Jak na to? Určitě začněte léky, které pravidelně užíváte, ty by rozhodně neměly zůstat doma v šuplíku. I když letos letadlo vynecháte, léky proti nevolnosti se vám budou hodit i při cestování autem, autobusem, vlakem nebo lodí.
5ef9b3ebd7e30obrazek.png
„Drobné úrazy či odřeniny vás rozhodně nemusí potkat jen při aktivní dovolené. Přibalte si určitě polštářkové náplasti, nůžky, obvaz, obinadlo a dezinfekci na vyčištění rány, děti ocení tu „neštípavou,“ radí PharmDr. Tomáš Lukš, ředitel EUC Lékáren.

Sluneční paprsky mají vysokou intenzitu i v našich zeměpisných šířkách, tudíž budete potřebovat kvalitní přípravky na opalování s dostatečným SPF faktorem. Na večerní uklidnění pokožky použijte pleťová mléka či pěny s obsahem Panthenolu.

Klíšťata a bodnutí hmyzem dokáží pobyt v přírodě pěkně znepříjemnit. Nezapomeňte tedy repelent s vysokým obsahem DEET, eventuálně pinzetu a dezinfekci na již přisáté klíště. Hodit se bude i gel na štípance,“ připomíná PharmDr. Lukš.

Nepříjemné nachlazení může potrápit i v parném létě, např. častým přechodem do a z klimatizovaných prostor. Do lékárničky přibalte pastilky na bolest v krku, kapky či sirup na kašel a nosní sprej či mořskou vodu na rýmu. Při teplotě a bolesti rychle pomohou přípravky s paracetamolem či ibuprofenem, pro děti ideálně v podobě sirupu. Nezapomeňte ani na teploměr.

5ef9b3ff21ceeobrazek.png

Alergická reakce se může objevit kdykoliv, i když alergik nejste. Pro jistotu si tedy přibalte i volně prodejná antihistaminika.

Zažívací problémy hrozí spíše při zahraniční dovolené, ale pro jistotu si můžete přibalit i léky na průjem, zácpu či nadýmání, potíže s trávením či pálení žáhy.

5ef9b40775bd6obrazek.pngPokud jste rodiči malých dětí, pravděpodobně automaticky vezmete i ušní kapky, které pomohou na pobolívající ucho. Hodit se mohou i kapky do očí (na zánět či zvlhčení).

Čisté ruce jsou základ zdraví, to v aktuální situaci platí dvojnásob. Nezapomeňte tedy na dezinfekční gel či ubrousky na ruce. Vzhledem k přetrvávajícím hygienicko-epidemiologickým opatřením si přibalte i dostatečné množství jednorázových ústenek či respirátorů

Při kompletaci lékárničky je vhodné zkontrolovat expiraci a způsob skladování jednotlivých léků. Nezapomeňte na příbalové letáky, abyste věděli, komu můžete podat jaké množství léčiva,“ uzavírá PharmDr. Lukš.

Více najdete na EUC Lékárna 


obrazek.png

Reklama