hol.jpg
Foto: Shutterstock

Přestože čas letí jako bláznivý, existují situace, kdy se naopak neskutečně vleče. Patří mezi ně i čekání na dovolenou. A jak to tak bývá, s nedočkavostí a těšením přichází ruku v ruce také očekávání. O to větší je pak případné zklamání, když dny, které se měly podobat ráji na zemi, jsou nakonec plné drobných selhání, špatně skrývané nervozity a v krajním případě dokonce přání, aby to už bylo za vámi. Na následné dotazy typu, jak bylo na dovolené, odpovídáte lakonickým konstatováním, že byste hned potřebovali další. Možná vám to připadá přehnané, přesto je mezi námi řada lidí, kteří se v předchozích řádcích poznali. Co s tím? Cesta ke šťastnější dovolené nemusí být nijak náročná, často postačí dodržovat pár pravidel a na nejrůznější možné situace se trochu připravit. Máme pro vás několik tipů, jak si letos dovolenou užít, nejenom ji „nějak“ přežít.

Zabalte si včas

Možná patříte k těm šťastlivcům, kteří si balení pěkně naplánují a cestovní zavazadla mívají připravená hezky včas třeba už týden dopředu. Super! Pro nás ostatní platí, že bychom si z toho měli vzít příklad, protože překotné balení vpředvečer odjezdu není to pravé ořechové. Nutné zlo, které pro mnohé z nás balení představuje, tak bude dřív z krku, a minimálně den dva před dovolenou si už budete užívat v klidu a pohodě, třeba s nohama na stole a s drinkem v ruce. Sbalit musíte tak jako tak, proto se vyplatí je neodkládat, abyste měli dovolenkový start co nejhladší.

Nevytvářejte strašidelné konstrukce

Je přirozené, že s cestováním přicházejí také obavy typu, co by kdyby. Pokuste se je eliminovat na nejnižší možnou úroveň. Samozřejmě platí, že je potřeba být připraveni i na to, že věci nepošlapou podle plánu, přesto není žádoucí případné obavy ještě živit rozvíjením dramatických scénářů. Navíc i tady platí, že čeho se nejvíc bojíte, to mnohdy přitáhnete. Proto na průběh dovolené hleďte s radostným očekáváním a vírou, že vše dopadne podle vašich (nejlepších) představ, nikoli podle těch nejhorších. Těšte se a plně nalaďte na to, že vše bude skvělé (nikoli nutně perfektní).

Pohrajte si s barvami a vůněmi

Tohle může někomu znít jako vcelku podivná rada, ale i ona tu má své místo. Léto je plné barev a vůní, proto si i vy s barvami a vůněmi hrajte. Nebojte se vytáhnout z šatníku odvážnější modely výraznějších barev, anebo se nalaďte na jemné pastelové odstíny, podle toho, která z variant je vám bližší. Zaexperimentujte i s vůněmi, na dovolenou změňte parfém, odlehčete obvyklou klasiku a obohaťte ji třeba o lehké ovocné a květinové tóny. Budete se divit, co taková drobná změna může udělat s vaší náladou a energií.

Definujte cíl dovolené

Samozřejmě není řeč o destinaci. Jen nahlas – před partnerem či dětmi – vyslovte, oč vám na dovolené jde, a tomu své plány přizpůsobte. Domluvte se společně, hledejte cesty, aby si volné dny užili všichni. Chcete si především odpočinout? Řekněte to. Rádi byste navštívili to či ono? Vyslovte to. Domluvte se zkrátka předem tak, aby každý z účastníků nahlas vyslovit své přání. Aby později nedocházelo ke zbytečným hádkám a třecím plochám jen proto, že jste se jasně nedomluvili. Zní to možná jako samozřejmost, ale ruku na srdce – tak samozřejmé to není.

