profimedia-0634465802.jpg

Foto: Pofimedia

1. Jediný černoch v F1
Hamilton je jediným závodníkem formule 1 tmavé pleti. Jeho prarodiče emigrovali do Británie z Grenady v 50. letech. Hamiltonova matka je běloška, otec černoch. Když mu byly dva roky, pár se rozvedl. Lewis má bratra z otcova druhého manželství, který trpí mozkovou obrnou.

2. Težké začátky
Vyrůstal v sociálním bydlení a jeho rodina nebyla příliš majetná. Otec Anthony pracoval zároveň ve třech zaměstnáních, aby mohl Lewis závodit. Tento sport je totiž velice nákladný. Ve 12 letech Lewis získal svůj první černý pás v karate. Věnoval se také fotbalu. Nyní Lewis Hamilton využívá svou popularitu k podpoře kampaní za různorodost a proti rasové nerovnosti. Je také hlasitým zastáncem hnutí Black Lives Matter.

profimedia-0366185972.jpgFoto: Pofimedia

3. The Hamilton Commission
Vzhledem k tomu, že je za celou historii formule 1 jediným závodníkem tmavé pleti, který v tomto motorsportu závodil, snaží se Hamilton o nápravu. V červnu 2020 spustil organizaci The Hamilton Commission, jejímž posláním je zlepšit zastoupení černých lidí v britském motoristickém sportu.

4. Černý pás v karate
Kromě závodění se jako malý věnoval také karate. Ve 12 letech Lewis získal svůj první černý pás. Jako malý hrál velmi dobře také fotbal.

profimedia-0566765585.jpg

Foto: Pofimedia

5. Talismany pro štěstí
Mnoho závodníků má své rutiny a jsou trochu pověrčiví. Michael Schumacher například dával přednost závodění s auty s lichými čísly, Stefano Modena nenáviděl pravou stranu garáže, Lewis Hamilton měl zase svůj šťastný kaštan. Když mu bylo 10 nebo 11 let, dal mu ho bratr. Lewis ho pak nosil v obleku při závodech jako talisman. Jednoho dne mu ale vyklouzl z nohavice a ztratil se. Pak měl ještě šťastné spodní prádlo. Jeho mámě se ale bohužel srazilo při praní. Když mu bylo 18, měl zase rituál, že si nejdříve oblékal pravou ponožku a až potom levou. „Jednou jsem ale vynechal jeden ze svých rituálů a o několik minut později jsem havaroval. Nakonec jsem si uvědomil, že je všechno v mé hlavě a přestal jsem s tím,“ říká závodník dle Motorsport Tickets.

profimedia-0028584995.jpg

Foto: Pofimedia

6. Žlutá helma
Od motokár až po svou první sezónu ve formuli 1 používal Hamilton výrazně žlutý design přilby na počest svého hrdiny Ayrtona Senny. Žlutá barva na helmě tragicky zesnulého mistra světa z let 1988, 1990 a 1991 byla samozřejmě spojena s jeho brazilskou národností. Ale návrhář Sid Mosca popsal žlutý základ na Hamiltonově helmě jako symbol mládí, se zeleným pruhem symbolizujícím agresi a modrým pruhem symbolizujícím pohyb. Hamilton tento design používal roky. Později přidal ještě červenou čáru. V roce 2014 se se jeho helma ale začala měnit směrem k červenější. Stále si ale zachovávala žluté prvky. Dnes je jeho helma fialová a žluté na ní už moc nezůstalo.
 
7. Hudební nadání
Každý, kdo sleduje Lewise na Instagramu, bude vědět, že je i hudebně nadaný. Pravidelně zveřejňuje klipy, kde ukazuje svůj pokrok v hraní na klavír nebo kytaru. A občas si i zazpívá. A právě Lewisovy vokály mu zajistily místo na desce známé zpěvačky. Hamilton se v roce 2018 pod pseudonymem XNDA objevil v písni Pipe od Christiny Aguilery.


 
8. Jeden z nejlépe oblékaných mužů světa
Jeho další zálibou je móda. Mezi ostatními závodníky tak v tomto směru dost vyniká. Pravidelně se však umisťuje na seznamech nejlépe oblékaných mužů na světě. Vždy, když má na sobě oblek, je dokonale padnoucí. Hamilton je odvážný ve všem, co dělá, a nikdy se nebojí riskovat. Ani v módě! Často ho můžeme tedy vídat i v poměrně extravagantních kouscích. V roce 2018 se dohodl na spolupráci s Tommy Hilfigerem, která pokračuje dodnes. Je také blízkým přítelem světoznámé modelky Gigi Hadid.

zttz.jpgFoto: Pofimedia

9. Sir Lewis 
Lewis Hamilton je čtvrtým jezdcem formule 1, který byl povýšen do šlechtického stavu. Královna mu v roce 2021 na Nový rok udělila rytířské vyznamenání. Jde tedy ve šlépějích sira Jacka Brabhama, sira Stirlinga Mosse a sira Jackieho Stewarta. Jelikož dva jmenovaní mají tři mistrovské tituly a jeden dokonce žádný, byl rozhodně nevyšší čas na to, aby se stal Hamilton sirem Lewisem.

10. Nejlepší přátelé
Lewis nikdy necestuje bez svých dvou nejlepších přátel, kterými jsou jeho psi. Má dva buldoky jménem Roscoe a Coco. Všichni tři společně cestují soukromým letadlem.

Zdroje: autorka článku, Motorsport Tickets, Wikipedia, Grand Prix 247, GQ, Instagram Lewise Hamiltona