Obletět celý svět bez kapky paliva? Za necelých půl roku zjistíme, zda je to realita, nebo zatím nesplnitelný sen dvou švýcarských zakladatelů projektu Solar Impulse 2. André Borschberg a Bertrand Piccard se na takovou cestu vydali dnes ráno. Jejich letoun na solární pohon vzlétl ze Spojených arabských emirátů, z Abú Zabí. Překonat musí 35.000 kilometrů.

V jednosedadlovém letounu se budou oba hlavní aktéři v pilotování střídat, a to při 12 mezipřistáních. Trasa vedoucí přes Indii, Čínu a USA je totiž rozdělena do etap. První destinací, kde přistane, je Maskat v Ománu. Sem by měl letoun doletět po zhruba deseti hodinách. Zpět do Abů Zabí by se měl vrátit ke konci července nebo počátkem srpna. Tým tak bude na cestě pět měsíců. Samotný let by měl přitom trvat „jen“ 25 dní.

Stroj poletí průměrnou rychlostí mezi 50 a 100 kilometry za hodinu v maximální výšce 8500 metrů. Na povrchu má 17.248 fotovoltaických článků, které s pomocí lithiových baterií dodávají energii čtyřem motorům. Letoun má rozpětí křídel 72 metrů, což je více, než má Boeing 747. Váží ale jen 2,3 tuny, tedy asi jako větší osobní automobil.

Podle ČTK celý experiment zajišťuje 130 lidí. Z nich 65 bude s oběma letci cestovat kolem světa a zajišťovat logistiku, zbylých 65 bude v Monaku v kontrolním středisku.

 

l

Reklama