Filip je milý člověk. Vážně. Ale je to Francouz. Z Paříže. A v tom je ta potíž. Zatímco našinec je zvyklý si na uvítanou podat ruku, nanejvýš se a tu a tam s někým obejmout (o objímání více ZDE), Francouzi se líbají. Ti z Paříže čtyřikrát.

Hlavně nenarazit!
Kdo to nezažil, ten neví, jaké takové zdvořilostní líbání může způsobit trable. Tak předně – na kterou stranu vyrazit nejdřív? Aby nedošlo ke srážce čelmo? Nikdy se mi nepovedlo odhalit, zda na to existuje nějaký předpis, a tak obvykle opatrně vyčkávám, kterým směrem se pohne sparing partner. A je to kus od kusu, někdo startuje doleva, někdo doprava. Ačkoliv, levá strana malounko převažuje.

Do třetice všeho dobrého?
Další zákeřnou otázkou je kolikrát. Když to nevíte, může se vám snadno stát, že se zarazíte příliš brzy a váš protivník zůstane podivně vytrčený v očekávání ještě jednoho polibku, když to přeženete, může dojít ke srážce či budete vypadat vlezle. Obecné pravidlo, na které však nelze spoléhat, praví: Pařížané čtyřikrát, Rusové, Britové, Holanďané, Egypťané a Švýcaři třikrát, Španělé, Rakušané, Maďaři, Řekové a někteří Francouzi dvakrát, Belgičané jednou, a Němci a Italové také jednou, ale jen s blízkými přáteli. No a s Japonci se raději líbat nezkoušejte.

Mlaskat a slintat?
Další problém, na který při zdvořilostních polibcích narazíte, je jejich intenzita. Máte se jen dotknout tvářemi? Nebo políbit vzduch? Či dokonce přiložit rty na tvář? Nebo snad na rty? Obecně by se dalo říci, že čím je vám líbající vzdálenější, tím letmější je kontakt, i tak však narazíte na jedince, kteří vás s vervou oslintají, div že vám ucho neukousnou. V žádném případě ovšem při zdvořilostním políbení nemlaskejte, podle expertů na řeč těla je to znamením neupřímnosti! Políbení na rty je vyhrazeno hodně blízkým lidem, políbení na čelo zase vyjadřuje vztah nadřízenosti a podřízenosti.

Jednoduchá pravidla
Podle Judi Jamesové, která se problematikou zdvořilostních polibků zabývá, jde o životně důležitou záležitost, protože pozdrav vysílá signál o postavení a hodně prozrazuje o osobnosti. Lidé si ovšem nejsou jistí, koho mají líbat a koho ne, a tak Jamesová navrhuje jednoduchá pravidla: podání ruky komukoli, letmý polibek po třech setkáních, dva polibky na obličej počínaje pravou tváří, společná vycházka na golf nebo na kafe a pak objetí. A měli bychom se přitom vyhýbat dotyku v pánevní oblasti, čímž se odstraňuje sexuální rozměr kontaktu.

A teď ještě aby ta pravidla všichni dodržovali.

O nejen zdvořilostních polibcích na Ženě-in ZDE.

Zdroj: BBC News

Jaké jsou Vaše zkušenosti se zdvořilostními polibky? Zažila jste je? Jak jste reagovala? A jak byste reagovala, kdyby Vás tak pozdravil třeba obchodní partner? Vadí Vám zdvořilostní polibky? Nebo by Vám pravidla podle Jamesové vyhovovala?

Reklama