
... a skončila bys v pracovním lágru na Sibiři!
Zdvořilostní polibky? Ty jsem nezažila žádné. Polibky se dávají při oslavách narozenin a pod. v kruhu rodinném, taky babičky lípnu na tvář... Vně kruhu rodinného se olíbávám pouze při loučení v partě blízkých přátel, a tyto polibky jsou pohříchu nezdvořilostní.
(souvisí to s tím, že jsme parta pošuků..)
Modré z nebe: takto bych
se zaklonila, abych jeho polibku uhnula
http://www.super.cz/vtipky/9007-tu-pusu-mi-proste-nedas.html
átéčko: Jo - to obočí se nedá zapomenout. Takový dva srostlý kníry nad očima
jj, díky
Nyotaimori: Jojo, Brežněva tuhle dávali v nějakým dokumentu ... zlíbal všechno politictvo Varšavské smlouvy. Rukama chytit oběti ramena, přitáhnout si ji blíž a ... mlaskho! Fakt síla