Mám na zahradě mnoho levandulí a pěstuji je na vyschlé slunné stráni, která je do kopce. Půda v těchto místech není nic moc, je spíš kamenitá a chudá na živiny. Praží sem slunce celý den a vím, že to není místo, kde by se dařilo choulostivým květinám. Proto sem sázím rostliny, které tyto podmínky milují. A jsou to také levandule, kterým se tady opravdu daří. Kousek od této slunné stráně máme pět úlů a kvetoucí levandule jsou pro naše včely oblíbenou pastvou.

64d0c8201c8b2obrazek.png
Foto: Shutterstock

Levandule ani během léta nehnojím a zalévám je sporadicky, vystačí si s občasnou dešťovou vodou. Co je ale pro levandule důležité, je jejich sestřih, který se dělá na jaře a pak v létě, když jejich klásky s kvítky odkvétají. Letní sestřih je podle odborníků dobré stihnout do půlky srpna. Pokud máte levandule hezky rozrostlé, je dobré je před střihem svázat a následně je nůžkami ostříhat. Pozor – je třeba stříhat zelené výhony, nezajíždět nůžkami do dřevnatých částí. Můžete použít i elektrické zahradní nůžky, práce vám půjde dobře od ruky a ušetříte čas. Já je zkracuji o polovinu zelené části, tak jak mi poradil zahradník v zahradnictví, kam často jezdím. Ideální je tento střih udělat do kulata, aby keřík či trs levandule měl hezký tvar. Levandule tak ještě jednou obrazí a snáze přečká zimu.

Seřízlé klásky si můžete doma usušit a použít je pro další účely. Mohou vám provonět místnosti, ale ve skříni vám její vůně odpudí šatní moly. Levandule se hodí i pro výrobu levandulového sirupu a je velmi oblíbená jako ingredience v kosmetice.

64d0c83837f23blobid0.png
Foto: Shutterstock

Jestliže si například doma vyrábíte vlastní mýdla, určitě ji využijte. Levandulový olej je díky pozitivním účinkům hodně využívaný v léčitelství. Usušené levandulové klásky si můžete dát do prodyšných textilních sáčků a dát si je pod polštář. Je známé, že má zklidňující účinek a napomáhá ke lepšímu usínání. Stejně tak ji můžete použít i do koupele, pro její zklidňující, uvolňující a relaxační účinky.

Pokud nevíte, co se zbytkem levandule, zkuste sáhnout ještě po octu a společně vytvořit voňavého pomocníka do domácnosti. Využijete ho na několik různých způsobů a jeho příprava navíc není nijak složitá.

Zdroj informací:zkušenosti autorky, www.zahradnictvi-flos.cz

Reklama