poKromě toho, že byla zima jako v Rusku, byl letošní Samhain zdánlivě stejný jako ty předešlé.

Jen ale zdánlivě, protože tak silný svátek s tak silnou energií vždycky přinese něco, co s člověkem hodí…

Letošní Zloun byl větší než minulý a také letos Johanka žádala, ať jí ušijeme taky nějakého „Dobroděje“, kterého si bude moci nechat na hraní a který nebude mít tak krátký život.

Jako každoročně jsme jí to slíbili.

Večer se vydařil

Musím přiznat, že do letošního Zlouna jsem napíchala tolik popsaných listů, že bych z nich vytvořila menší dubový háj. Hodně mi letos záleželo na každém slově, na každé věci, kterou jsem mínila poslat ke všem čertům.

Hořel krásně a já se dívala, jak mizí všechno špatné, co jsem mu dala s sebou. Všichni jsme měli hezký pocit, který má člověk vždy, když je přesvědčený, že právě odchází nějaký jeho problém.

ko

Maso jsme pekli v krbu

loByla opravdu veliká zima, a tak jsme se kvůli nejmladší účastnici rozhodli, že necháme venku Zlouna plápolat a naložené maso dáme na rošt dopéct doma do krbu.

Nikdo neprotestoval. Ani to nešlo při pohledu na ten tříletý červený nosík.

Hodně se čarovalo, vykládalo a povídalo. Došlo na runy, věštby z ohně i tarot. Rozcházeli jsme se poměrně pozdě s příjemnými pocity, protože dnešní věštby nedopadly pro nikoho špatně.

A to bylo prima.

To by nebyl Samhain

Je dobré, když se člověk na vlastní kůži přesvědčí, že to, čemu věří, není až tak jen o víře. Mizí hranice mezi živými a mrtvými. A něco na tom je.

Hodně let žiji s problémem, že nevím, jakým způsobem vlastně zemřel můj milovaný děda, který mě převážně vychovával. Neskutečně čestný, rovný a poctivý člověk. Když byl starý, onemocněl a odvezli ho do nemocnice. Zakrátko ho ale odveleli do léčebny, kde jsou jen samí staří lidé.

Nebyl zcela doléčený a moc jsem nepochopila, proč nemohl zůstat v nemocnici. Zemřel pár dnů po téhle změně. Ke mně se dostala jen tahle informace. Prostě zemřel.

Prakticky nikdo pořádně nevěděl nač, jen maminka říkala, že snad na zápal plic. Vždycky jsem si s ním chtěla popovídat. Mrzelo mě, že byl sám, když se to stalo. Hodně mě to trápilo. Teď už ne.

Vykašlali se na něj

Usínala jsem poté, co jsme ukončili svátek normálně a vcelku spokojená. Kdy jindy měl za mnou dědeček přijít s vysvětlením než tuhle noc? V době, kdy má cestu k mému podvědomí podstatně snazší.

Seděla jsem s ním na nějakém dřevěném sedátku nebo lavici a povídali jsme, když najednou dostal nějaký záchvat nebo křeč, jako by se dusil. Upadl.

Hrozně jsem se lekla a hned jsem sáhla po telefonu. Zavolala jsem záchranku. Na druhé straně linky mě ale odmítli. Řekli, že nepřijedou, že to není případ pro ně. Že mám zavěsit. Nechápala jsem, co se stalo, proč ho nechtějí ošetřit.

Byla jsem nešťastná a nevěděla si rady. Pak se děda zvednul a řekl, že už je v pohodě. Najednou jsme byli na nějaké louce plné květin, které měly veliké bílé a žluté kalichy. Děda mě ujišťoval, že už je mu dobře, ale já přesto pořád řešila, jestli nepotřebuje pomoc. Pak jsem řekla, že tedy zkusím 112, ale došlo mi, že to už nepotřebuje. Usmíval se na mě a já ho objala…

Zdánlivě nic neříkající sen, ale já dnes vím, proč zemřel, a mám to vyřešené. Do nového roku vstupuji se zodpovězenou otázkou, která mě trápila hodně let.  

Oni mu prostě nepomohli.

Reklama