„Letos už do těch plavek opravdu zhubnu!“ říkáme si téměř každé jaro, kdy se teploty začínají přibližovat příjemné dvacítce a zasloužená letní dovolená se kvapem blíží. Většinou si ze dne na den naordinujeme razantně odlišný a velmi přísný režim a jen doufáme, že tentokrát jej zvládneme dodržet. Jenže namísto očekávaného dlouhodobého a trvalého snížení váhy se dost často setkáváme s neúspěchem, ať již v podobě jo-jo efektu, nebo (ještě hůře) rozkolísaného sebevědomí a ztráty motivace k dalším pokusům.

Dříve či později totiž začneme náš striktní režim narušovat – tu dortík, tu vynechané cvičení, tu pozdní večeře s rodinou a dvě deci bílého s kamarádkou. Ztrácíme pevnou vůli a motivaci, které jsme měli na začátku hubnutí na rozdávání. Na místo změny dosavadních stravovacích a pohybových návyků opět končíváme u těch starých, někdy ne úplně ideálních. Trpí i naše sebevědomí – trápíme se tím, že jsme to zase jednou nedokázali.

V těchto případech je důležité uvědomit si, kde se vlastně stala chyba, a jak to příště udělat tak, abychom dotáhli svou snahu zhubnout a změnit životní styl do zdárného konce. Problém nebývá ve stanovených cílech – snížení váhy prostřednictvím vyvážené stravy a dostatku pohybu jsou základními esencemi zdravého života. Problém je třeba hledat ve způsobu, jakým k hubnutí přistupujeme.

Zeptejte se odborníka, jak na to!

Internetový projekt Všeobecné zdravotní pojišťovny, Žij zdravě (odkaz: www.zijzdrave.cz) vám nabízí další speciální poradnu s odborníkem na témata, která vás zajímají. Tentokrát se můžete poradit s psycholožkou. Ta vás může provést celým procesem hubnutí, pomůže vám se stanovením dlouhodobého cíle, jeho rozdělením na cíle dílčí, a tedy lépe zvládnutelné. Zároveň vám může poradit se změnou špatných životních návyků, problematikou vůle a motivace v procesu hubnutí a v neposlední řadě také s chováním ve stresových a zátěžových situacích.

Poradna s názvem Psychika při nadváze a snahách o hubnutí s klinickou psycholožkou PhDr. Šárkou Slabou, Ph.D z III. interní kliniky 1. LF UK a VFN proběhne ve středu 9. 6. 2010 od 12.00 do 14.00. Otázky je možné pokládat již nyní do připraveného formuláře online poradny Žij zdravě!

ŽijZdravě.cz vám poradí i pomůže

Projekt ŽijZdravě.cz nabízí řadu zajímavých informací z oblasti obezity, nadváhy a s tím spojených problémů, zdravého životního stylu, stravování, pohybu, atd. Portál připravila Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR jako součást dlouhodobého edukačního programu v rámci prevence obezity.

Na stránkách ŽijZdravě.cz naleznete např. energetické tabulky s hodnotami potravin nebo naopak s pohybovými aktivitami. Vše si můžete také přehledně zapisovat do aplikace Můj deníček, která vám ukáže, jak jste na tom se svým energetickým příjmem a výdejem, neboli jak se vám daří dodržovat tzv. Rovnici zdravého života: lépe jíst + více se hýbat = zdravěji žít.

Jak nám ukazuje Rovnice zdravého života, při našem boji s kilogramy je potřeba změnit své stravovací (většinou špatné) návyky a zároveň zařadit pravidelnou pohybovou aktivitu. K oběma zásadám naleznete řadu prima rad na Žij zdravě. Tato témata jsme probírali i v našich online poradnách, které pro vás v letošním roce na portále připravujeme. Podívejte se do archivu on-line poraden Žij zdravě.