…ty boty vždycky jdou a všechno hezké pošlapou!" Boty jsou důležitou, ale často podceňovanou součástí našeho zevnějšku. Měly by být samozřejmě pohodlné, ale to zdaleka není všechno. Často se setkáváme s lidmi, kteří sice věnují přehnanou péči svému oblečení, ale na boty zapomínají. Týká se to především mužů.

Bílé botasky k serióznímu obleku, nízké mokasíny ke krátkým koktejlkám, páskové sandály na podpatku „ozdobené“ ponožkami, polobotky k džínovým šortkám… Stejně jako oděv i boty vybíráme podle účelu, nač se ty které hodí. Obuv volíme podle příležitosti buď sportovní, turistickou, do zimy a vlhka, do společnosti či na doma. Největším současným nešvarem je nošení sportovních bot prakticky ke všemu a kamkoliv. Ale všeho s mírou! Jsou sice praktické, ale krajně nespolečenské.

Ženy si na rozdíl od mužů vedou při volbě obuvi dobře, většinou tak, jak jim velí módní diktát. Tu a tam se ale i jim přihodí situace, kdy padají všechny společenské úzy: Mohli jste například potkat elegantní ženu v nádherných společenských šatech s dokonale sladěnými doplňky obutou do bačkor?  Kde jinde než na návštěvě. Podle mnohých se mezi „svými“ na nějaký ten bonton nemusí tak přísně dbát.

Ale chyba lávky! Proč bychom právě na návštěvě měli něco tak směšného a nezřídka i ponižujícího snášet? Boty jsou nedílnou součástí našeho oblečení a bez nich by nemělo smysl se nějak pečlivě a vybraně oblékat. Na návštěvě se NEpřezouváme! Hostitelé by zkrátka měli po večírku počítat s nutným úklidem.

Páni kluci – na slovíčko!
Kupodivu spousta mužů si myslí, že existuje pouze jeden druh pánských bot. Minimálně „frčí“ dva typy: Boty s napevno uzavřeným šněrováním s dodatečně našitým jazykem – takzvané oxfordky – jsou považovány za víc společenské než ty s otevřeným šněrováním, u nichž je jazyk součástí předního dílu a našity jsou boční díly. Mokasíny jsou nejméně formální ze všech druhů bot, nenosí se do společnosti a nejsou ani součástí formálního oblečení.

Boty do roboty
I v kanceláři by měl být muž upravený. Přestože se muži ve společnosti neradi omezují, měli by si pamatovat: K obleku se NEnosí sandály, ani když jsou sami ve své kanceláři, natož když přijímají návštěvy. Nohy by nikdy neměli zdvihat tak vysoko, aby byly boty výše než polovina lýtka. Ukazovat protějšku boty z takové blízkosti je urážející. (Pamatujte, že ponožky musí být dostatečně dlouhé, aby při pohodlném nositelově posezení končily na noze v takové výši, aby nebyl mezi nimi a nohavicemi odhalen ani proužek kůže!)

Večerní obutí
Mokasíny se NEnosí večer, ani k žádné slavnostnější příležitosti, nehodí se ani k tmavému obleku, vhodné jsou spíš jen ke sportovnímu a neformálnímu oblečení. Se „semiškami“ je to podobné jako s mokasínami. Nosí se spíš k tvídovým nebo koverkotovým látkám, ale určitě ne večer do společnosti. Tam platí: tmavé, společenské šněrovací boty!

Kotníčkové boty
Vyšší obuv ke kotníkům si získává stále větší oblibu jak u žen, tak i u mužů. Semišové kotníčkové boty se nosí ke sportovním kalhotám. Zimní pánské kotníčkové boty se neukazují celé, zakryté nohavicí vypadají jako polobotky. Ke kotníčkovým botám rozhodně neřadíme holínky, i kdybychom je zkrátili…

Lakýrky
Lakovky neboli lakýrky – to je ovšem typická večerní obuv a nosí se pouze ke fraku či smokingu. Kdybyste měli žaket, obuli byste si k němu oxfordky…

Zdroj: Etiketa

Kupujete zásadně partnerovi boty vy, nebo si umí poradit sám? Musíte manžela při výběru bot usměrňovat? Převládají u vás v botníku spíš botasky, různé tenisky a kecky, nebo solidní kožené polobotky a střevíce? Zastáváte názor, že je pohodlí nade vše, a klidně jdete do divadla v mokasínách? Kolik jste ochotná zaplatit za dámské a kolik za pánské boty?

Reklama