Levý Hradec

Jste z Prahy a okolí? Máte ráda výlety jen tak na odpoledne? Zajímá vás historie? Pokud zní vaše odpověď alespoň na dvě z těchto otázek ano, pak navštivte Levý Hradec!

Toto staré slovanské hradiště najdete v Roztokách u Prahy, dostanete se sem pohodlně pomocí Pražské integrované dopravy (autobus číslo 340 sem jede několikrát za hodinu z Dejvické do zastávky Roztoky - Levý Hradec, cesta trvá 22 minut) a pak asi patnáctiminutovou procházkou po rovince a asfaltovém chodníčku ulicí Levohradecká.

Místo je tedy krásně dostupné i pro maminky s kočárkem. Akropole samotná je rozlehlá a udržovaná, k nedělnímu pikniku přímo vyzívající (svačinu si ale vezměte s sebou, nebo kupte ještě v Roztokách, přímo na místě žádné občerstvení nenajdete).

Kudykam - kudy tam? Aneb Levý Hradec na mapě

Levý Hradec

Douška z dějin

Vznik hradiště se odhaduje v 9. století, doložená je stavba kostela Svatého Klimenta na přelomu. Datovaná je zde volba druhého pražského arcibiskupa Vojtěcha Slavníkovce (Svatý Vojtěch) 19. února 982.

Místo bylo zkoumáno archeology Čeňkem Rýznerem, J. L. Píčem a později též Ivanem Borkovským. Dvoudílné hradiště se skládalo z opevněné akropole (3,6 hektarů) a opevněného podhradí. Na akropoli byly nalezeny pozůstatky dalších staveb, ale knížecí sídlo nalezeno nebylo. V podhradí se nacházely víceprostorové domy se stěnami vyplétanými proutím.

Levý Hradec

Přemyslovci opustili hradiště počátkem 10. století, ale osídlení je datováno z hlediska oprav a staveb nových budov, až do konce století jedenáctého. Proč bylo hradiště opuštěno, není známo.

Dnes

Jak jsem již psal, hradiště se dnes nachází v katastru obce Roztoky u Prahy, v místní části Žalov. Stále zde stojí několikrát renovovaný kostel Svatého Klimenta, ve kterém probíhají pravidelné prohlídky. Při nich lze navštívit i podzemní základy, odhalující tvar původní stavby (rotundu) z 10. století. Kostel je zasazen do rozsáhlého hřbitova, v němž můžete najít například rodinnou hrobku světoznámého českého pediatra, profesora Josefa Švejcara.

Levý Hradec

Co stojí za zmínku

Procházka po akropoli je provázena panely s nákresy a historickými souvislostmi. Tak můžete na nejvýchodnějším cípu akropole nalézt i informaci, že na protějším břehu Vltavy stával v Klecanech tak zvaný Pravý Hradec, jehož umístění zde potvrdila v roce 2005 archeoložka Naďa Profantová.

lupa

Reklama