Po úspěšné výstavě České korunovační klenoty nadosah, která byla pro velký zájem veřejnosti prodloužena, připravil Letohrádek Mitrovských novou výstavu nazvanou“Kabarety a varieté - Paříž, Praha, Brno“.

Letohrádek Mitrovských

Kolébkou kabaretu byla Paříž. Víte, že první podnik tohoto typu vznikl v osmdesátých letech 19. století právě zde? Nesl jméno Chat Noir (Černá kočka) a na vývěsním štítu stál rok 1881. Brzy získal své příznivce a následovníky. Zábavní podniky navzájem si konkurující pak začaly v Paříži vznikat jako houby po dešti. Některé neztratily na atraktivitě ani dnes.

Francouzské slovo le cabaret znamená hospoda. Kabaret tedy byla nevelká scéna se zábavným, humoristickým, hudebním nebo tanečním programem, který většinou uváděl konferenciér. Nenáročný program sloužil k pobavení dospělých diváků. Účinkující obvykle vystupují v nápadných, eroticky laděných kostýmech. Smyslná erotika, zpěv, tanec … To byly a stále jsou hlavní atributy dobrého kabaretu.

A varieté? Kombinuje prvky kabaretu a cirkusu. Na rozdíl od běžného kabaretu obvykle obsahuje větší množství klasických cirkusových či artistických čísel. Proti kabaretu je tedy podstatně náročnější na prostor či techniku…

Moulin Rouge

Kdo by neznal slavný Moulin Rouge či Folies Bergère? Začínaly zde takové hvězdy jako Maurice Chevalier, Jean Gabin, Josephine Baker či dokonce Charlie Chaplin. Josephine BakerI dnes v době muzikálů získat angažmá třeba v Moulin Rouge je stále prestižní záležitost. A vstupné nepatří k nejlevnějším…

Vraťme se však k výstavě, jejíž jedna část je věnována historii kabaretů na ose Paříž, Praha a Brno a to v dobách jejich největší slávy. Tedy mimo těch nejslavnějších pařížských jsou vzpomenuty i pražské „šantány“- Červená sedma, Kabaret U Fleků, Varieté Praga a Varieté Alhambra,  nebo brněnská Fléda, což byl v brněnském hantecu výraz pro Brünner Fledermause či Varieté Rozmarýn.

Z našich umělců je v této části věnována pozornost dnes již zapomenuté varietní umělkyni, šansoniérce a později i herečce Lídě Pírkové, nejstarší a nejslavnější ze tří sester pohybujících se v této branži.

Kostým Lídy PírkovéNa výstavě můžeme zhlédnout její originální kostým z 20. let

Díky svému úspěšnému evropskému turné se Lída Pírková natolik zabezpečila, že si mohla dovolit pořídit hospůdku na skvělé adrese blízko Staroměstského náměstí. Jen tak mimochodem – její mladší sestra Anna Emílie se stala matkou jediné dcery Vlasty Buriana Emilky.

V této části výstavy si také můžete přečíst rozhovor se striptérkou Varieté Praga Venuší, kterak líčí, jak vyhrála konkurs, kdo je její zaměstnavatel a co má napsáno v občance. První legální striptýzový pořad s názvem Krása bez závoje ale vznikl v bouřlivém roce 1968 v brněnském Rozmarýnu (tedy alespoň se to tvrdí), a teprve pak ho začalo uvádět i Varieté Praga. Zlaté časy, vzpomínají pamětníci…Brzy se ale vše vrátilo do starých kolejí a striptýz byl jako úpadkový buržoazní produkt znovu režimem zakázán.

Kostýmy

Druhá část výstavy je věnována době relativně nedávné, kdy zábavné pořady tohoto typu zdomácněly na televizní obrazovce. Z archívu ČT byly zapůjčeny kostýmy baletu Československé televize, ale i večerní róby Jiřiny Bohdalové z pořadu Televarieté nebo Jaroslavy „Jaruš“ Hanušové z pořadu Možná přijde i kouzelník. K vidění je i kostým Zdeny Studénkové z filmu Anděl svádí ďábla, který náhodou uvede ČT1 příští středu 3. června a navazuje na první díl z tohoto týdne Anděl s ďáblem v těle.

Návštěvníci výstavy si mohou prohlédnout i zdánlivé maličkosti - dýmky na opium, líčidla, vějíře, kabelky a péřové přízdoby kankánových tanečnic.

Ostatně, pokud se na výstavu vypravíte, můžete se o tom přesvědčit.

Expozice

Pohled do výstavní síně Letohrádku Mitrovských

Kam se na výstavu vypravit:

Letohrádek Mitrovských, Veletržní 19, Brno,

snadná dostupnost tramvají č. 1, 5, 6 nebo busem 44  a 84 a samozřejmě autem.

Doba konání výstavy:

9. května – 28. června 2015

denně kromě pondělí 10–16 hodin

Více o letohrádku či dalších aktivitách se můžete dozvědět také na oficiálních stránkách: www.letohradekbrno.cz 

Na našem webu jste si také mohli přečíst:

 

Reklama