Před rokem 1989 jsem byla ještě malá holka, a tak jsem na Prvního máje vždy chytla dědu za ruku a šla s ním do průvodu. V ulicích našeho města jsem nadšeně třepotala barevným mávátkem a těšila se na náměstí. Tam vždy čekalo mnoho alegorických vozů a jejich následná slavnostní jízda.

 

Nevnímala jsem, že jde tak trochu o povinnou oslavu tehdejšího režimu, že je skoro nutností věšet vlaječky do oken a že by mělo být něco špatného na tom, že se mnou rodiče do průvodu nikdy nešli.

 

Již více než sto let slavený Svátek práce má stále dost těch, kteří jej mají rádi. Přiznám se, že dnes je pro mě oblíbeným především proto, že nemusím do práce a čeká mě polibek pod rozkvetlým stromem. Já vím, mělo by jít o rozkvetlou třešeň, ale můj partner druh ovocného stromu v případě prvomájového polibku příliš neřeší…

 

Ale rozkvetlá třešeň mi připomněla, že každý rok na Prvního máje bylo v televizi možné sledovat setkání členů a příznivců Komunistické strany na Letné. Letos je tomu jinak. S heslem "První máj bez komunistů a nikdy jinak" tento rok uspořádá na Letné oslavy Konfederace politických vězňů.

 

„Nechceme, aby každý rok vystupovali současní komunisté na místě, kde byl v roce 1989 komunistický režim svržen, a proto jsme se rozhodli uspořádat tuto akci,“ vysvětluje Mirko Šťastný, místopředseda Konfederace politických vězňů ČR.

 

Oslavy začnou na Letné v 10 hodin hymnou a moderátorem bude herec Jan Potměšil. Akce se zúčastní duchovní dvou církví, arcibiskup Jan Graubner a Miloš Rejchrt, kteří pronesou modlitbu za oběti komunismu. Akce se zúčastní bývalí političtí vězni, budou připraveny soutěže pro děti a členové tělovýchovných organizací předvedou cvičení.

 

Odpoledne od 13 hodin odstartuje megakoncert proti komunismu, na kterém vystoupí například slavice Aneta Langerová, Hana Hegerová, Ivan Hlas, Hudba Praha, Laura a její tygři nebo Skyline. Večer od 20 hodin bude koncert pokračovat v pražském klubu Abaton, kde zahrají například skupina Echt! Nebo O5 a Radeček. Vstup na celou akci je zdarma.   


„Počet lidí, které toto zajímá, lze jen těžko určit, proto nemůžeme předpovídat, kolik jich 1. máj bez komunistů a nikdy jinak  přivede na Letenskou pláň,“ říká Mirko Šťastný.

Je opravdu těžké předpokládat, kdo na Letnou dorazí, ale je jasné, že ti, kteří se tam scházeli každoročně, budou určitě chybět. Komunisté se na Prvního máje sejdou jinde, potvrdila to i slova vedoucího oddělení ÚV KSČM Josefa Rába, kteří se vyjádřil k letošní akci na Letné: „Bez těch komunistů to opravdu nejde, rozkopaná Letná jim ani do budoucna nevyhovuje, tak se sejdou v pohodě v bývalém Parku kultury a oddechu Julia Fučíka v Holešovicích.“

 

Nechám na vás, kam letos na Prvního máje vyrazíte vy. Ať už na Letnou, nebo do Holešovic, nezapomeňte na polibek…

 

Chodila jste do prvomájového průvodu?

Jak letos oslavíte Svátek práce?

                                                                          

Zdroj:

www.kscm.cz

www.dekomunizace.cz

Reklama