Levanduli asi všichni známe. Já si ji jako první spojím s nezaměnitelnou vůní. Teď je na sušenou levanduli samozřejmě ještě brzy, ale můžeme si dopřát alespoň pohled na její fialové květy.

I když fialová barva nepatří mezi moje oblíbené, levandule se mi moc líbí. Nějak mi připomíná léto, slunce a pohodu. A taky touhu - ráda bych se někdy podívala do francouzské Provence, kde jsou nádherná pole s levandulí...

Fialová barva u květin je barva věrnosti, rozvážnosti, jemnosti a zdrženlivosti. V květomluvě jsem u levandule našla dost rozporuplné informace, naznačuje prý lásku na první pohled či uctivou lásku k obdarované osobě, ale i „tvá slova nejsou upřímná, nerozumím jim“ nebo „muž obdarované ženě vůbec nevěří“. Tak doufám, že platí spíš to první.

Levandule lékařská (lavandula angustifolia) je nejen krásná a voňavá dekorace, ale má i léčivé účinky, může sloužit jako odpuzovač hmyzu nebo přísada do jídel. Existuje mnoho jejích druhů, od 20 až do 120 cm vysokých.

Dnes tu ale máme levanduli jako dekoraci. Pojďme si tedy prohlédnout, na co všechno se její motiv může použít. Co se vám líbí?

Fotky: www.4home.cz (prvních pět fotek v pořadí) a www.fler.cz (ostatní fotky)

Psali jsme v magazínu:

Reklama