Ozbrojte se asertivitou

Čas od času se stane, že přestože vše důkladně naplánujete a máte potvrzeno od cestovní kanceláře nebo hotelu, ve finále zjistíte, že jste nedostali, co jste si objednali. Pokoj s výhledem na moře má moře leda na obrázku nad postelí, klidný pokoj, který jste žádali, je v bezprostřední blízkosti hotelového baru, a podobně. Nemávejte nad tím rukou a nekompromisně trvejte hned na začátku na tom, nač máte nárok. Buďte asertivní a vyžadujte bezprostřední řešení nepříjemné situace. A hlavně si neříkejte větu, že to nějak vydržíte.

Hledejte řešení, nikoli viníka

Může se stát, že se něco nepovede. Uvíznete v zácpě, navigace selže, vybije se mobil, mapa zůstane ležet v hotelovém pokoji a vy zabloudíte. Uteče vám čas plánované prohlídky, propadne vstupenka tam či onam. Je to nemilé, ale láteřením nad neschopností „viníka“ ničeho nedocílíte. Jen přilijete olej do ohně a z nepříjemné situace se stane situace nesnesitelná. Povzneste se nad to, kdo za to může, a hledejte vhodné alternativy řešení. Protože řešitelné je všechno a pro milé zážitky nemusíte nikdy jezdit daleko.

holl.jpg
Foto: Shutterstock

Mějte při ruce plán B

Tohle je klasická a fungující rada. Člověk míní, život mění. Auto se porouchá, zradí vás počasí, výlet vám zruší, muzeum zavřou. Nenechte se zaskočit a buďte připraveni. Mějte po ruce další možnosti, kam se případně zajet podívat, počítejte s případným jiným programem. Snažte se být operativní a připraveni na případné nepříjemnosti, aniž byste se jich ale dopředu obávali. Berte je jako výzvu a „poperte“ se s nimi se ctí a zábavou.

Zůstaňte off-line

Máte dovolenou a jste s těmi, které máte rádi? Tak proč být k dispozici jiným, například kolegům z práce nebo opakovaně si stěžující kamarádce? Odpojte se a vypojte. Zapomeňte na chlubení na sociálních sítích, neřešte Facebook ani Instagram, vybodněte se na selfíčka. Telefon používejte jen v krajním případě, notebook či tablet raději ani neberte s sebou. Nechte svůj mozek odpočívat, vnímejte krajinu jinak než přes hledáček fotoaparátu a dopřejte si kompletní digitální detox.

Nepřepočítávejte

Někdy to jde těžko, zvlášť v době, kdy obracíme v ruce každou korunu. Přesto se snažte vyhnout neustálému přepočítávání. Raději si stanovte částku, kterou můžete na dovolené maximálně utratit, a toho se držte. Udělejte si případně denní rozpočet – budete přesně vědět, jaký máte každodenní budget. Víc neřešte a neporovnávejte, kolik to či ono stojí u nás.

Udělejte si kopie důležitých dokumentů

Počítejte i s možnou ztrátou kabelky a dokladů. Mějte je pro tento případ ofocené, nezapomeňte ani na kartičku pojišťovny a pojištění jako takové (a nenoste je spolu s originály v jedné tašce). Nikdy u sebe nemějte veškerou hotovost, uložte si mobilu důležitá telefonní čísla, asistenční službu, ambasádu a podobně. S největší pravděpodobností je potřebovat nebudete, ale náhoda je… znáte to.

Po návratu ještě zůstaňte den doma

Možná vám to bude připadat jako zbytečné plýtvání drahocenným časem, opak je ale pravdou. Po návratu z dovolené není dobré naskočit okamžitě zpátky do pracovního režimu. Dopřejte si ještě jeden den, než opravdu půjdete do práce. Jen pozvolna se vracejte, ještě chvíli vstřebávejte prožité chvíle, vychutnávejte nedávné vzpomínky. Lépe se vám usadí v hlavě i na těle a vy se následně budete cítit delší dobu odpočatě.

Čtěte také:

Zdroje: lovinlifewithlittles.comcarmensluxurytravel.comfreespirittravelinsurance.com

Reklama