První letošní výstava v Letohrádku Mitrovských s názvem Ďáblova bible a 100 podob knihy je již v plném proudu. Je tematicky zaměřena na vývoj knižní kultury a knihu v rozličných podobách. Nejzajímavějším exponátem je dokonalá replika Ďáblovy bible, kterou vytvořil přední český umělecký knihař Jiří Fogl ze Žamberka.

Letohrádek

Ač se stále více tvrdí, že dnešní děti nečtou, že dnešní doba literatuře nepřeje a dochází k „praktičtějšímu“ nahrazování knih v elektronické podobě, stále se najde hodně nadšenců, co si rádi vezmou knihu do ruky. A nejen těm je určena tato aktuální výstava.

Magnetem výstavy je zcela určitě Ďáblova bible – Codex gigas. Originál tohoto středověkého rukopisu nedozírné ceny, který vznikl někdy na počátku 13. století v Čechách, je uložen v Královské knihovně ve Stockholmu. A jak se octla ve Švédsku? V 16. století se dostala do sbírek císaře Rudolfa II. a v průběhu třicetileté války byla jako válečná kořist odvezena do Švédska. Švédové ji neradi půjčují, a tak se v Praze originál ocitl jen jedinkrát.

bible

Zdařilá maketa vypadá rozměrově stejně jako originál a váží podobně - asi 75 kilogramů. Jiří Fogl nad ní strávil se svými spolupracovníky asi 500 hodin. Na panelech se můžete seznámit, jak tyto práce probíhaly. Bohužel Švédové nepovolili tvůrcům makety okopírovat celou knihu, proto její část obsahuje bílé listy.

Leporelo

Máte dítka či vnoučky školou povinné? I ti si přijdou na výstavě na své! Právě jim je určeno obří leporelo Dějiny udatného národa českého od známé české ilustrátorky Lucie Seifertové, která říká, že je to nejdelší kniha světa. Tento historický komiks měří 70 metrů. Vtipnou formou provede malé i velké milovníky historie dějinami českého národa od pravěku až po současnost.

Leporelo

Leporelo

Velká část výstavy je věnována minulé a především současné knižní vazbě, tu představují jedinečné práce významných českých a moravských knihařů.

20. století na výstavě zastupují práce vynikajících zesnulých uměleckých knihařů – profesora Jindřicha Svobody, Jiřího Hadlače a Jaroslava Olšáka – všechny exponáty pochází ze sbírek Moravské galerie v Brně. Ze soukromé sbírky jsou pak práce Františka Šimla. Najdeme tu také méně známá dílka Vojtěcha Kubašty.

mini

Období 21. století je pak zastoupeno pracemi vynikajících knihařů z celé České republiky. Všechny jsou něčím výjimečné a stojí za pozornost. Speciální kategorií výstavy je kolekce Iva Vodičky z Litoměřic – např. sada bubnových, lístkových nebo válečkových knih, přesýpací básně, knižní kompot, kniha – CD nebo magnetofonová páska a další kuriózní ukázky.

knihy

 

 

Doba konání výstavy:

3. 2. 2016 – 3. 4. 2016
denně kromě pondělí 10–16 hodin

Kam se na výstavu vypravit:

Letohrádek Mitrovských, Veletržní 19, Brno,

Autem - parkování přímo u Letohrádku nebo před hlavní branou Výstaviště

MHD:

  • Tramvají číslo 1 – směr Bystrc – zastávka Mendlovo náměstí nebo Výstaviště hlavní vstup
  • Tramvají číslo 5, 6 – zastávka Mendlovo náměstí
  • Autobusem číslo 44, 84 – zastávka Mendlovo náměstí nebo Křížkovského
  • Trolejbusem číslo 25, 26, 37 – zastávka Mendlovo náměstí nebo Výstaviště hlavní vstup

Více o letohrádku či dalších aktivitách se můžete dozvědět také na oficiálních stránkách: www.letohradekbrno.cz

 

Na našem webu jste si také mohli přečíst:

 

Reklama