8b18b6ee7953c-obrazek.jpg

Máte za sebou úspěšnou práci v rámci udržitelného projektu reLosy. Co se vám letos povedlo? Můžete nám to stručně shrnout?

Udržitelnost pro nás v Sazce není nové téma, i když to na první pohled nemusí být zřejmé. Již více než 20 let zodpovědně recyklujeme všechny výherní a neprodané losy – materiál se například používá jako příměs do stavebních izolací nebo do plat na vejce. Letos jsme se však rozhodli udělat krok dál a dát losům druhý život prostřednictvím upcyklace. Platforma reLosy je tak dalším řešením, jak zpracovat objemy stíracích losů, které máme. Zároveň jsme si říkali, že má tento materiál potenciál nejen pro recyklaci, ale i upcyklaci. Jenže interně bychom řešení sami nevymysleli, proto jsme do procesu přizvali odborníky různého zaměření. Šlo nám o to vyrobit něco atraktivního, či dokonce designového a užitečného. Něco, co by nahradilo produkty, které bychom jinak museli kupovat. Například mobiliář na naše eventy, Sazka modulární nábytek, který je vyroben ze 70 % stíracích losů a 30 % je recyklovaný plast. Velkou pozornost také přitáhly designové tenisky Sazka Kickz, které vznikly ve spolupráci s návrhářským studiem NAUT, kdy podrážka je vyrobená z losů a jejich podoba vychází z oblíbených losů Rentiér. Dalším skvělým produktem z losů je deodorizační rePuk, který vyhrál studentskou soutěž Reborn Design 2024.

45131a6d14507-obrazek.jpg

A nejnovějším výrobkem z losů je BMX pumptrack. O co přesně jde?

To je naše horká novinka. Pumptrack je vlastně cyklistická dráha navržená speciálně pro BMX kola. Sazka patří mezi největší podporovatele cyklistiky a BMX komunity v Česku a my jsme v rámci platformy reLosy vytvořili unikátní verzi BMX pumptracku, který je jako první na světě vyrobený z našich upcyklovaných stíracích losů. Na jeho výrobu a vývoj padly dvě tuny starých losů a dráha je plně funkční, splňující bezpečnostní standardy pro skateparky. Pracujeme na tom, aby se upcyklace stala při výrobě pumptracků dalším možným řešením a certifikovaný materiál z losů se mohl používat i nadále. Dráhu jsme poprvé představili na festivalu Life! v Brně minulý víkend, kde jsme byli partnerem a návštěvníci si tam mohli dráhu nejen prohlédnout, ale i osobně vyzkoušet. Festival také hostil mistrovství ČR v BMX a lidé se mohli setkat s Matym Pekárkem, mladým a nadějným freestyle koloběžkářem, který se nově přidal do našeho sponzoringového programu Sazka Champs.

64b705b1b96d8-blobid0.jpg

Pokud máme doma nevýherní los, kam ho můžeme odeslat nebo donést?

Součástí platformy reLosy je i vtažení našich zákazníků do procesu. Na trhu zůstává u našich zákazníků zhruba 137 tun nevýherních losů, které končí ve směsném odpadu. Proto jsme v létě spustili jejich zpětný sběr. Zákazníci mohou nevýherní los donést do speciálních boxů, které jsou umístěné na všech vlajkových Sazka prodejnách.

Jak probíhá sběr losů a jaké máte ohlasy?

Doposud jsme od zákazníků zaznamenali jen velmi pozitivní ohlasy. Lidé si boxu všímají, ptají se, aktivitu oceňují a hlavně do něj nevýherní losy vhazují. Tyto losy se pak přidají k celkovým objemům, ze kterých vznikají buď nové upcyklované produkty nebo se využijí v rámci standardní ekologické skartace.

d97851c9979aa-blobid0.jpg

Kolik losů přibližně jste za letošní rok sesbírali?

Program jsme spustili v létě a i když zatím nemáme přesná čísla k dispozici, odhadujeme, že jsme vysbírali už řádově desítky kilogramů. To je pro nás skvělý začátek a jasný signál, že zákazníci náš projekt nejen podporují, ale aktivně se zapojují. Vidíme, že lidé oceňují možnost dát losům druhý život a přispět tak k udržitelnějšímu přístupu.

a43cf63c694cd-obrazek.jpg

Jaké máte v rámci tohoto projektu další plány?

V rámci platformy reLosy připravujeme novou verzi modulárního nábytku z upcyklovaných losů, který bude vhodný pro trvalé umístění ve venkovních prostorách. Aktuálně o tom jednáme například s městem Hodonín. Ale to není všechno, zamýšlíme se nad dalšími možnostmi a produkty, které by mohly z losů vzniknout a dali bychom jim tak druhý život. Současně nám běží na webu Sazky výzva pro všechny kreativce, designéry, firmy i studenty, kteří by měli nápad, jak materiál z losů dále využít a mohli bychom tak navázat spolupráci.

Naše články, které vám přiblíží platformu reLosy:

0b6d6714e3a2d-B3AD475C-D10E-400F-973A-61F77127A04F-.jpg