V neděli 8. února 2009 se v Los Angeles udělovaly Ceny Grammy.

Grammy Award je každoroční ocenění udělované Národní akademií hudebního umění a věd ve Spojených státech za výjimečné úspěchy v hudebním průmyslu.

Ocenění je udělováno od roku 1958 a dnes patří k nejvýznamnějším hudebním oceněním na světě. Je považováno za hudební ekvivalent cen Academy Awards.

Favorit letošních Grammy, rapper Lil Wayne nominovaný na osm cen, si  odnesl nakonec čtyři gramofonky – jako nejlepší sólový zpěvák rapu ve skladbě A Milli, za nejlepší rapovou skladbu Lollipop, za spolupráci na skladbě Swagga Like Us, kde se představil spolu s dalšími rappery Jayem-Z, T.I. a Kanyem Westem a ocenění pro nejlepší rapové album.

Nejlepší písní loňského roku byla při udělování hudebních cen Grammy v Los Angeles vyhlášena skladba Viva la Vida z alba britské skupiny Coldplay s názvem Viva la Vida or Death and All His Friends.

 

Grammy pro nahrávku roku dostala skladba Please Read The Letter neobvyklého dua, v němž se sešli rockový veterán, bývalý člen Led Zeppelin Robert Plant a americká folková zpěvačka a houslistka Alison Kraussová.

 

Nejlepší R&B album bylo přiřčeno album Jennifer Hudsonové, zpěvačce, jejíž matku, bratra a synovce loni v říjnu zavraždil její bývalý švagr. Při přebírání zlatého gramofónku řekla se slzami v očích, že děkuje své rodině „v nebi i těm, kteří jsou dnes se mnou“.

Po rodinné tragédii se držitelka Oscara stáhla do ústraní, z něhož vystoupila až před týdnem, kdy před finálovým zápasem ligy amerického fotbalu zazpívala americkou hymnu. 

Cenu pro nejlepší alternativní album získala za desku In Rainbows britská skupina Radiohead.

Popovým zpěvákem roku byl za píseň Say vyhlášen John Mayer.

Objevem roku byla vyhlášena 21letá britská soulová zpěvačka Adele, vůbec první držitelka britské ceny kritiků, která toto ocenění dostala ještě před tím, než vydala vlastní album.

Reklama